/ BLOG FOTO VIDEO

Oświetlenie portretu – jedna lampa i strip

Fotografia studyjna, Inne, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Oświetlenie portretu to zagadnienie o nieskończonej ilości dobrych rozwiązań, a dobre jest każde, dzięki któremu zrobisz udany portret. Jeśli zapytasz kogoś „czym świecić do portretu?” najpewniej poleci Ci duży softbox oktagonalny, beauty dish albo parasolkę. Te klasyczne rozwiązania same w sobie pozwalają na mnóstwo wariacji na temat oświetlenia i sprawdzają się w swojej roli doskonale. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by jako główne światło wykorzystać jakikolwiek inny modyfikator. Czemu nie strip?

W tej krótkiej sesji wykorzystaliśmy tylko jedną lampę (JINBEI Pilot 1200) – zależało nam żeby sprawdzić możliwości podłużnego softboxa jako jedynego źródła światła.  Softbox Strip 40×180 cm z gridem zamontowaliśmy na prostym statywie oświetleniowym na kółkach (nie są niezbędne, ale o ile łatwiej dzięki nim manewrować statywem!). Za tło posłużył nam fragment czarnej ściany.

Oświetlenie sylwetki

Zaczęliśmy od szerszego ujęcia – pokazaliśmy większą część sylwetki i w tym przypadku najłatwiej było wykorzystać stripa w klasyczny sposób ustawiając go po prostu pionowo.
Tak samo jak na wszystkich kolejnych zdjęciach lampa z softboxem stała po prawej stronie fotografa oświetlając scenę z przodu pod lekkim skosem. Na softboxie cały czas zamontowany był grid (plaster miodu), który kierował światło bezpośrednio na modelkę – uniknęliśmy w ten sposób oświetlenia tła i innych niekontrolowanych odbić.

Softbox, którego używaliśmy ma długość 180 cm – oznacza to, że jest zdecydowanie wyższy od fotografowanej postaci. Dlatego doświetlenie nim całej sylwetki nawet z niewielkiej odległości i za pomocą jednej tylko lampy jest bardzo proste.
Przejście pomiędzy światłem, a cieniem jest dość delikatne, dlatego możemy mówić o miękkim oświetleniu (pomimo bardzo głębokiego cienia po tej niedoświetlonej stronie postaci).

 

Oświetlenie portretu - jedna lampa i strip / zdjęcie pierwsze - 3.4 sylwetki / na zdjęciu: Liliana Cichoń
 
oświetlenie portretu - jedna lampa strip i gridschemat 1

Strip poziomo + ekran odbijający

Przed wykonaniem drugiego ujęcia obróciliśmy softbox poziomo, umieściliśmy go dość wysoko (zaraz nad kadrem) i dostawiliśmy z lewej strony biały ekran. Panel odbijający stanął dość daleko (ok. 1,5 m od modelki), a światło softboxa dodatkowo ograniczone gridem nie padało bezpośrednio na jego płaszczyznę – stąd efekt odbitego światła na modelce jest bardzo subtelny. Niemniej udało się wyciągnąć lewą stronę modelki z cienia i lepiej zarysować krawędź sylwetki.

Oświetlenie portretu - jedna lampa i strip / ujęcie sylwetki i panel odbijający / na zdjęciu: Liliana Cichoń
oświetlenie portretu - jedna lampa i strip / schemat 2

 

Oświetlenie portretu

A jak sprawdził się strip jako samodzielne oświetlenie portretu najlepiej widać na ostatniej fotografii. Tutaj ponownie wykorzystaliśmy go w poziomie, zbliżając softbox jeszcze bliżej modelki – przez ten ostatni manewr relatywnie mniej światła dotarło na drugi plan i dlatego tło tym razem wyszło kompletnie czarne. Mimo braku kontry, cała postać jest wyraźnie zarysowana światłem od przodu, a jednocześnie na twarzy pozostał wyraźny światłocień podkreślający owal i kształt twarzy.

Oświetlenie portretu - jedna lampa i strip / portret zbliżenie / na zdjęciu: Liliana Cichoń
oświetlenie portretu - jedna lampa i strip / schemat 3

 

 

Softbox z gridem FreePower 35x140cm bowens, wentylowany
Sprawdź >

Na ujęciach z backstage’u lepiej widać jak prosty w praktyce był plan zdjęciowy.

Oświetlenie portretu - jedna lampa i strip - backstage - widok na plan zdjęciowy

Oświetlenie portretu - jedna lampa i strip / za kulisami / za zdjęciu: Liliana Cichoń

Podsumowanie

Podłużny softbox prostokątny bardzo dobrze sprawdził się w przypadku oświetlenia portretu. Wykorzystanie tego modyfikatora nie wymaga szczególnych umiejętności, daje za to szereg nowych kombinacji, o których trudno mówić w przypadku softboxa oktagonalnego. I mowa tutaj także o takich ustawieniach, których nie wypróbowaliśmy. Tym bardziej zachęcamy do eksploracji możliwości tego softboxa nie tylko w roli klasycznej kontry.
Jeśli zrobiłeś zdjęcie, w którym strip odegrał ważną rolę w oświetleniu pochwal się w komentarzu!

Strip + Grid – wnioski

+ Światło z dużego stripa jest dość miękkie (jak to zwykle bywa w przypadku dużych softboxów :)
+ Dzięki gridowi udało nam się uzyskać światło kierunkowe i w najmniejszym stopniu oświetlić tło.
+ Podłużny strip może doskonale sprawdzić się w przypadku podłużnych obiektów – także np. mebli i drzwi.
+ Nieregularny kształt pozwala na eksperymentowanie z kierunkiem padania światła i poszukiwanie interesujących efektów.

TIP: Zastanawiasz się jak wypada softbox podłużny typu STRIP w bezpośrednim porównaniu z oktą/kwadratem?
Sprawdź nasze narzędzie do porównywania modyfikatorów >> PORÓWNYWARKA AKCESORIÓW

Lampa błyskowa Jinbei Pilot 1200: W przypadku tej sesji zdecydowanie nie potrzebowaliśmy pełnej mocy tej lampy – na szczęście dzięki dużemu zakresowi regulacji mocy (1/1 – 1/64) z powodzeniem wykorzystaliśmy małą część jej możliwości. Do podobnej sesji równie dobrze nada się lampa o znacznie mniejszej mocy – np. Jinbei MSN III lub jeszcze mniejsza Jinbei DM2.

Modelka (na wszystkich zdjęciach): Liliana Cichoń

Aparat i obiektyw: Nikon D750 | Nikkor 85 1,8 D
Parametry ekspozycji: ISO: 100 | Przesłona: f:3,5-f:5 | Czas: 1/100 – 1/200

 

 

Data: Luty 3, 2018
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: