/ BLOG FOTO VIDEO

Wakacyjny niezbędnik fotograficzny – jaki sprzęt zabrać w podróż?

Plener, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Zastanawiacie się jak spakować walizkę na wakacyjny wyjazd podczas, którego planujecie fotografować? W naszym niezbędniku podpowiadamy, jaki sprzęt fotograficzny przyda się i na te mniejsze i te większe podróże.

Ochrona sprzętu

Torba fotograficzna

Podczas urlopu zwykle chcemy mieć ze sobą mniej sprzętu, niż gdy fotografujemy zawodowo. Dlatego dobrym pomysłem będzie wymiana dużej torby czy plecaka fotograficznego na mniejszą torbę, taką która pomieści aparat plus jeden, maksymalnie dwa obiektywy i drobne akcesoria fotograficzne.

Warto przyjrzeć się ofercie firm Godspeed i Photo Technic. Za niewielką cenę mamy do wyboru kilkanaście modeli toreb, które może nie są klasycznymi pięknościami, ale są niezwykle funkcjonalne. Oprócz komory głównej większość z nich posiada kieszenie na drobne akcesoria – np. filtry, dodatkowe akumulatorki czy karty pamięci. Ich wnętrza można dowolnie konfigurować za pomocą mocowanych na rzepy przegród. Część z nich posiada też zewnętrzne kieszenie siatkowe, a co najważniejsze całe torby są niewielkich rozmiarów.

Natomiast prawdziwym grobtroterom polecamy torby i plecaki National Geographic. Pomieszczą i zabezpieczą wszystkie niezbędne narzędzia fotografa, nawet w  trudnej i ryzykownej podróży. Zastosowany w nich specjalny system Manfrotto Protection gwarantuje bezpieczeństwo sprzętu i pozwoli na dowolną konfigurację przegród, aby dostosować moduły do indywidualnych upodobań użytkownika. Produkty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co pozwoli im służyć przez długie lata.

 

Paski

Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, na pewno docenią funkcjonalność pasków do aparatu, na nadgarstki, na biodro oraz szelek. Dobrze zamocowany aparat nie będzie przeszkadzał podczas podejmowanych aktywności. Paski zapewnią nie tylko wygodę dla nas, ale też bezpieczeństwo sprzętu, chroniąc go przed upadkiem.

Ciekawym rozwiązaniem są paski z linki rdzeniowej firmy Reporter, które sprawdzą się szczególnie z bezlusterkowcami.

 

Pokrowce na obiektywy

Podczas wyjazdu, a zwłaszcza w czasie długich pieszych wycieczek, oprócz aparatu szczególnie uważnie należy chronić obiektyw. Warto wyposażyć się w któryś z dostępnych na rynku pokrowców. Dzięki grubej warstwie wypełnienia doskonale tłumią wszelkie wstrząsy i uderzenia, zabezpieczając obiektyw przed uszkodzeniami mechanicznymi, oraz brudem i wilgocią.

Niektóre pokrowce pozwalają na przymocowanie ich do pasa nośnego lub torby/plecaka. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ można zabrać ze sobą dodatkowy obiektyw i mieć do niego łatwy dostęp podczas trekkingu.

 

Osłony LCD

Aby chronić wyświetlacz aparatu warto rozważyć przymocowanie osłony ze szkła optycznego lub przyklejaną osłonę z dodatkowym daszkiem.

Zwykła osłona zapewni doskonałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i uderzeniami. Jej montaż nie wymaga wykorzystywania żadnego kleju – łączy się ona z aparatem warstwą niezostawiającego śladów silikonu, który tworząc z ekranem jednolitą warstwę chroni go przed wilgocią, zabrudzeniami oraz zarysowaniami. 

Rozkładany daszek osłony niweluje dodatkowo uciążliwe odbicia na wyświetlaczu powstające w skutek padania z góry oraz z boków promieni słonecznych. Osłona pozwala korzystać z podglądu na żywo (Live view) oraz swobodnie przeglądać zdjęcia nawet przy pełnym słońcu.

Ładowanie i pamięć 

Akumulatorki, baterie i ładowarki

Jadąc w podróż, nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo będzie trwała wycieczka i czy napotkamy ciekawe obiekty do fotografowania, dlatego warto mieć ze sobą dodatkowe baterie, akumulatorki i ładowarki. Nie zawsze możemy zapewnić sobie stały dostęp do prądu z sieci aby regularnie doładowywać całą elektronikę i jesteśmy zmuszeni zabrać ze sobą baterie na kilka dni.

W tym przypadku sprawdzą się akumulatorki firmy Newell, która produkuje wysokiej jakości zamienniki dla markowych ogniw. Akumulatorki Newell współpracują z oryginalnymi ładowarkami, jak również z ich zamiennikami. Dzięki ich stosunkowo atrakcyjnej cenie możemy pozwolić sobie na zabranie większego zapasu baterii i nie dać się zaskoczyć w kluczowym momencie.

Karty pamięci

Oczywista oczywistość, ale nie ma nic gorszego niż brak miejsca na karcie, gdy akurat trafia się nam super temat. Dlatego na wyjazd warto zabrać kilka kart pamięci, zwłaszcza gdy nie będziemy mieli jak zabezpieczyć zdjęć na większym nośniku przed powrotem do domu. Więcej o tym jak dobrać kartę do swojego aparatu pisaliśmy tu.

Gdy zabieramy ze sobą dużo kart przyda się też dedykowany do tego celu pokrowiec. W podróży świetnie sprawdzi się np. taki pokrowiec z breloczkiem który można przypiąć do kluczy lub do torby fotograficznej.

Statywy

Mały statyw

Podczas podroży, szczególnie samolotem, często każdy dodatkowy dekagram jest ważny. Jeśli planujecie robić np. zdjęcia wody, czy zdjęcia nocne a nie chcecie rezygnować z używania statywu, warto wymienić go na mniejszy model np. na gorillapod lub któryś z lekkich statywów np. Ragy. Zmieszczą się one nawet w podręcznej torbie i nie narażą na kosztowny nadbagaż.

Gorillapod

Gorillapod będzie świetnym rozwiązaniem w trudnym terenie. Jego kulkowe nogi można dowolnie wykręcać i wyginać. Statywy tego typu można rozstawiać na skale, ławce w parku, trzepaku lub gałęzi. Głowica statywu wytrzyma obciążenie dużego aparatu, lustrzanki lub niewielkiej kamery (udźwig do 3 kg). Gumowe podkładki nóżek zabezpieczają statyw przed ślizganiem się.

Akcesoria do zadań specjalnych 

Akcesoria do makrofotografii

Zapaleni przyrodnicy powinni do walizki zapakować akcesoria do makrofotografii. Pierścienie pośrednie oraz pierścienie odwrotnego mocowania umożliwiają fotografowanie świata w dużym zbliżeniu bez konieczności zakupu drogiego obiektywu makro. Takie akcesoria (zwłaszcza w tej najprostszej wersji) wymagają umiejętności ostrzenia i dobierania parametrów ekspozycji w trybie manualnym. Pierścienie nie zastąpią profesjonalnego sprzętu ale przy odrobinie cierpliwości i precyzji możemy uzyskać wspaniałe rezultaty.

Filtry polaryzacyjne, UV, połówkowe, szare

Każdy wakacyjny niezbędnik fotograficzny powinien zawierać filtry na obiektywy. Filtr UV zabezpieczy obiektyw przed zabrudzeniami i uszkodzeniami.
Filtr polaryzacyjny najbardziej przyda się podczas fotografowania krajobrazów – pomaga zniwelować odbicia (np. na tafli wody), podkreślić kontrasty i nasycić kolory. Jak używać filtrów polaryzacyjnych pisaliśmy już wcześniej tutaj.

filtr polaryzacyjny

Aby wydłużyć czas naświetlenia, podczas zdjęć nocnych, ujęć płynącej wody lub aby pozbyć się z kadru przypadkowych przechodniów doskonale sprawdzi się filtr szary (ND), najlepiej taki z opcją regulacji gęstości.

 

Wężyk spustowy/pilot do aparatu.

Planujecie wakacje z rodziną i dużo zdjęć do wspólnego albumu – chcecie wszyscy być na zdjęciach? Dopasujcie koniecznie wężyk spustowy lub pilot do swojego aparatu.

Taki gadżet zaoszczędzi wam szukania wśród przypadkowych przechodniów fotografa, który sfotografuje waszą rodzinę podczas wycieczki. Wężyk przyda się również podczas wykonywania zdjęć nocnych, gdy nawet delikatne zwolnienie spustu migawki może poruszyć aparatem podczas długiego naświetlania zdjęcia.

 

Przed wyjazdem na urlop warto dobrze przemyśleć,  jakie zdjęcia chcemy robić i zabrać tylko sprzęt, który będzie niezbędny. 

 

 

.

Data: Lipiec 24, 2018
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: