/ BLOG FOTO VIDEO

Szare tło fotograficzne – jaki odcień wybrać?

Fotografia studyjna, Poradniki,

Szare tło, a w zasadzie szare tła (o czym napiszemy dalej) w fotografii stanowią swojego rodzaju fenomen. To ponadczasowy klasyk, który może być jokerem w „talii” każdego studia fotograficznego. Po bieli oraz czerni, szary jest ostatnią z trzech neutralnych barw podstawowych. To sprawia, że tło szare korzystnie komponuje się z pozostałymi kolorami nie odwracając od nich uwagi. Dlaczego użyliśmy liczby mnogiej? Właśnie dlatego, że wybór szarego tła stanowi nie lada wyzwanie w kwestii doboru jego tonacji. Jaki odcień wybrać oraz gdzie najlepiej sprawdzi się ten kolor odpowiemy w dalszej części wpisu!

Kilka słów o szarości

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

@sidenknatalja – Pixabay.com

Kolor szary jest swoistym pomostem pomiędzy czernią i bielą. Stanowi wyważone tło, które pomaga uwypuklić intensywne kolory. Powszechnie uznawany jest za kolor nudny i bez wyrazu, jednak ze względu na neutralność jaką niesie ze sobą, bardzo dobrze jest odczytywany w szeroko pojętym biznesie i usługami finansowymi – sugeruje zorganizowanie i praktyczność. Z tej dwojakiej natury bardzo łatwo możemy wysnuć wniosek, że szare tło bardzo dobrze spełni swoją rolę w sesjach wizerunkowych w korporacjach i firmach związanych z usługami finansowymi. Warto przypomnieć też o odpowiednim systemie zawieszenia teł, przygotowanym typowo pod sesje wyjazdowe.

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

@AhmadArdity – Pixabay.com

Z drugiej strony przy odrobinie kreatywności zestawiony z intensywnymi kolorami, może je dodatkowo wzmocnić – dlatego też projekty domów modowych często prezentowane i fotografowane są na szarych tłach. Same sesje fashion z wykorzystaniem krzykliwych stylizacji będą stanowiły godny temat dla szarego tła.

Szare tło i jego odcienie

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

@MaxFrost – Adobe Stock

Mieszanie barw z kolorami neutralnymi można określić w trzech terminach: odcienia, cienia oraz tonu. Z odcieniem mamy do czynienia w przypadku mieszania barw podstawowych z bielą – kolor jest jaśniejszy. Pojęcie cienia dotyczy odwrotnego procesu, czyli mieszania kolorów z czernią. Z kolei powstała barwa w wyniku mieszania szarości z kolorem bazowym jest jego tonem. W tym wpisie interesuje nas tło szare i jego tony (potocznie nazywane odcieniami) wynikające z mieszania z barwami bazowymi. Aby lepiej zrozumieć i właściwie wykorzystać odcienie szarości (tony kolorystyczne) powinniśmy zaznajomić się z kołem kolorów, ponieważ w fotografii dość często myślimy o kolorach w kategoriach względnej temperatury. Zimne kolory oddają wrażenie ukojenia i spokoju, a ciepłe wrażenie energii i żywiołowości.

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

Na obwodzie koła rozmieszczono kolory, które możemy sklasyfikować jako ciepłe i zimne

Zatem jeżeli w danej szarości znajdziemy proporcjonalnie więcej zielonego lub niebieskiego, to możemy uznać ją za chłodną. Tam gdzie w szarości będą występowały przeciwieństwa tych kolorów, będziemy mówić o ciepłej szarości. W przypadku, kiedy żaden odcień nie jest dominujący, otrzymamy prawdziwy neutralny szary kolor. Chłodne i ciepłe odcienie szarości pomogą nam dobrać odpowiednie szare tło do karnacji skóry fotografowanej postaci.

W poprawnej ocenie odpowiedniego odcienia szarego tła może pomóc przygotowany przez Savage Universal (i lekko podrasowany przez nas) wykres proporcji kolorów występujących w konkretnym tle. W osi poziomej sklasyfikowano wszystkie tła pod względem temperatury koloru. W osi pionowej przedstawiono słupki z wyszczególnionymi wartościami proporcji koloru: białego, zielonego, czerwonego i niebieskiego. Aby ułatwić analizę wykresu dodano także tła Super Black (czarne) i Pure White (śnieżnobiałe).

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

Opracowanie grafiki od SavageUniversal

Ciemniejsza karnacja o zabarwieniu żółtym, brązowym czy brzoskwiniowym zdecydowanie lepiej będzie się komponowała na szarym tle o ciepłej tonacji. Z drugiej strony jasna cera korzystniej wypadnie na fotografii, kiedy wykorzystamy szare tło w chłodnej tonacji. W przypadku wykonania zdjęć na tle o ciepłej tonacji fotografowana postać może wydawać się zbyt blada. Podczas wyboru tła szarego do studia powinniśmy w szczególności pamiętać o zasadzie wyboru tonacji tła, gdzie jego kolor powinien uzupełniać odcień skóry zamiast go kontrastować.

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

@Ryan Walsh – SavageUniversal.com

Wybierz mądrze

Ogólna konkluzja powinna wskazywać na wybór nie jednego, a przynajmniej trzech odcieni szarości. Zakup tylko jednego tła szarego, zwłaszcza bez poznania podstawowej wiedzy o jego tonacjach może ograniczyć nasze możliwości w studio. Pół biedy jeżeli jest to neutralnie szare tło – skoro jednak mamy ograniczony budżet to jest to najrozsądniejsze wyjście. Gorzej jeśli w pierwszym kroku zdecydujemy się na którąś z opcji szarego tła z dominacją barw chłodnych lub ciepłych.

Szare tło fotograficzne - jaki odcień wybrać?

Przykładowy podgląd teł szarych od Savage Universal (od ciepłego przez neutralne do chłodnego): Light Gray, Focus Gray, Slate Gray

Zdecydowanie najlepszy wybór teł pod względem jego odcieni daje nam firma Savage Universal – światowy potentat w dziedzinie produkcji teł kartonowych i materiałowych. W ofercie tego producenta kartonowe szare tło występuje aż w 16 odcieniach. Neutralny szary kolor znajdziemy także w ofercie teł materiałowych oraz polipropylenowych. Warto zaznaczyć, że właśnie te ostatnie są najbardziej wytrzymałe, a ich cena jest o wiele niższa niż u kartonowych odpowiedników.

Data: Styczeń 27, 2020
Autor: Fripers
Udostępnij: