Wybierz tło dla siebie

Jakie tło fotograficzne wybrać?

Rodzaje teł fotograficznych



Świadomy wybór odpowiedniego tła fotograficznego to podstawa pracy w studio.
Umiejętne wykorzystanie barwy tła fotograficznego pomaga osiągnąć zamierzone efekty.

Sprawdź jakie możliwości oferują najpopularniejsze z nich!

TŁO BIAŁE



Absolutny must have w fotografii studyjnej. Białe tło to niezbędny element każdego szanującego się studia. Oferuje ogrom możliwości, jednak wymaga uwagi przy użytkowaniu ze względu na łatwość brudzenia się.

CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE BIAŁEGO TŁA



- Możliwość zastosowania w każdej dziedzinie fotografii
- Niezbędne przy fotografowaniu przedmiotów sprzedawanych w internecie
- Szybko się brudzi

Białe tło fotograficzne znajduje swoje zastosowanie w większości dziedzin fotografii studyjnej. Biel jako kolor neutralny będzie dobrze korespondowała z wszelkimi odcieniami skóry, dlatego tak wielu fotografów decyduje się na tzw. headshoty z białym tłem. Z drugiej strony świetnie się sprawdzi jako tło dla fotografowanych przedmiotów. Nie odwraca uwagi i jest wygodna w postprodukcji np. w procesie szparowania.

Dowiedz się więcej o białym tle w fotografii na naszym blogu.

TŁO CZARNE



Jest najczęściej drugim wyborem dla fotografów budujących swoje studio. Ma tyle samo swoich zwolenników, co przeciwników - najmocniejszy z kolorów neutralnych. Wymaga przemyślanej wizji tego co ma powstać na fotografii. Zabrudzenia na czarnym tle fotograficznym są najmniej dostrzegalne, dlatego zwykle cieszy się dłuższym wykorzystaniem podczas sesji zdjeciowych. Jak wykorzystać czarne tło, jakie czarne tło wybrać?

CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE CZARNEGO TŁA



- Wymagane do fotografowania przedmiotów odbijających światło
- Sprawdzi się w realizacjach sesji przedmiotów oraz usług luksusowych
- wygodne w utrzymaniu, zabrudzenia są najmniej widoczne

Czarne tło fotograficzne kojarzy się z elitarnością i ekskluzywnością. Wyjątkowo dobrze sprawdzi się przy realizacji dużych projektów, takich jak sesje zdjęciowe promujące usługi lub dobra luksusowe. Wraz z odpowiednio dobranym oświetleniem może uwydatnić charakter fotografowanej postaci. Bardzo często wykorzystywany w akcie.

TŁO SZARE



Trzecią z kolei opcją na którą można spokojnie się skusić są wszelkie odcienie szarości. Wykorzystanie szarego tła fotograficznego może urozmaicić standardowe sesje portretowe, zwłaszcza kiedy model prezentuje się w pastelowym ubraniu.

CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE SZAREGO TŁA



- Szeroka gama odcieni szarości pozwoli precyzyjnie dobrać kolor do konkretnego zastosowania
- Sprawdzi się jako "bezpieczna" alternatywa dla bieli jako kolor neutralny, nie odwracający uwagi

Szare tło fotograficzne nada fotografii poczucia chłodu i wycofania. Tak samo jak biel, jest kolorem neutralnym co pozwoli je bezpiecznie zestawiać z innymi barwami, zwłaszcza pastelami. Znajdzie swoje zastosowanie w fotografowaniu osób związanych z usługami finansowymi, gdyż sugeruje stabilność i pragmatyzm.

TŁO ZIELONE



Jedyne w tym zestawieniu tło fotograficzne nie należące do palety kolorów neutralnych, jednak nie znalazło się tu przypadkowo. Zielony kolor tak samo z resztą jak i niebieski nie jest składową koloru skóry, dzięki czemu z powodzeniem może zostać wykorzystany w technice Chroma Key zarówno w filmie jak i fotografii.

CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE ZIELONEGO TŁA



- Ze względu na swoje właściwości jest nieodzownym elementem krajobrazu studiów filmowych i telewizyjnych

Zielone tło (podobnie jak i niebieskie) służy filmowcom i fotografom jako potężne narzędzie do manipulacji obrazem. Oba kolory świetnie nadają się do stosowania techniki Chroma Key. Zielone tła najczęściej stosowane są w celu maskowania elementów scenografii. Warto dodać, że w przeciwieństwie do niebieskiego wymaga mniej światła dla prawidłowej ekspozycji i w końcu najrzadziej pojawia się wśród ubrań i rekwizytów.

Dowiedz się więcej o zielonym tle w fotografii i filmie na naszym blogu.
DOSTOSUJ TŁO DO SWOICH POTRZEB

Tła fotograficzne dostępne w sklepie fotograficznym Fripers możesz zakupić w kilku odmianach, wybierając między innymi fotograficzne tła polipropylenowe lub tła kartonowe. Szeroka gama rozmiarów pozwala na dostosowanie tel do własnych potrzeb zarówno w warunkach domowego studia jak i profesjonalnego atelier.
Najbardziej wytrzymały rodzaj teł. Zwykle są łatwe w czyszczeniu, ale ze względów technologicznych ich paleta barw jest ograniczona. W tej ofercie teł rządzi polipropylen. Materiał o charakterystycznej siateczkowej fakturze, wyróżniający się wysoką gramaturą do 150 g/m. Dla amatorów fotografii produktowej najlepszym rozwiązaniem w tej gamie teł będzie PVC. Gładka powierzchnia pozwoli na wykonanie profesjonalnych zdjęć produktowych. Wymagający fotografowie mogą postawić na wytrzymałe i stosunkowo gładkie tła winylowe, wyróżniające się wysoką wodoodpornością.
NASZE REKOMENDACJE

Uniwersalne, stosunkowo wytrzymałe fotograficzne tła bawełniane są dobrą alternatywą dla teł kartonowych czy polipropylenowych. Ich wyróżniającą cechą jest wysoka mobilność. Złożone w kostkę zmieszczą się do większej torby lub plecaka foto. Wszelkie zagniecenia można wyprasować, a zabrudzenia usunąć na mokro. Zdecydowanie najlepszy wybór do fotografowania dzieci lub organizacji wyjazdowych sesji.
NASZE REKOMENDACJE

Kartonowe tła fotograficzne stanową ważny element każdego studia. Ze względu na możliwości barwienia kartonu, tła dostepne są w wielu wariantach kolorystycznych co jest skrzętnie wykorzystywane w sesjach modowych lub komercyjnych. Powierzchnia kartonowych teł fotograficznych jest gładka i równomiernie pokryta kolorem, dlatego tak często są wybierane w fotografii produktowej.
NASZE REKOMENDACJE