/ BLOG FOTO VIDEO

Jak przygotować się na wakacje z aparatem?

Inne,

Nadeszło lato, a wraz z nim pogoda sprzyjająca wakacyjnym wyjazdom. Dla każdej osoby której bliska jest fotografia, oznacza to znakomitą okazję na wykonanie niezapomnianych ujęć. Z tego też powodu, przy okazji dzisiejszego wpisu odpowiemy na pytanie – jak przygotować się na wakacje z aparatem?

 

wakacje z aparatem - statywy

Ich przydatność jest nie do podważenia niezależnie gdzie się wybieramy. Jeśli planujemy korzystać z dobroci długiej ekspozycji – nie obejdziemy się bez statywu. Bardzo często to właśnie wykorzystanie go sprawia, że nasz kadry nabierają więcej wyrazu niż zwyczajne wakacyjne fotki. 
Oczywiście statyw wiąże się z dodatkowym obciążeniem, dlatego wybór ten powinien być starannie dopasowany do naszych potrzeb. Na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę szukając statywu? Po jednej stronie spektrum, znajdziemy statywy zapewniające największą stabilność, kosztem dużej wagi i gabarytów. Po drugiej stronie możemy się spodziewać statywów o mniejszej wadze, bardziej kompaktowych i mobilnych, ale nie gwarantujących za to dużej stabilności. 
Z pewnością warto zwrócić uwagę na ilość sekcji, z których składają się nogi statywu. Przy większej ilości sekcji statyw będzie miał mniejszą odporność na drgania i chociaż taka konstrukcja pozwala zmniejszyć rozmiary po złożeniu, to nadal nie zmniejsza wagi statywu, która często jest większym problemem. Dużą rolę gra też tworzywo z którego wykonany jest statyw i najkorzystniej wypadają tu statywy z włókna węglowego – przy małej wadze zachowują dużą trwałość, kojarzoną ze znacznie cięższymi materiałami.
Głowica, z którą kupujemy statyw gra mniejszą rolę – najczęściej spotkamy się z głowicami kulowymi lub 3-osiowymi. Te pierwsze umożliwiają szybsze kadrowanie i rozstawianie statywu, a drugie dają więcej precyzji. Wybór zależy od preferencji, ale pamiętajmy też, że głowicę zawsze możemy wymienić, więc nie zawsze warto się nią sugerować przy zakupie.


 Więcej na temat doboru statywu możemy dowiedzieć się chociażby dzięki powyższemu materiałowi wideo.

 

wakacje z aparatem - filtry

Polaryzacyjne, ND i UV – wszystkie z tych filtrów znajdują zastosowanie “w terenie”, zwłaszcza przy fotografii krajobrazowej, co czyni je bardzo przydatnymi kiedy wyjeżdżamy na wakacje z aparatem. Filtr polaryzacyjny pomaga odciąć światło odbite, w praktyce redukując refleksy na szkle i powierzchniach wody oraz zwiększając intensywność koloru nieba. Więcej na temat działania filtrów polaryzacyjnych znajdziesz tutaj
ND czyli neutral density to filtry zwyczajnie przyciemniające ekspozycje – przydatne kiedy w słoneczne dni chcemy użyć szeroko otwartej przysłony lub długiego czasu naświetlania. Najwygodniejszy w użyciu będzie filtr „szary” o zmiennej wartości, gdyż pozwala on zaoszczędzić miejsce w plecaku i czas normalnie potrzebny na zmianę filtra. Więcej na temat filtrów ND pisaliśmy w tym wpisie.
UV to najpopularniejszy rodzaj filtra fotograficznego – w teorii odcina on światło ultafioletowe, ale w praktyce stosowany jest przede wszystkim do ochrony obiektywu – możemy nawet uznać to za bardziej istotne zadanie. W podobny sposób możemy chronić też ekran naszego aparatu, stosując folie, hartowane szkiełka lub nawet osłonki ze specjalnymi daszkami przeciwsłonecznymi, wprost stworzonymi na słoneczne letnie dni.
Poza wyżej wspomnianymi rodzajami filtrów znajdziemy też filtry do astrofotografii, filtry kolorowe (o których pisaliśmy tutaj), czy filtry do fotografii podczerwonej. Mają one znacznie węższe zastosowanie, ale pozwalają nam na użycie unikalnych technik, więc również mogą okazać się bardzo przydatnymi i ciekawymi dodatkami do naszego “arsenału”. 

 

wakacje z aparatem - torby i plecaki

Podróżując warto zadbać o komfort przy noszeniu i pakowaniu sprzętu. Wygodna torba lub plecak nie tylko sprawią, że chętniej zabierzemy ze sobą aparat z akcesoriami, ale pomogą nam w odpowiedniej organizacji. Bardzo popularne w ostatnich latach stały się plecaki z wkładem w formie kostki z przegródkami na obiektywy. Pozwalają one na oddzielenie sprzętu fotograficznego i rzeczy codziennego użytku, w opozycji do zwykłych toreb fotograficznych zaprojektowanych w sposób uniemożliwiający zabranie ze sobą np. butelki wody, parasolki i drugiego śniadania oprócz sprzętu.
Niektórzy preferują jednak nosić ze sobą jak najmniej rzeczy i podróżować bez obciążeń. Wtedy największy sens ma wybór niewielkiej torby fotograficznej lub wręcz etui na aparat. Niezależnie od preferencji, warto dobrze przemyśleć ten aspekt wycieczki, tak aby wypoczynek faktycznie był dla nas lekki i przyjemny.

 

Rozwijając temat plecaka możemy zastanowić się też nad dodatkowymi schowkami – zwłaszcza w sytuacji w której jesteśmy zadowoleni z plecaka lub torby którą mamy, ale przydałby nam się dodatkowe porządki w jej wnętrzu. Na przykład pokrowiec na obiektyw doczepiany do paska sprawdza się znakomicie w sytuacji, w której posługujemy się na przemian dwoma obiektywami i potrzebujemy je relatywnie często zmieniać. 
Etui na akumulatorki i karty pamięci pozwoli zachować porządek we wnętrzu torby lub plecaka, ale mamy również możliwość dobrania odpowiedniego schowka w formie sakiewki czy pokrowca doczepianego jako zewnętrzna kieszonka. 
Jeśli w nawyku mamy noszenie aparatu poza torbą, rozsądnym zakupem wydaje się też wygodny pasek do aparatu. Szeroki neoprenowy pasek pozwoli lepiej rozłożyć ciężar aparatu, natomiast dobranie odpowiedniej jego długości pomoże dostosować położenie aparatu względem naszego ciała – w zależności czy lubimy nosić aparat wysoko czy nisko. Może nawet wolimy zawieszać go na ramieniu, a nie na szyi? 
Kolejną ciekawą opcją może być też linka zamiast klasycznego paska. Doceni ją każdy, kto lubi owijać pasek dookoła nadgarstka, gdyż sprawdza się wtedy znacznie lepiej niż standardowe rozwiązanie. Oczywiście dla wielu bardzo modne obecnie linki będą miały też ważną funkcję estetyczną… i trudno im się dziwić, trzeba przyznać że prezentują się bardzo oryginalnie zamocowane do aparatu.
Mimo że wspomniane tutaj usprawnienia są raczej drobne, mogą okazać się kluczowe kiedy dzięki nim możemy poczuć się, że nasz ekwipunek jest niczym skrojony na naszą miarę.

 

wakacje z aparatem - karty i baterieRzecz oczywista, ale też warta przypomnienia – niezbędne dla każdego fotografa są karty pamięci i zasilanie, zarówno do aparatu jak i lamp. Niezależnie od tego jaką żywotnością baterii może pochwalić się nasz aparat, zapasowy akumulator okazuje się niezastąpiony w krytycznych sytuacjach, więc warto upewnić się że mamy takowy w naszym plecaku. Podobnie powinniśmy myśleć o karcie pamięci, gdyż bardzo łatwo jest zostawić ją wetkniętą w złącze komputera i zwyczajnie zapomnieć jej zabrać.

Na koniec, ostatnia istotna wskazówka – przed wyprawą powinniśmy upewnić się nie tylko, że zabieramy wszystkie potrzebne rzeczy, ale też że nie zabieramy nic co mogłoby się okazać tylko zbędnym obciążeniem. Odpowiednie przygotowanie przed wyjazdem z pewnością podniesie komfort naszych wakacji. W końcu nikt nie chce przejmować się technicznymi problemami w trakcie odpoczynku. Udanych wakacji z aparatem, słonecznej pogody i niezapomnianych przygód życzy Fripers!

Data: 14 lipca, 2021
Autor: fripers.pl
Tagi:
Udostępnij: