/ BLOG FOTO VIDEO

Parasolka paraboliczna Mircopro – Testy w studio

Fotografia studyjna, Sprzęt Fotograficzny,

W profesjonalnym studio króluje zazwyczaj softbox i beauty-dish. Nie bez przyczyny – oba te modyfikatory pozwalają uzyskać bardzo plastyczne i dobrze kontrolowane światło, a wyposażone dodatkowo w plaster miodu (grid) umożliwiają wyciemnienie tła poprzez ograniczenie kąta padania światła. A parasolka… cóż, jest znacznie tańsza i naprawdę łatwa w montażu, ale czy można przy jej pomocy uzyskać plastyczne, kierunkowe światło? Parasolka paraboliczna Mircopro 146 cm testów się nie boi! Zobaczcie zatem sami…

Parasolka paraboliczna Mircopro - Daria na jednej nodze

Parametry ekspozycji i sprzęt wykorzystany przy wszystkich zdjęciach:

Źródło światła: Lampa studyjna Jinbei MSN II 400 Ws // Modyfikator: Parasolka paraboliczna Mircopro 146 cm // Aparat: Nikon d750 // Obiektyw: Nikkor 85 mm f1.8 // Czas: 1/160 s. // Przesłona: f8

Małe jest wielkie

Mimo dużych rozmiarów, parasolka paraboliczna jest naprawdę lekka dlatego nie potrzeba ciężkiego statywu i potężnej lampy, aby utrzymać ją w zadanej pozycji. Co więcej, ponieważ montujemy ją w specjalnym uchwycie parasolkowym w przegubie lampy, nie ma mowy o niekompatybilnym pierścieniu mocowania. Trzonek parasolki pasuje do każdego systemu: tak samo do Bowensa jak i do Delicacy, Elfo i Profoto.

Po złożeniu parasolka paraboliczna zajmuje niewiele więcej miejsca niż parasolka, którą trzymasz w przedpokoju w razie niepogody, zmieści się zatem w bardzo małej przestrzeni. Rozkładanie działa dokładnie tak samo jak w przypadku klasycznej parasolki – szybko i intuicyjnie.

Czasza parasolki parabolicznej ma regularny kształt, a pręty rozmieszczone są gęsto i równomiernie – te cechy odpowiadają za sposób w jaki światło odbija się w środku oraz pod jakim kątem wydostaje się na zewnątrz. W tym przypadku czym bardziej regularny kształt tym lepiej, zwłaszcza że krawędź modyfikatora odbija się w oczach portretowanej osoby (oraz w innych błyszczących powierzchniach). Dzięki wykorzystaniu aż 16-stu prętów owal parasolki Mircopro jest zdecydowanie mniej kanciasty niż w przypadku modeli opartych o konstrukcję z 8 prętów.

Parasolka paraboliczna Mircopro - Daria Portret

Światło

W parasolce parabolicznej Mircopro światło lampy zwrócone jest do środka czaszy. To światło, które pada na modelkę nie jest zatem bezpośrednim, a odbitym od powierzchni parasolki. Konstrukcyjnie przypomina to trochę beauty-disha. Rzadko mamy jednak możliwość pracować z 1,5 metrową miską z dodatkowym talerzykiem umocowanym w środku, dlatego duża parasolka odbijająca to bardzo dobra alternatywa dla ciężkich czasz i potężnych softboxów.

Parasolka paraboliczna Mircopro - Daria na krześle

Światło jest kontrastowe i dobrze sprawdza się w wyrazistych zdjęciach studyjnych w klimacie fashion. Parasolka pozwala kierować światło stosunkowo wąskim strumieniem w wybranym przez nas kierunku. Także bez użycia grida możliwe jest doświetlenie pierwszego planu bez jednoczesnego oświetlania tła. Taki zabieg pozwala z białego tła uzyskać szare, ciemno szare, a nawet czarne. Udało nam się osiągnąć taki efekt także podczas sesji testowej – modelkę odsunęliśmy tutaj o ok. 1,5-2 metry od tylnej ściany cykloramy i mimo, że cała powierzchnia za modelką jest całkiem biała na zdjęciach wydaje się zdecydowanie ciemniejsza. Tło, zależnie od odległości i kąta ustawienia parasolki, wyszło jasno szare, lub prawie czarne.  Po obszarze jaki został doświetlony na podłodze widać jak wąski strumień światła można uzyskać przy pomocy tego modyfikatora.

Parasolka paraboliczna Mircopro - Backstage z parsolem

Czy rozmiar ma znaczenie?

Parasolka Paraboliczna Mircopro występuje w trzech rozmiarach: 100 cm, 146 cm oraz 180 cm (w tym przypadku korzystaliśmy ze średniej wielkości). Dla każdego z rozmiarów dostępna jest zarówno wersja srebrna (parasolka odbijająca) jak i biała (parasolka dyfuzyjna). Jeśli nie wiesz która parasolka będzie dla Ciebie najlepsza, zastanów się co będziesz fotografować – czym większy „model” tym większa średnica parasolki będzie odpowiednia. Jeśli wykorzystasz najmniejszy model aby oświetlić całą postać będziesz musiał odsunąć lampę z parasolką dalej – wówczas nie tylko moc lampy będzie wymagała zwiększenia (aby zrekompensować odległość), ale także cienie staną się bardziej wyraźne, a światło ostrzejsze. Jeśli zdecydujesz się na największy rozmiar zarezerwuj dużo przestrzeni, bo parasolka o średnicy 180 cm jest naprawdę duża! Jednak dzięki niej cienie będą mniej widoczne i bardziej miękkie, a doświetlenie całej postaci nie sprawi Ci trudności.

Parasolka odbijająca FreePower 110cm Srebrna
Sprawdź >

Parasolka paraboliczna Mircopro - Daria fajna dziewczyna

Czy tak duża parasolka sprawdzi się w pracy z lampą reporterską? Sprawdziliśmy to w tym artykule: Lampa reporterska – jak dopasować parasolkę.

Sesja

Założenia były proste – zdjęcia o charakterze sesji testowej do portfolio modelki. Typowe „Testy” znajdziemy na stronie agencji modelek w zakładce przypisanej każdej nowej twarzy współpracującej z agencją. Ponieważ to nie kreacja, ani nie kunszt makijażysty ma być tematem zdjęć, ewentualny make-up sprowadza się do minimum (chodzi w zasadzie o efekt NO MAKE-UP). Także stylizacja powinna być prosta, najczęściej w stylu BASIC. Najistotniejsze są naturalne walory modelki, które odpowiednio ujęte pomogą jej zdobyć komercyjne zlecenia.

Parasolka paraboliczna Mircopro - Daria na stołku

Współpraca z modelką i wizażystką

Daria doskonale radzi sobie przed obiektywem – świadomość własnego ciała i umiejętność pozowania podczas sesji zdecydowanie zwiększa szansę na dobre zdjęcia. Z Darią świetnie pracuje się z nie tylko na planie – kultura współpracy (dobry kontakt, punktualność) oraz dobre przygotowanie do sesji można zaliczyć do kilku najważniejszych cnót profesjonalnej modelki :).

Sylwia, która była odpowiedzialna za bardzo subtelny makijaż, służyła wartościową radą także w trakcie zdjęć. Przytomny obserwator potrafi zwrócić uwagę na istotny szczegół, którego fotograf może nie dostrzegać koncentrując się na decydującym momencie, modelce, oświetleniu i aparacie jednocześnie ;)

Parasolka paraboliczna Mircopro - Makijaż

Modelka: Daria Płóciennik
Make up: Sylwia Szczodrowska Aqq Make up artist
Studio: Evil Banana Studio

Parasolka paraboliczna w studio

Praca z dużą parasolką od Mircopro była prawdziwą frajdą. Ten prosty modyfikator nie przysparza niespodziewanych problemów podczas sesji, a zresztą dzięki lekkiej konstrukcji sprzyja eksperymentom z różnymi ustawieniami. Aż się prosi aby następnym razem wypróbować możliwości tej parasolki w połączeniu z innymi modyfikatorami.

Tym razem udało się udowodnić, że samą parasolką z powodzeniem można oświetlić zarówno całą postać jak i dość ciasny portret. Ten uniwersalny modyfikator powinien znaleźć się w każdym studio, chociaż najbardziej zadowoli tych, którzy lubią światło wyraziste i kontrastowe z wyraźnymi cieniami.

mp

Data: Czerwiec 12, 2017
Autor: Fripers
Udostępnij: