/ BLOG FOTO VIDEO

Niebieskie tło fotograficzne, czyli tak zwany blue screen. Alternatywa dla zielonego tła?

Fotografia studyjna, Poradniki, Sprzęt Video,

Siedząc w kinie czy przed telewizorem często oglądamy wyjątkową rzeczywistość, która została wykreowana na jednolitym tle fotograficznym. Filmowcy i fotografowie wykorzystują prosty trik w celu połączenia ze sobą dwóch obrazów. Mamy obiekt na planie głównym, który został przedstawiony na tak zwanym blue screenie, a następnie w procesie postprodukcji usuwa się niebieskie tło fotograficzne, aby w to miejsce wkomponować pasujący krajobraz. 

Niebieskie tło fotograficzne, czyli tak zwany blue screen. Alternatywa dla zielonego tła?

@peshkov – Adobe Stock

Dlaczego niebieskie tło fotograficzne?

Opisana technika to Chroma Key, która najczęściej kojarzona jest z kolorem zielonym. W niektórych sytuacjach lepiej sprawdzi się użycie koloru niebieskiego. Dlaczego akurat takie kolory? Wybór ten nie jest przypadkowy. W całej palecie te dwie barwy nie są składnikiem pigmentu ludzkiej skóry, dlatego użycie teł fotograficznych w tych kolorach pozwoli skutecznie oddzielić pierwszy plan od tła. W przygotowaniu kadru należy jedynie pamiętać, aby nasz obiekt nie posiadał żadnych elementów w tym kolorze. Ubrania lub elementy dekoracyjne o podobnej barwie mogą znacznie utrudnić postprodukcję.

Kolory zielony i niebieski często używane są zamiennie, jednak istnieje kilka przypadków, w których to blue screen będzie podstawowym wyborem. W palecie barw to niebieski ma mniejszą iluminację od zielonego. Co to oznacza? Oświetlając tło lampami studyjnymi o dużej mocy zielony będzie bardziej oddawał światło.  Jeśli masz mniej miejsca w swoim studio lepiej wybrać kolor niebieski, pozwoli to zmniejszyć dystans pierwszego planu od tła. Z tego samego względu wybierzemy blue screen przy komponowaniu ciemniejszych kadrów. Światło odbijające się od tła zielonego może stworzyć niepożądaną kontrę, która będzie widoczna po dołożeniu w postprodukcji ciemnej scenerii.

Nie należy również zapominać o elementach charakteryzacji oraz wystroju. Filmowy pracujący nad nową częścią Hulka, z pewnością wybiorą niebieskie tło fotograficzne do nakładania efektów specjalnych. Jeśli planujesz w swój pierwszy plan wkomponować roślinność, twój wybór padnie na blue screen. 

Niebieskie tło fotograficzne, czyli tak zwany blue screen. Alternatywa dla zielonego tła?

@peshkov – Adobe Stock

Nie ma idealnego schematu ustawienia światła, który można zastosować w każdym przypadku. Jest wiele czynników, które musisz mieć na uwadze, dlatego postaramy się przekazać Ci kilka pomocnych rad oraz propozycji ustawienia światła.

Pamiętaj o tym, że:

Przykładowe zestawy ustawień światła do wykorzystania na blue screenie. 

Przedstawiony poniżej setup możesz potraktować jako punkt wyjścia dla komponowania swoich kadrów. Jest to klasyczne rozwiązania z wykorzystaniem czterech lamp. Najpierw oświetl samo tło – dwa softboxy skieruj z dwóch stron pod kątem 45 stopni. Lampy z softboxami mają oświetlić tło jednolicie, nie oświetlając jednocześnie pierwszego planu. Powierzchnia dyfuzyjna powinna znajdować się około 1 metra w linii prostej od tła. Do oświetlenia naszego obiektu również zostały wykorzystane dwie lampy. Jedna umieszczona na statywie boom posłuży jako światło główne. Do tego celu możesz wykorzystać softbox oktagonalny. Druga znajdująca się prostopadle do naszego obiektu posłuży jako wypełnienie. 

Niebieskie tło fotograficzne, czyli tak zwany blue screen. Alternatywa dla zielonego tła?

Możesz również wykorzystać jeden zestaw lamp do oświetlenia całego planu. Musisz jednak tak manewrować światłem głównym, by uniknąć jednocześnie plam oraz cieni na tle. Spróbuj rozstawić źródła światła szeroko, tak aby obszary zacienione wychodziły poza kadr widoczny przez obiektyw. 

Niebieskie tło fotograficzne, czyli tak zwany blue screen. Alternatywa dla zielonego tła?

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę zajrzy do artykułu o green screenie.  Zachęcamy do działania i nie zapomnij podzielić się efektami swoich prac. 

Zestaw oświetlenia błyskowego Jinbei Delicacy DUO II z softboksami
Sprawdź >
Zestaw zawieszenia teł FreePower 1,6x5m (1 napęd + 1 tło)
Sprawdź >
Tło kartonowe Savage Widetone 2,72 x 11m (różne kolory)
Sprawdź >

 

Data: Kwiecień 30, 2020
Autor: Fripers
Udostępnij: