/ BLOG FOTO VIDEO

Porównaj akcesoria fotograficzne – nowe narzędzie dla fotografa

Fotografia studyjna, Sprzęt Fotograficzny,

Dręczy Cię pytanie jaki modyfikator światła wybrać na początek – parasolkę, softbox czy beauty-dish’a? Z gridem czy bez? I jaki rozmiar? Nie wiesz które akcesoria fotograficzne dostępne w studio najlepiej wykorzystać do Twojego projektu? Mamy coś dla Ciebie! Porównywarka akcesoriów fotograficznych w najnowszym wydaniu jest już online!

Nowe lepsze narzędzie

Porównywarka modyfikatorów, która od kilku lat dostępna jest na naszej stronie wciąż cieszy się popularnością – zestawienie przykładowych zdjęć najlepiej wyjaśnia różnice pomiędzy efektami jakie otrzymasz dzięki różnym modyfikatorom światła. Korzystając z zebranych doświadczeń i puli powtarzających się pytań uznaliśmy, że czas udoskonalić to narzędzie i nie tylko poszerzyć listę testowanych akcesoriów, ale też pozwolić spojrzeć na ich działanie pod trochę szerszym kątem.

Mocowanie akcesoriów

Tworząc listę akcesoriów do porównania skupiliśmy się na kształtach i rozmiarach najczęściej używanych przez fotografów – zależało nam również na tym by były to łatwo dostępne modyfikatory – wszystkie z nich bez problemu zamontujesz na dowolnych lampach z uniwersalnym mocowaniem typu Bowens. Dla parasolek niezbędny jest dodatkowy otwór mocowania parasolki znajdujący się zwykle nad przegubem lampy.

Jak korzystać z porównywarki?

Wybierz modyfikator

Dzięki porównywarce możesz zobaczyć obok siebie dwa zdjęcia z tym samym ujęciem – wykonane jednak przy użyciu innego modyfikatora. Wybierz modyfikator z jednej z list dostępnych po lewo od pierwszego zdjęcia (1) – może to być czasza lub parasolka lub softbox lub blenda. Po kliknięciu w wybraną opcje zobaczysz zdjęcie wykonane przy pomocy wskazanego modyfikatora (2) – jego nazwa oraz link do szerszego opisu wyświetlą się pod zdjęciem (3). Nad listą wyboru zobaczysz także miniaturkę narzędzia, które wybrałeś (4).

 

Porównaj akcesoria fotograficzne - instrukcja

Analogicznie działa lista, którą widzisz po prawo od drugiego zdjęcia – zmieniaj niezależnie wybór dla każdego z dwóch zdjęć i porównuj ze sobą wszystkie kombinacje. Lista produktów po lewo i po prawo jest identyczna.

Modelka lub Manekin

Zaraz pod zdjęciami znajdziesz dwa przyciski. Kliknij Modelka <> Manekin (5) aby zmienić typ modela – ponieważ mieliśmy dylemat czy lepiej obserwować światło na nieruchomym manekinie – czy też na żywej twarzy, która co prawda trochę się wierci – pozwala za to zaobserwować jak światło pracuje na fakturze skóry. W końcu zdecydowaliśmy że zrealizujemy oba warianty – który Twoim zdaniem jest bardziej przydatny?

Porównaj akcesoria fotograficzne - widok manekin

Backstage

Pod drugim przyciskiem Pokaż/Ukryj (6) kryje się dodatkowy moduł, dzięki któremu zobaczysz ujęcie całego set-up’u. Z szerszej perspektywy widać jak testowaliśmy modyfikatory – pod jakim kątem i w jakiej odległości od modela była ustawiona lampa i modyfikator, oraz jak wygląda ten zestaw “w akcji”, a co najważniejsze – pod jakim kątem światło rozchodzi się na tle i po za nim. Taka informacja przydaje się nie tylko jeśli planujesz pracować z szerszym kadrem (np. fotografując grupę ludzi) ale także, gdy zamierzasz używać oświetlenia w niewielkim pomieszczeniu, gdzie mocno rozproszone światło o szerokim “kącie rażenia” odbija się od ścian i mebli.

Zwróć także uwagę na cień rzucany przed modelkę – modyfikatory o dużej powierzchni (np. duży softbox) dają bardzo delikatny cień o miękkich brzegach, za to gdy świecisz niewielką czaszą – cień za modelką jest bardzo wyraźny, a jego krawędzie ostre.

Porównaj akcesoria fotograficzne - widok backstage

Moduł backstage

 

Powiekszaj!

Kliknij w dowolnym miejscu zdjęcia (7) i zobacz ujęcie w powiększeniu – przyjrzyj się dokładniej cieniom i innym detalom widocznym na twarzy.

Korzystaj i dziel się!

Dostęp do porównywarki jest wszędzie tam gdzie masz łączność z internetem – korzystaj z tego narzędzia kiedy chcesz i podziel się ze znajomymi udostępniając link (8)!

Jak ponownie znajdę porównywarkę?

Link do porównywarki będzie cały czas dostępny w tym artykule:

Porównywarka akcesoriów fotograficznych Fripers.pl

Szukaj także na stronie głównej fripers.pl – wśród banerów pod paskiem nawigacji, lub na samym dole strony w stopce.

 

Przy okazji dziękujemy Ani, Dominice i Patrycji za pomoc w realizacji sesji oraz EvilBananaStudio za udostępnienie cykloramy i wsparcie techniczne przy tworzeniu całego zestawienia.

mp

 

Data: 29 lipca, 2016
Autor: Fripers
Udostępnij: