/ BLOG FOTO VIDEO

Żarówki fotograficzne 5500K

Fotografia studyjna, Sprzęt Fotograficzny, Sprzęt Video,

A co jeśli wam powiem, że żarówka 5500K to wcale nie żarówka? Z technicznego punktu widzenia jest to raczej świetlówka 5500K, gdyż nie znajdziemy w niej żarnika. Jeśli myślicie, że świetlówka 105W to całkiem spora „żarówka”, to powinniście zobaczyć wersję 200W. Choć z technicznego punku widzenia żadna z nich nie jest żarówką, to 90% użytkowników i tak będzie pytać właśnie o żarówki. Nie będę pchać się przed szereg i przyjmijmy, że chodzi o żarówki fotograficzne :)

Żarówki fotograficzne – cechy wspólne

Wszystkie żarówki fotograficzne jakie pokazujemy w filmie mają dwie cechy wspólne: wszystkie są energooszczędne i wszystkie mają temperaturę barwową 5500°K, czyli dają neutralne, białe światło. Tak naprawdę to jest jeszcze trzecia cecha wspólna: gwint E27, czyli ten najczęściej spotykany w domowym użytku. Świetlówki fotograficzne występują w wielu wariantach mocy, jednak postanowiłem się skupić na tych najpopularniejszych:

Żarówka 28W FreePower
Żarówka 105W FreePower
Żarówka 200W FreePower

Oczywiście moc określa w tym przypadku pobór energii a siła świecenia może być spokojnie pomnożona razy cztery.

Oprawki i mocowania

Świetlówki te najłatwiej zamontować na statywie za pomocą jednej z wielu dostępnych oprawek. Jedną z najpopularniejszych jest oczywiście najprostsza oprawka mocowana do trzpienia na statywie za pomocą zwykłej śruby. Podstawowa oprawka pojedyncza na gwint E27 to wydatek rzędu 20 PLN. Uchwyt taki pozwala wykorzystywać parasolki zarówno dyfuzyjne jak i odbijające – z których korzystam oświetlając siebie w tym filmie. Jeżeli jedna żarówka okaże się zbyt słaba by oświetlić daną scenę, zawsze możemy wykorzystać rozgałęźnik na cztery żarówki. Oczywiście w tej sytuacji nie zastosujemy tych największych fizycznie, bo się po prostu nie zmieszczą obok siebie.

Dzięki oprawce z sankami montażowymi możemy użyć żarówek fotograficznych jako światła pilotującego dla lamp reporterskich. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy konstrukcję, które w praktyce sprawdza się naprawdę nieźle. Dzięki żarówce jesteśmy w stanie na bieżąco określić, jak rozkłada się światło na obiekcie, który fotografujemy.

Nic nie będzie w stanie pokazać różnic między zwykłą żarówką halogenową a świetlówką fotograficzną o temperaturze 5500°K jak test praktyczny, do którego teraz przejdziemy.

żarówka halogenowa efekt

Ustawienia aparatu ISO:400, f5,6. Niestety średnio mnie widać. 105W w przypadku żarówki halogenowej to stanowczo zbyt mało światła. Ta mała żarówka ma tylko jedną przewagę nad świetlówką fotograficzną o tej samej mocy – lepiej ogrzewa w długie zimowe wieczory :) A teraz świetlówka fotograficzna 105W:

żarówka fotograficzna 105w efekt
Dzięki świetlówce o mocy 105W o temperaturze barwowej 5500°K jestem znacznie lepiej oświetlony. Wnioski nasuwają się same. Już sama – znacznie większa – powierzchnia świecenia sprawia, że kadr jest lepiej oświetlony (te same ustawienia aparatu).

zastosowanie srebrnej parasolki odbijającej

Powyżej efekt, który pozwala uzyskać najzwyklejsza srebrna parasolka odbijająca, która można kupić za kilkadziesiąt złotych. Jak widać światła zrobiło się odrobinę więcej, z tego względu, że cała moc żarówki jest w tym momencie ukierunkowana na mnie i nie mamy strat światła.

Jest to srebrna, odbijająca parasolka fotograficzna o średnicy 100cm i dzięki takiemu małemu modyfikatorowi jesteśmy w stanie uzyskać całkiem fajne światło.

Jeżeli chcielibyśmy uzyskać nieco bardziej miękkie światło musielibyśmy użyć białej parasolki dyfuzyjnej (rozpraszającej). Należy jednak pamiętać, że taki modyfikator ucina odrobinę mocy i trzeba wtedy skorzystać z nieco mocniejszych żarówek.

Temperatura pracy światła ciągłego

Krąży opinia, że źródła światła ciągłego bardzo się nagrzewają i podnoszą temperaturę w pomieszczeniu. Fakt – jeśli mamy na myśli lampy halogenowe, w przypadku świetlówek energooszczędnych nie ma takiego problemu. W przeciwnym wypadku musiałbym nagrywać ten materiał siedząc w samych bokserkach J

Różnicę w nagrzewaniu świetlówek i żarówek halogenowych pokażemy za pomocą czekolady (zobacz w filmie)

Podsumowując świetlówka fotograficzna gwarantuje nam:

– Białe neutralne światło
– Niższa temperatura pracy
– Większa powierzchnia świecenia

Być może najważniejsze jest to, że żarówki fotograficzne są jednym z najtańszych źródeł światła zarówno w fotografii jak i filowaniu. A ponadto, w przeciwieństwie do halogenu nie przypalą wam czekolady :)

 

Data: Styczeń 17, 2017
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: