/ BLOG FOTO VIDEO

Warsztaty z Joanną Kustrą w pałacu w Paszkówce

Fotografia studyjna, Warsztaty,

Ostatnie dwa tygodnie to aż dwie edycje intensywnych warsztatów fotograficznych w pałacu w Paszkówce pod Krakowem. Czujemy się wyróżnieni, że to właśnie do nas Jacek Ziółkowski z J&J Studio zwrócił się z pytaniem o oświetlenie studyjne. Zadanie polegało na zorganizowaniu w pałacowych wnętrzach dwóch planów zdjęciowych oferujących maximum swobody i możliwości. Po przemyśleniu wymagań jakie niosą ze sobą intensywne 2 dniowe warsztaty fotograficzne wybraliśmy sprzęt bazujący na lampach studyjnych Aurora Lite Bank oraz Jinbei.

Kilka słów o oświetleniu studyjnym

Jednym z kluczowych wymagań były lampy studyjne z mocnymi pilotami, tak by można było pracować również przy świetle ciągłym. Faktycznie część lamp studyjnych jest dziś wyposażana w mocne żarówki halogenowe pełniące rolę oświetlenia pilotującego, należy jednak pamiętać o 2 rzeczach: Po pierwsze tryb świecenia ciągłego generuje wysoką temperaturę a to znaczy, że musimy używać albo przystosowanych do tego modyfikatorów takich jak Aurora Fusion Box albo pracować z dużą ostrożnością. Druga sprawa to to, że podstawową funkcją studyjnej lampy błyskowej jest błysk – nie zastąpi ona zatem klasycznej, halogenowej lampy światła ciągłego bo te dysponują z konieczności jeszcze większymi mocami. Podjęliśmy jednak wyzwanie i postanowiliśmy jeden z planów zdjęciowych wyposażyć w lampy z serii Digis (D-600) od Aurora Lite Bank a drugi w najnowsze lampy studyjne od Jinbei czyli MSN II 600.

Seria Digis pozwala na używanie halogenu pilotującego o mocy nawet 1000W. Z kolei seria Jinbei MSN II dysponuje standardowo pilotem 300W. To jedne z najwyższych mocy oświetlenia pilotującego dostępne w kompaktowych lampach studyjnych. Każdy z planów zdjęciowych przewidywał setupy z użyciem do 4 lamp jednocześnie.

Oprócz założenia o mocnym pilocie wybrane lampy musiały spełnić jeszcze jeden warunek: zależało nam na tym by uczestnicy dostali do rąk sprzęt pozwalający na wiele zarówno pod względem niezawodności jak i możliwości dostosowania ustawień. Wybór serii Digis i MSN II był zatem nieprzypadkowy. Obydwie lampy posiadają mocowanie akcesoriów w standardzie bowens dzięki czemu mogliśmy swobodnie dobrać modyfikatory oświetlenia. Ponadto seria Digis D-600 pozwala regulować energię błysku w zakresie od 10 do 600Ws a Jinbei MSN II w jeszcze większym bo już od 1/128 pełnej mocy.

Modyfikatory światła

Część studyjna warsztatów to dwa pełne dni pracy na dwóch planach zdjęciowych równocześnie, do tego 4 modelki oraz kilka różnych – świetnych – stylizacji przygotowanych przez Marcina Kulaka. Również w tym przypadku naszym celem było zapewnienie pełnej swobody pracy dzięki przygotowaniu różnych modyfikatorów oświetlenia. Największym z dostępnych był parasol sferyczny Mircopro o średnicy 220cm. Jest to modyfikator, który znacznie lepiej niż w pałacowym wnętrzu sprawdzi się w pokaźnym studio fotograficznym, jednak tym razem chodziło o pokazanie całego przekroju możliwości.  Znacznie bardziej „pałacowym” rozwiązaniem okazał się softboks oktagonalny z serii Aurora Firefly XL o przekątnej 120cm. Dzięki mechanizmowi szybkiego montażu przygotowanie do pracy z takim sprzętem zajmuje zaledwie chwilę. W czasie warsztatów dysponowaliśmy również parasolami parabolicznymi oraz zestawem 3 beauty dish’y o różnej charakterystyce. Do tego stripy, czasze, blendy, wyzwalacze radiowe i oczywiście statywy oświetleniowe: standardowe, c-stand oraz boom.

Kazimierz Piechowski

O tym co najważniejsze

W pracy fotografa sprzęt jest dość istotny, jednak nie będzie miał żadnego znaczenia jeśli nie będziemy wiedzieć jak go używać. Dlatego solidne podstawy i możliwość korzystania z doświadczeń innych ludzi są bezcenne. Takie warsztaty jak te z Joanną Kustrą są wydarzeniem wyjątkowym. Pozwalają nie tylko podejrzeć warsztat pracy fotografa z dużym doświadczeniem ale dają też możliwość natychmiastowej konfrontacji nowo zdobytej wiedzy podczas pracy na planie zdjęciowym. Dwa dni fotografowania i kolejne dwa postprodukcji to rozwiązanie, dzięki któremu jest czas by bez zbędnego pośpiechu sprawdzić, dopytać, wypróbować tak wiele jak tylko zdołamy.  Nie możemy też zapominać o przygotowaniu planów zdjęciowych, modelek i stylizacji. Możliwość pracy przy bardzo dobrze przygotowanej sesji zdjęciowej to również bezcenne doświadczenie.

Najważniejsi są jednak ludzie. Jacek Ziółkowski zebrał grono wspaniałych osób.  Joanna Kustra przygotowała i poprowadziła wyjątkowo inspirujące warsztaty. Marcin Kulak wspierany przez Gabrielę Ganczarską zapewnił stylizacje, które po prostu trzeba fotografować a modelki Agnieszka, Joanna, Anna, Paulina, Kaja, Karolina, Justyna i Aneta dzielnie znosiły coraz to nowe pomysły na kolejne kadry.

Z naszej perspektywy warsztaty były świetne i polecamy je wszystkim, którzy chcieliby rozwijać swoje umiejętności lub po prostu szukają nowych inspiracji.

Poniżej kilka kadrów zza kulis:

 

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za uczestnictwo. Polecamy odwiedzić:

Joanna Kustra (prowadząca) | Marcin Kulak (stylizacje) | J&J Studio (organizacja)

Data: Styczeń 29, 2015
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: