/ BLOG FOTO VIDEO

Statyw oświetleniowy – jak poprawnie używać?

Fotografia studyjna, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Najważniejszym ze sprzętów w studio fotograficznym, obok odpowiedniego oświetlenia, jest dobry statyw oświetleniowy. Bez niego nie powstanie żadne zdjęcie, zarówno ze światłem ciągłym jak i błyskowym. W dobrym studio fotograficznym znajduje się zwykle kilka rodzajów statywów, standardowe pod lampy, statywy typy boom, „pieski”, statywy do teł fotograficznych czy tak zwane c-standy. Z każdym z nich trzeba obchodzić się podobnie. Właściwie użyty statyw będzie bezpiecznie trzymał lampy z dużymi modyfikatorami oraz ciężkie, kartonowe tła. Ale „właściwie użyty” to znaczy jak? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po tym jak używać statywów studyjnych.

Poprawne rozstawienie i obciążenie statywu – krok po kroku

Najważniejszą rzeczą, gdy pracujemy ze statywem jest jego poprawne rozstawienie. Najpierw należy rozłożyć nogi statywu. Muszą być one rozstawione tak, aby poprzeczne wsporniki znajdujące się na nóżkach statywu były równolegle do podłogi, dzięki czemu statyw ma możliwie najszerszy rozstaw, co powoduje, że stoi stabilnie.

jak rozstawić statyw

Na rozstawiony statyw zakładamy lampę lub lampę z modyfikatorem np. oktą. Są dwie szkoły mocowania modyfikatorów. Część osób woli zamontować najpierw modyfikator na lampie a potem lampę na statywie, a część odwrotnie, najpierw lampę na statyw a następnie modyfikator. Każda z metod jest poprawna pod warunkiem, że kontrolujemy ciężar każdego z elementów na tyle aby uniknąć np. stłuczenia palnika. Przy mocowaniu cięższych modyfikatorów polecamy położyć modyfikator na ziemi, zamontować lampę i dopiero całość na statywie.

Statyw ze sprzętem ustawiamy tak, że jedną nogę kierujemy w stronę w którą statyw mógłby się przewrócić tzn. jedną nogę ustawiamy pod lampą, lub w przypadku statywu do teł, w stronę w którą rozwijamy tło.

statyw1

Nawet w przypadku dużych stabilnych statywów warto zadbać o dodatkowe dociążenie nóżek. Prawidłowe dociążenie statywu jest ważne z uwagi na bezpieczeństwo pracy, zwłaszcza gdy pracujemy z lekkimi statywami, które dodatkowo mają mały rozstaw nóg, przez co są mniej stabilne. Do dociążenia statywu można użyć worków z piaskiem, 2 – 4 kilogramowych specjalnych ciężarków, czy własnego patentu, np. butelek napełnionych wodą przyklejonych taśmą klejąca do nóg statywu.

ciezarkidostatywow

Dodatkowe obciążenie jest szczególnie istotne podczas pracy ze statywami typu boom. Taki statyw pozwala umieścić źródło światła np. nad głową fotografowanej osoby, dlatego odpowiednie dociążenie ruchomego ramienia jest konieczne.

okta_modelka

Gdy już bezpiecznie zamontujemy sprzęt i obciążymy statyw oświetleniowy musimy jeszcze ustawić odpowiednią wysokość. W tym celu zaczynamy wysuwanie kolumny od najwyższej sekcji. Potem kolejne sekcje patrząc od góry, aż uzyskamy odpowiednią wysokość. Nie należy okręcać śruby i puszczać sekcji luzem, ponieważ w ten sposób uszkodzimy statyw.

Do statywu warto też dokupić kółka. Ułatwią one przemieszczanie statywu z podpiętym ciężkim sprzętem. Dzięki kółkom, podczas przesuwania sprzęt się nie przewróci. Kółka posiadają hamulce, które pozwolą unieruchomić statyw we właściwym miejscu.

kolka

Parametry techniczne – na co zwrócić uwagę?

Każdy statyw oświetleniowy ma ustalony przez producenta i podany w specyfikacji technicznej maksymalny udźwig. Parametr ten mówi o tym, jak maksymalnie ciężki sprzęt np. lampę, tło; można zamontować na danym statywie. Należy pamiętać, że jeśli używamy lampy z jakimś modyfikatorem światła, np. z beauty dishem z gridem, należy zsumować wagę poszczególnych elementów, które będą zamontowane.

Obciążnik Boomu FreePower (worek na piasek)
Sprawdź >

Kolejnym ważnym parametrem jest zakres wysokości. To wartość która określa najwyższe i najniższe możliwe rozstawienie statywu. Jeśli np. statyw ma być używany do doświetlania dolnych partii tła lub cykloramy, albo ma być do niego mocowane ramię z blendą, które będzie używane do doświetlania cieni pod brodą w portrecie warto też zwrócić uwagę na minimalną wartość zakresu wysokości – w tym przypadku statyw nie może być za wysoki. Przeciwnie, gdy na statyw będzie mocowana belka z tłem fotograficznym, wtedy ważne by statyw był odpowiednio wysoki. Część producentów obok maksymalnej wysokości podaje jeszcze zalecaną wysokość maksymalną. To wartość, która mówi o tym na jaką wysokość można wysunąć maksymalnie w górę statyw, by stał stabilnie.

Kiedy statyw oświetleniowy jest najbardziej stabilny?

Podsumowując, statyw oświetleniowy będzie najbardziej stabilny, gdy zostanie poprawnie rozstawiony, tj, poprzeczne wsporniki nóżek będą równoległe do podłogi, gdy będzie przestrzegana zalecana wysokość maksymalna, gdy pod największym ciężarem, np. modyfikatorem będzie ustawiona jedna noga, a dwie nogi będące w kontrze zostaną obciążone ciężarkami. W przypadku zestawów, które będą zmieniały miejsce podczas pracy, przydadzą się też kółka, które pozwolą swobodnie i bezpiecznie zmieniać miejsce ustawienia światła.

statywplussprzet

.

Data: 30 stycznia, 2017
Autor: Fripers
Udostępnij: