/ BLOG FOTO VIDEO

Prezent pod choinkę dla fotografa – 2019

Inne, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Ostatni piątek listopada bliżej znany wszystkim jako Black Friday jest pierwszym zwiastunem świątecznej gorączki związanej z zakupem bożonarodzeniowych prezentów. Wybór upominków dla bliskich sobie osób czasem stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza kiedy mają oni świra na punkcie swojego hobby. Jeżeli tym hobby jest fotografia, to prędzej czy później pojawi się pytanie: jaki wybrać prezent dla fotografa? W tym wpisie spróbujemy nieco pomóc z wyborem!

Prezent pod choinkę dla fotografa-2019

@kadh – Unsplash.com

Prezent do 50 PLN

Prezent pod choinkę do 50pln

Blendy – zwykle przydają się wszędzie tam, gdzie akurat ich nie mamy ze sobą ;) A tak całkiem poważnie, to nawet najmniejsza może się przydać do wyciągania cieni np. spod nosa modela lub zmiękczenia ostrego zenitowego światła. Warto zaznaczyć, że w tym zakresie cenowym blendy po złożeniu osiągają kompaktowe rozmiary, co czyni je ultramobilnymi modyfikatorami światła.

Blenda 5w1 60 cm okrągła
Blenda 5w1 60 cm trójkątna z uchwytem
Blenda 2w1 Srebrno-Biała 60×90 cm okrągła

Zestaw dwunastu kolorowych filtrów na lampę reporterską pozwoli wykonać pierwszy krok w kierunku kreatywnej fotografii. Fotografie z setupów z kolorową kontrą zyskują na atrakcyjności, zwłaszcza w obecnym trendzie fotografii vintage.

Filtry kolorowe na lampę reporterską

Etui na karty pamięci – są bardzo ciekawą propozycją na prezent (nie tylko dla fotografa). Szeroki wybór konfiguracji wnętrz pomoże dobrać etui pod wymagania konkretnego użytkownika.

Etui na 4 karty SD i 2 karty CF
Etui na 4 karty SD i 8 kart micro SD
Płaski organizer na 4 karty SD

Prezent do 200 PLN

Prezent pod choinkę do 200pln

Softboxy i odbłyśniki do lamp reporterskich – tego typu prezent docenią fotografowie, którzy opierają swoją pracę na lampach reporterskich. Odbłyśniki pozwolą na dowolne kierunkowanie światła, zaś softboxy zmiękczą i delikatnie rozproszą światło reporterskiego flesza.

Odbłyśnik Aurora Portaflex Multiflector
Zestaw trzech softboxów Aurora Microbox

Karta pamięci – to prezent z cyklu zawsze przydatnych. W tym pułapie cenowym można znaleźć rozsądne pojemności szybkich kart CF oraz SD.

Karta pamięci CF SanDisk Extreme 32 GB 120 MB/s
Karta pamięci SDXC SanDisk Extreme 128 GB 150 MB/s

Oryginalny GorillaPod od Joby sprawdzi się w każdych warunkach jako mobilna wersja statywu fotograficznego. Udźwig do 1 kg pozwoli na pracę z małymi lustrzankami lub bezlusterkowcami. Taki prezent powinni docenić entuzjaści fotografii podróżniczej – statyw zmieści się do każdej torby fotograficznej, a jego unikatowa konstrukcja pozwoli na zamocowanie go nawet na gałęzi drzewa.

Gorillapod 1K Kit z głowicą kulową

Prezent do 500 PLN

Prezent pod choinkę do 500pln

Torba fotograficzna – prezent uniwersalny i dający szerokie pole wyboru. W tym pułapie cenowym można sprezentować torby wykonane z wysokiej jakości materiałów, umożliwiające przechowywanie nawet kilku obiektywów razem z dużym DSLR!

Torba Manfrotto Bumblebee M-30
Torba Manfrotto Advanced2 Messenger M
Torba ReporterStrap MB 36

Lampa reporterska – każdy szanujący się fotograf powinien mieć przynajmniej jedną w swojej torbie fotograficznej. Taka lampa może być głównym źródłem światła np. w reportażu ślubnym lub elementem rozbudowanego setupu w fotografii portretowej. W zakresie do 500 zł znajdziemy lampy oferujące tryb automatycznego pomiaru światła, czy wbudowane odbiorniki radiowe.

Lampa reporterska Yongnuo YN685
Lampa reporterska Yongnuo YN568 III
Lampa reporterska Yongnuo YN600EX RT II

Statyw fotograficzny – stworzony dla fotografów realizujących zlecenia w studio i plenerze. Ułatwia pracę nie tylko po zmierzchu, ale również umożliwia efektywną współpracę z filtrami ND.

Statyw fotograficzny Manfrotto Element Big
Statyw fotograficzny Fotopro X-go Chameleon
Statyw fotograficzny Velbon Sherpa 50

A może coś niesprzętowego?

Prezent pod choinkę nieszablonowy

Powyżej wypunktowaliśmy tylko niektóre godne uwagi kandydatury na prezent dla fotografa. Ktoś może jednak pomyśleć, że kupno takiego statywu czy karty pamięci jest wyświechtanym patentem. Być może tak jest, dlatego można spróbować pójść w nieco inną stronę:

Kalendarz dla fotografa – końcówka roku sprzyja w podejmowaniu decyzji o zakupie kalendarzy – to także dobra propozycja na upominek dla fotografa, zwłaszcza zawodowego. Terminarz pozwoli uporządkować wszystkie plany na nawet na kilka lat do przodu. Oprócz standardowych tygodniowych kalendariów w terminarzu znajdziemy strony na cenniki, rozliczenia oraz notatki.

Źródło: pro-book.pl

Kalendarze dla fotografa na PRO-BOOK.PL

Kurs foto – okres zimowy do doskonały moment na podniesienie swoich umiejętności lub kwalifikacji. To ważny element samodoskonalenia się dla początkujących fotografów, a także nieodzowny element kalendarza zawodowców. Dla osób ceniących sobie komfort własnych czterech ścian, portale branżowe przygotowują kursy on-line w formie videoporadników, wzbogaconych o dodatkowy content (pliki źródłowe, rozpiski, przykłady, etc.). Inną formą samodoskonalenia się są kursy wyjazdowe – ważne dla fotografów, którym zależy na poznaniu środowiska z branży. Oprócz tradycyjnej wiedzy, zostają nieocenione kontakty i porady.

Źródło: niezleaparaty.pl

Kursy i poradniki dla fotografów na niezleaparaty.pl
Kursy w plenerze od Light Guides

Wynajem studia fotograficznego – długie zimowe wieczory zniechęcają do wychodzenia na zewnątrz. Wówczas z pomocą przychodzą studia fotograficzne umożliwiające wynajem przestrzeni wraz ze sprzętem na godziny. Zwykle zimowa aura nie powala warunkami oświetleniowymi – w 90% okresu zimowego jest szaro i ponuro. W studio warunki oświetleniowe możesz kreować po swojemu. To także dobry moment na zapoznanie się z charakterystyką różnych modyfikatorów światła. Warto spróbować swoich sił w studio, zwłaszcza jeżeli nasza inwencja pozwala na realizacje kreatywnych fotografii.

Źródło: evilbananastudio.pl

Oferta studia Evil Banana Studio w Łodzi
Oferta studia WSK Studio w Poznaniu
Oferta studia Uniqe-Studio w Krakowie

Pamiętajcie o tym, że każdy prezent, nawet ten najdroższy powinien być przemyślany. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wybadać oczekiwania obdarowywanego – wszak nic bardziej nie zepsuje bożonarodzeniowej atmosfery jak niechciany prezent.

Data: Grudzień 6, 2019
Autor: ŁM
Udostępnij: