/ BLOG FOTO VIDEO

Nowe softboxy Aurora Lite Bank

News, Sprzęt Fotograficzny,

Aurora Lite Bank – znany i ceniony producent sprzętu oświetleniowego i modyfikatorów światła poszerza linię Firefly o dwa kolejne modele. Aby odróżnić nowe konstrukcje od wcześniejszej serii softboxów z mocowaniem bowens: Firefly XL, nowa seria ma oznaczenie Firefly PAR. Jest też sporo różnic konstrukcyjnych, które wpływają na charakterystykę nowych modyfikatorów.

To co się nie zmieniło to mocowanie w standardzie Bowens, mechanizm szybkiego montażu i oczywiście jakość. Aurora LB zdążyła przyzwyczaić użytkowników do wysokiej jakości materiałów i precyzyjnego wykonania, nie inaczej jest tym razem. Całkowicie nowa jest jednak charakterystyka modyfikatora.

 

Softbox Aurora Lite Bank PAR

Na rynek trafiają dwie wersje softboxów Aurora Firefly PAR 85 oraz Firefly PAR 95

Charakterystyka softboxu

Jeśli mielibyśmy się sugerować nazewnictwem określenie PAR powinno sugerować podobieństwo z obecnymi na rynku już od jakiegoś czasu softboxami Westcott Zeppelin Para lub Broncolor Para. I faktycznie znajdziemy tu kilka cech wspólnych. Po pierwsze głębokość: jeśli mielibyśmy porównać softboxy typu para z klasyczną octą podobnych rozmiarów to te pierwsze okażą się nieco głębsze. Po drugie kształt: Firefly PAR podobnie jak wspomniane wyżej softboxy PARA ma kształt bliższy okręgowi. Klasyczna okta to 8 boków, zaś Firefly PAR to konstrukcja 16 boczna. Łatwo to dostrzec porównując odbicia modyfikatorów w źrenicy modelki.

 

Odbicie softboxu w źrenicy oka

Po trzecie kształt: połączenie dwóch wspomnianych cech powoduje, że modyfikator ma charakterystyczny kształt i określa się go przez to jako paraboliczny. Stąd też nazwa konstrukcji.

W zestawie Firefly PAR znajdziemy również dwie płaszczyzny dyfuzyjne, jedną montowaną głębiej we wnętrzu softboxu i drugą, większą, którą mocujemy na krawędziach modyfikatora. Cały zestaw zapakowano w dedykowany pokrowiec ułatwiający transport i przechowywanie.

Tym co wyróżnia nowe Firefly’e jest możliwość zamontowania we wnętrzu softboxu dedykowanego deflektora. Zastępuje on w takiej sytuacji wewnętrzny dyfuzor i odbija światło do wewnątrz modyfikatora – podobnie jak ma to miejsce w beauty-dishu. Taki zabieg całkowicie zmienia charakterystykę modyfikatora. Dostępne są deflektory w dwóch rodzajach o różnych powierzchniach odbijających: Firefly PAR 30cm sunlight / biały oraz Firefly PAR 30cm złoty / srebrny. Deflektory dostępne są jako dodatkowe akcesoria do nowych softboxów.

Charakterystyka światła

Konstrukcja ma oczywiście wpływ na to jakie światło pozwala uzyskać softbox. Firefly PAR w podstawowej wersji oferuje użytkownikom miękkie i rozproszone światło, którym możemy otulić fotografowany obiekt. Taka charakterystyka powoduje, że Firefly PAR powinien zainteresować przede wszystkim portrecistów. Należy przy tym pamiętać o możliwości zamontowania deflektora, dzięki któremu ten sam modyfikator zapewni ostrzejsze światło, zbliżone nieco do tego jakie otrzymujemy używając beauty disha.

 

Softbox Aurora PAR vs Octa 90

Do oświetlenia sceny po lewej stronie użyliśmy standardowej octy Freepower 90cm z powierzchnią dyfuzyjną. Zdjęcie po prawej ilustruje użycie softboxu Aurora Firefly PAR 85cm również z dyfuzorem. Lampy ustawione były dokładnie tak samo. Światło modyfikowane przez oktę jest nieco ostrzejsze, natomiast to uzyskane przy pomocy softboxu Aurory wywołuje płynniejsze przejścia między światłem i cieniem. Różnica jest dość wyraźna a przecież to okta jest modyfikatorem, który stosuje się często w przypadku portretu. Oczywiście inne ustawienia tych modyfikatorów, aparatu czy mocy lampy błyskowej pozwoliłyby uzyskać bardzo podobna ekspozycję, nam chodziło jednak o porównanie tych samych warunków. Poniżej zdjęcia z backstage’u:

 

Porównanie softboxów

Jeśli softbox oktagonalny był do tej pory naszym ulubionym modyfikatorem, nowe Firefly’e powinny godnie zastąpić go na tym stanowisku. Świetnie sprawdzą się w różnych odsłonach fotografii portretowej. Jakość sprzętu, wykonanie, materiały a ostatecznie, efekt jaki pozwala uzyskać wyznaczają wysokie standardy wśród produktów z tego samego przedziału cenowego.

Wszystkie dostępne modele softboxów studyjnych i reporterskich Aurora Lite Bank oraz innych producentów znajdziecie na: http://fripers.pl/c/softboxy/

Na koniec krótka instrukcja obsługi softboxa i montażu deflektorów prosto od Aurora Lite Bank:

Data: Czerwiec 15, 2016
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: