Lampy błyskowe

Nie bez powodu mówi się, że światło jest jednym z najważniejszych czynników tworzących obraz także w fotografii. Światło zastane nie zawsze jest łaskawe dla fotografa i aby uchwycić wszystkie szczegóły niezbędne okazuje się użycie dodatkowego źródła światła. Przede wszystkim w fotografii mobilnej przyda się dobra lampa reporterska, do której bezpośredniego zainstalowania wykorzystamy stopkę aparatu, lub specjalny uchwyt do lamp, czyli bracket. Oprócz mocy lampy istotny jest także kształt, kolor i kierunek światła - aby mieć kontrolę nad tymi czynnikami niezbędne okażą się modyfikatory światła, czyli m.in. dyfuzory, softboxy reporterskie, a nawet całe zestawy oświetleniowe umożliwiające ustawienie lampy na statywie i odbicie jej światła od parasolki. Z takim wyposażeniem śmiało możemy uwieczniać piękne momenty podczas ślubów lub rodzinnych uroczystości oraz profesjonalnie doświetlać modelkę podczas sesji. Do pracy niezbędne będzie sprawne zasilanie, dlatego najlepiej od razu wyposażyć się w zestaw akumulatorków i odpowiednią do niego ładowarkę.

Proste lampy błyskowe

Proste lampy przeznaczone są do aparatów kompaktowych oraz małych lustrzanek. Są one niewielkie i posiadają własne zasilnie, najczęściej w postaci baterii AA, czyli paluszków. Mają też niewielką moc. W ten sposób nie zużywają akumulatora w aparacie. Lamp tego typu używać można praktycznie tylko w pionie, niewiele modeli umożliwia inne ustawienia. Trzeba także pamiętać, że tego typu lampy aparatowe nie są uniwersalne, co oznacza, że trzeba kupić odpowiednią do posiadanego sprzętu.

Półprofesjonalne lampy błyskowe

Półprofesjonalne lampy aparatowe przeznaczone są do amatorskich i półprofesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Posiadają obracany palnik, który umożliwia odbijanie światła z różnych kierunków. Możliwości obrotu w tych lampach wynoszą 180 stopni w pionie oraz 90 stopni w poziomie. Jest to bardzo ważna cecha, która umożliwia uniknięcie efektu czerwonych oczu oraz dość nieestetycznego, płaskiego światła. Lampy półprofesjonalne bardzo często posiadają także funkcję zoom, która umożliwia modyfikację kąta emitowanego błysku. Mają także funkcję wspomagania ogniskowania przy pomocy podświetlania promieniowaniem podczerwonym, która umożliwia powiększenie celności autofocusu w przypadku słabego światła. Lampy mają nieco słabszą moc niż te z profesjonalnej półki. Wystarcza ona jednak do robienia zdjęć w pomieszczeniach małych i średnich.

Lampy profesjonalne błyskowe

Podstawową zaletą profesjonalnych lamp fotograficznych jest możliwość sterowania pracą kilku grup zewnętrznych lamp błyskowych. Mamy tu większą swobodę, jeśli chodzi o zmiany położenia głowicy. Lampę możemy pochylić trochę do przodu, by uzyskać lepsze oświetlenie tych obiektów, które znajdują się przed samym obiektywem. Niewątpliwą zaletą profesjonalnych lamp błyskowych jest bardzo krótki czas ładowania. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie światła błyskowego przy fotografowaniu sesyjnym, a więc 4 ? 5 klatek na sekundę. Lampy te mają dodatkowe uszczelnienia, które pozwalają z nich korzystać nawet podczas deszczu. Mają także większą moc od omawianych poprzednio. Lampy te są dość dużych rozmiarów, przez co są dość ciężkie. Wraz z bateriami mogą ważyć nawet około 0,5 kg.