/ BLOG FOTO VIDEO

Photokina 2018 – nowości Jinbei 2019

Fotografia studyjna, Inne, News, Sprzęt Fotograficzny,

Targi sprzętu fotograficznego Photokina 2018 w Kolonii dobiegły końca. Pora podsumować czym chwalą się najwięksi producenci sprzętu fotograficznego. W tym roku zobaczyliśmy zatem m.in. nowe obiektywy IRIXa i Sigmy, średni format od Fujifilm oraz zapowiedź kooperacji firm Panasonic, Leica i Sigma przy wspólnym standardzie L-mount.
Wśród wystawców sprzętu studyjnego nie zabrakło Jinbei. Producent studyjnych lamp błyskowych, modyfikatorów i akcesoriów oświetleniowych zaprezentował kilka prototypów, które prawdopodobnie będziemy mogli testować już w najbliższym roku.

Lampa błyskowa – Jinbei Pilot III

W przypadku lamp błyskowych poważniejsze zmiany dotyczą dwóch najbardziej zaawansowanych modeli. W pierwszej kolejności bardzo ucieszył nas powrót Pilota w wersji III. W nowym wydaniu lampa o największej w rodzinie Jinbei energii błysku (od 600 do 1200 Ws) zyskuje całkowicie nowy panel nawigacyjny i rozwiązania technologiczne, które sprawdziły się już ostatnich wersjach MSN. Wbudowany odbiornik TR-Q6 pozwala nie tylko zdalnie sterować lampą, ale też całym systemem w grupach. Z boku obudowy znajdziemy również charakterystyczną podłużną diodę, która informuje o przyporządkowaniu lampy do określonej grupy. System sterowania wspiera darmowa aplikacja na smartfona (dostępna dla iOS i na Android).

Dodatkowo producent skrócił czas ładowania lampy – w przypadku najmocniejszej wersji 1200W kondensatory będą gotowe do pracy po maksymalnie 1,5 s! Nie zabraknie skróconych czasów błysku (1/5000 ~ 1/20000) oraz wsparcia dla zaawansowanych funkcji typu EasyCap. Podobnie jak we wszystkich nowych wersjach Jinbei zrezygnował z żarówki halogenowej w roli światła pilotującego na rzecz ogniwa LED 30W.

Lampa Błyskowa Jinbei Pilot 1200 III

Lampa Błyskowa Jinbei Pilot 1200 III

Najnowsza wersja lampy Jinbei Pilot. Zdjęcie: Stoisko Jinbei Photokina 2018 / Specyfikacja: katalog producenta

Lampa błyskowa – Jinbei MSN TTL

W ostatnim roku testowaliśmy MSN III pod kątem synchronizacji z krótkimi czasami otwarcia migawki (HSS) oraz zamrażania ruchu krótkimi czasami błysku, aż do 1/19000 (Freeze). Sprawdziliśmy też jak funkcja EasyCap ułatwia wycinanie tematu zdjęcia w postprodukcji. Nowszy brat MSN TTL wprowadza kolejną nowość, dzięki której ta seria lamp okaże się przydatna w zmiennych warunkach oświetleniowych. Lampa błyskowa JINBEI MSN TLL będzie wspierała automatyczny dobór mocy błysku (TTL) z korektą ekspozycji do +/-3.0 EV. Minimalnie skróci się także czas ładowania (przykładowo 0,05-1.0 s zamiast 0,05-1,1 s. przy wersji 800W). Ten model lampy będzie dostępny w dwóch wersjach: 600 i 800W.

Lampa błyskowa Jinbei MSN 600 TLL

Lampa Błyskowa Jinbei MSN 800 TTL / Softbox Beauty Dish

Lampa błyskowa Jinbei MSN 800 TTL. Na lampie zamontowany softbox Beauty dish. W tle Softbox Strip z serii KC z maską. Zdjęcie: Stoisko Jinbei na Photokina 2018

Plenerowa lampa błyskowa – Jinbei HD400

Ogromnym powodzeniem wciąż cieszą się plenerowe lampy błyskowe HD601 i HD610. Tym bardziej nie możemy się doczekać ich mniejszej wersji – HD400. W tym przypadku zmieni się bryła lampy – panel nawigacyjny znajdziemy z boku obudowy, a z tyłu przytwierdzony będzie akumulator. Brakuje trochę uchwytu, który świetnie sprawdzał się w HD601/HD610 – liczymy na to, że w zamian zyskamy znacznie mniejszą i lżejszą głowicę.
Ciekawostką może być dedykowana czasza z kompletem kolorowych filtrów oraz filtrem białym – dyfuzorem. Taki ukłon w stronę użytkownika ułatwi wykorzystanie niewielkiego zestawu w ciekawszych projektach.
Lampa plenerowa HD400 podobnie jak HD610 będzie wspierała automatykę błysku (TTL) oraz synchronizację z krótkimi czasami błysku (HSS), nie zabraknie także dedykowanej walizki na cały zestaw.

Lampa plenerowa Jinbei HD-400

Panel LED – EF Panel 200 i EF Panel 400

Całkowitą nowością w ofercie Jinbei będą Panele LED. Obie wersje będą zasilane za pomocą baterii na klasyczne mocowanie Sony V-mount lub bezpośrednio z sieci. Regulacja mocy ma działać w zakresie od 10 do 100%, a współczynnik jakości odwzorowania barw (CRI) będzie na bardzo wysokim poziomie Ra >95. Mniejszy 200 watowy panel będzie emitował światło o stałej temperaturze barwowej 5500K co odpowiada temperaturze światła dziennego. Mocniejszy EF Panel 400 umożliwi dodatkowo regulację temperatury barwowej w zakresie od 2700 do 6500K.

Znane nam już modele EF-150 i EF-200 z mocowaniem Bowens zostaną wzbogacone o specjalny modyfikator Spot Snoot zamontowany na głowicy przed ogniwem LED będzie skupiał światło podobnie do soczewek fresnela.

Panel oświetleniowy Jinbei EF Panel 400 2700-6500

Panel LED Jinbei EF-20

Producent zaprezentował też mniejszą wersję panelu LEDowego. Czyżby konkurencja dla paneli Yongnuo?

Softbox – Seria KC

Znamy już parasolkowy system szybkiego montażu z ostatnich wersji softoboxów Jinbei – także w serii KC system ten ułatwia przygotowanie modyfikatorów do pracy w bardzo krótkim czasie. Nowością będą specjalne maski, które obok wersji z klasycznym gridem (plastrem miodu) będą miały opcję zmiany charakteru emitowanego światła. Dodatkowa maska zarówno na okcie (KC-140) jak i na podłużnym stripie (KC-25×100; KC-35×150 i KC-40×180) ogranicza powierzchnię przedniego dyfuzora, zmniejszając jednocześnie faktyczną powierzchnię świecenia. Takie rozwiązanie może się przydać, jeśli zależy nam na węższym snopie światła, np. w celu podkreślenia światłocieni lub w przypadku fotografii produktowej. Istnieje możliwość zamontowania jednocześnie grida i maski.

Jinbei Softbox KC Strip z maską

Producent przewidział 3 rozmiary stripa z możliwością zastosowania maski.

Jinbei Softbox KC z maską

Przykłady zastosowania maski. Zdjęcia: strona producenta.

Statyw BM-395 i Boom BM-300

Na uwagę zasługuje także całkiem nowy model statywu oświetleniowego. BM-395 to bardzo solidny, a przy tym ciężki (34 kg) statyw. Główna kolumna ma wytrzymać obciążenie do 50 kg. Aby ułatwić podnoszenie i opuszczanie tak ciężkiego sprzętu kolejne sekcje zamiast standardowych zacisków wyposażone będą w specjalne mechanizmy z korbką. Maksymalne wysunięcie obu sekcji pozwoli zamontować oświetlenie na wysokości 4 metrów.
Ramię booma BM-300 nie tylko uniesie do 18 kg sprzętu (naturalnie po odpowiednim dociążeniu przeciwwagą), ale też dzięki okrągłej korbce umożliwi sterowanie kątem nachylenia lampy bez konieczności opuszczania całego systemu na dół.

Statyw BM-395

Lampa błyskowa HD-2 i wyzwalacz TR-Q7

Najbardziej enigmatyczne – bo nie ujęte jeszcze w katalogach – są dwa urządzenia, które łączy uniwersalna stopka wyposażona w komplet pinów umożliwiających przenoszenie pełnej automatyki zarówno przez sanki Nikona, Canona, Fuji oraz (z użyciem adaptera) Sony. Nie wiemy czym jeszcze zaskoczy TR-Q7 czyli nowsza wersja zaawansowanego wyzwalacza radiowego TR-Q6 – na pewno zmieni się design obudowy. Natomiast niewielka lampa błyskowa HD-2 będzie prawdopodobnie odpowiedzią na popularne Profoto A1.

Lampa błyskowa HD-2

Lampa błyskowa HD-2

Najbliższe miesiące zapowiadają się zatem dość ekscytująco. Większość zapowiadanych produktów zdecydowanie będziemy chcieli przetestować a wynikami podzielić się na naszym blogu. Zatem obserwujcie!

Data: Październik 9, 2018
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: