/ BLOG FOTO VIDEO

Lepsze zdjęcia w plenerze – Czyli do czego służą blendy fotograficzne?

Plener, Sprzęt Fotograficzny,

Blenda fotograficzna to jeden z najprostszych modyfikatorów światła. Jest łatwa w transporcie oraz w użyciu i rozwiązuje sporo problemów, z którymi możemy się borykać robiąc zdjęcia w plenerze. Jeśli mielibyśmy wskazać najbardziej użyteczny i uniwersalny produkt, wspomagający pracę fotografa, blenda z całą pewnością znajdzie się na podium. Sprawdźmy do czego służy blenda i dlaczego bardzo przyda nam się w plenerze.

Co to jest blenda fotograficzna?

Najprościej rzecz ujmując blenda jest rodzajem ekranu lub powierzchni odblaskowej, która służy do odbicia światła (naturalnego lub sztucznego) w kierunku fotografowanego obiektu tak aby uzyskać poprawną ekspozycję.

Blenda fotograficzna

Różnica między panelem czy też ekranem odblaskowym a blendą wynika z ich konstrukcji. Standardowe panele odbijające wymagają odpowiednich stelaży lub uchwytów. W przypadku blendy “stelaż” jest jej integralną częścią. Elastyczna metalowa taśma biegnąca dookoła blendy pozwala ją składać na czas transportu lub przechowywania i napina płaszczyznę odblaskową kiedy ją rozłożymy. To jedno z tych rozwiązań, które ujawniają geniusz tkwiący w prostocie.

Jak składać blendę?

Blendy mają różne kształty i rozmiary, ale w zasadzie wszystkie składają się w ten sam sposób. Należy złapać za przeciwległe krawędzie płaszczyzny i wykręcając je w przeciwne strony zbliżać je ku środkowi. Żadne słowa nie zilustrują, trzeba po prostu spróbować kilka razy a wprawa przyjdzie bardzo szybko. Poniżej, krótki film instruktażowy:

Blenda duża, mała, srebrna czy złota?

Blendy różnią się kształtem, rozmiarem i barwą powierzchni odbijających. Każda z nich nadaje się zatem do innych zastosowań.

Blendy trójkątne – Zazwyczaj są to najmniejsze z dostępnych blend fotograficznych, niekiedy zaopatrzone w dodatkowy uchwyt pozwalający wygodnie trzymać je w ręku. Po złożeniu swobodnie mieszczą się nawet w kieszeni. 30cm blenda nie nadaje się oczywiście do oświetlenia całej sylwetki ale sprawdzi się kiedy zechcemy dodać nieco światła do ciasnego portretu.

Blendy okrągłe – Dostępne są w wielu różnych rozmiarach i wariantach o średnicy od około 50 do 150cm. Stosowane zazwyczaj w portrecie lub do oświetlenia elementów szerszego kadru.

blenda okragla

Blendy owalne – Czyli największe z dostępnych na rynku blend. 150x200cm to blenda, która z dużą swoboda pozwoli odbić światło i oświetlić całą sylwetkę modelki/modela.

Blendy owalne

Wszystkie kolory blendy

Blenda ma zazwyczaj odbijać światło i takie jest jej podstawowe zadanie. Jednak przy okazji możemy wykorzystywać blendy do innych celów: jako powierzchnie dyfuzyjne, panele osłaniające od światła, czy tła do zdjęć. Wszystko zależy od tego jaki kolor lub typ powierzchni blendy wybierzemy. Poniżej umieściliśmy kilka przykładów działania różnych powierzchni odbijających. Warto zwrócić uwagę, że nie każda z nich sprawdzi się w scenerii jaką wybraliśmy dla tego pleneru, dlatego odpowiedni dobór blendy jest tak ważny, ale o tym za chwilę. Zacznijmy jednak od najprostszych przykładów:

Blenda biała – Biała powierzchnia odbijająca pozwala odbić i skierować światło w kierunku fotografowanego obiektu a jednocześnie nie wpływa na jego temperaturę barwową (Zagadnienia związane z temperaturą barwową wyjaśniamy w artykule Światło ciągłe vs światło błyskowe)

 

Blenda biała zastosowanie

W tym przypadku korzystaliśmy z bardzo małej bo zaledwie 30cm blendy trójkątnej o białej powierzchni odbijającej. Czy ten kadr można było oświetlić lepiej? Oczywiście, że tak. Tym razem chodziło jednak o pokazanie różnicy, którą powoduje zastosowanie najmniejszej i najprostszej z blend które zabraliśmy w plener: Blenda FreePower 30cm 2-w-1.

Blenda srebrna – Blenda ze srebrną powierzchnią odbijającą działa tak samo jak biała jednak zmienia charakter odbijanego światła. Jest nieco ostrzejsze i zimniejsze.

 

blenda srebrna zastosowanie

Mała blenda srebrna

Tym razem użyliśmy tej samej małej blendy, korzystając jednak z jej drugiej strony. Srebrna płaszczyzna odbiła światło nieco mocniej i wyraźnie zmieniła jego temperaturę barwową. Efekt nie jest oczywiście zadowalający, bo tego rodzaju światło nie pasuje do ciepłej, letniej scenerii. Łatwo sobie jednak wyobrazić okoliczności, w których sprawdzi się znacznie lepiej, np. zimowe plenery.

Blenda złota – Złota blenda fotograficzna podobnie jak inne blendy nadaje światłu kierunek. Tym razem jednak temperatura barwowa spada (kolory stają się cieplejsze), a światło staje się nieco mniej ostre od tego, które uzyskamy przy użyciu srebrnej powierzchni.

 

Blenda złota 60cm Freepower

Tym razem użyliśmy okrągłej, złotej powierzchni odbijającej, średniej wielkości blendy FreePower Basic 7-w-1 o przekątnej 60cm. Światło ma zupełnie inny charakter niż w przypadku blendy srebrnej, jest ciepłe i nieco delikatniej zarysowuje cienie. Skutki zastosowania większej blendy też są widoczne – udało się oświetlić nie tylko twarz modelki ale również włosy i sukienkę.  Oczywiście warunki oświetleniowe na obydwu zdjęciach nieco się zmieniły – jak to w plenerze, jednak różnice w zastosowaniu różnych powierzchni odbijających są bardzo wyraźne. Poniżej jeszcze raz zestawiamy efekty użycia blendy białej, srebrnej i złotej:

 

Blendy fotograficzne kolory

Blenda dyfuzyjna – właściwie panel lub powierzchnia dyfuzyjna, którą znajdziemy w większości blend typu 5-w-1 lub 7-w-1 choć dostępne są również jako oddzielne produkty oparte na tej samej konstrukcji co blenda np.: Dyfuzor FreePower 92×122 cm. Jest to półprzepuszczalna biała powierzchnia dzięki, której możemy przysłonić źródło światła tak oby do fotografowanego obiektu dotarło już zmiękczone. Oczywiście w ten sposób stracimy tez nieco “mocy” naszego światła. Jest to jednak dobra metoda na usuwanie bardzo ostrych kontrastów powstających w mocnym świetle dziennym np. w bezchmurny dzień.

 

Zastosowanie powierzchni dyfuzyjnej

Powierzchnia dyfuzyjna zastosowanie

W tym przykładzie posłużyliśmy się niewielką powierzchnią dyfuzyjną wyjętą z blendy 60cm 7-w-1. Pozornie światło nie zmieniło się znacznie, jednak kiedy popatrzymy na włosy modelki wyraźnie widać, że światła jest mniej i nie jest tak ostre jak na zdjęciu po lewej stronie.

Wiele blend dysponuje też dodatkowymi powierzchniami o jeszcze innym charakterze:

Sunlight – Czyli powierzchnia srebrno-złota dająca efekt pośredni w stosunku do tego co możemy uzyskać dzięki powierzchniom srebrnym i złotym. Odbija światło mocniej niż powierzchnia biała a jednocześnie nie wpływa znacząco na temperaturę barwową.

 

Blenda srebrno-złota Sunlight

Blenda sunlight

Blenda czarna – Czyli powierzchnia, która stanowi zazwyczaj element pokrowca blendy też może nam się przydać w plenerze! Jej zastosowanie jest takie samo jak w przypadku panelu czarnego w fotografii studyjnej – potocznie i bez politycznej poprawności określanego jako “murzyn”. Jako, że ciemna powierzchnia w bardzo małym stopniu odbija światło zadaniem takiej płaszczyzny jest odcięcie światła odbijającego się od innych przedmiotów w kierunku naszego modela / modelki.

 

Blenda czarna

Powyższe zdjęcia wykonaliśmy w łódzkim Pasażu Róży gdzie wszystkie ściany budynków ozdobione są małymi fragmentami luster. Takie powierzchnie odbijają oczywiście znaczne ilości światła. Dzięki temu na zdjęciu po lewej stronie zarówno lewa jak i prawa strona modeli są oświetlone dość równomiernie. Na drugim ujęciu z lewej strony modelki – tam gdzie znajduje się lustrzana ściana umieściliśmy czarny panel z blendy Aurora 5w1 95cm. To wystarczyło by zredukować ilość światła odbijanego wcześniej od wspomnianej ściany. Widać to najwyraźniej na lewej ręce modelki.

Blenda zielona i niebieska – Wiele blend, szczególnie te 7-w-1 dysponuje również powierzchniami zieloną i niebieską. Nie służą one oczywiście do odbijania światła i doświetlania tym sposobem kadru – choć jeśli taka wola to nic nie stoi na przeszkodzie.
Mogą jednak służyć jako tło typu greenscreen lub bluescreen do obróbki obrazu w technologii blue box. Jeśli już mamy w planach podmianę tła przy użyciu takich technik powinniśmy poszukać blendy w możliwie dużych rozmiarach np.: FreePower Basic 7w1 120x180cm. A skoro już przy rozmiarach blend jesteśmy…

Mała czy duża blenda fotograficzna?

Rozmiar jednak ma znaczenie. Szczególnie wtedy kiedy chcemy oświetlić całą postać. Wtedy przyda nam się blenda o dość pokaźnych rozmiarach. Na zdjęciach ilustrujących efekty użycia różnych powierzchni wiać również różnice jakie powodują same rozmiary blendy. Tam gdzie użyliśmy trójkątnej blendy 30cm, udało się doświetlić tylko samą twarz. Dopiero okrągła blenda o przekątnej 60cm zdołała odbić wystarczająco dużo światła by oświetlić, twarz, włosy i górną część sukienki naszej modelki. Poniżej zdjęcie przedstawiające całą sylwetkę. Dzięki zastosowaniu blendy Freepower Basic 92x122cm udało nam się odbić światło tak aby oświetlić całą modelkę.

Jaką blendę kupić?

Najlepsza będzie taka jakiej akurat potrzebujemy :) Mając oczywiście na uwadze rozmiar fotografowanej sceny i charakter światła jaki chcemy uzyskać. Czasem… a właściwie to dość często trudno jest z góry przewidzieć czy zaplanowana koncepcja nie ulegnie w trakcie sesji radykalnym zmianom. Dlatego w plenerze dużą popularnością cieszą się wspomniane już blendy uniwersalne 5-w-1 lub 7-w-1. Pozwalają szybko dostosować powierzchnię odbijająca do naszych potrzeb. Niestety same rozmiary blend nie są już tak elastyczne, dlatego czasem warto zainwestować w dwie o różnej wielkości – tym bardziej, że nie jest to znaczny wydatek. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Cena i jakość mogą odgrywać istotną rolę. Łatwo zauważyć, że blendy o podobnych rozmiarach i z taką samą ilością powierzchni czasem różnią się ceną i to znacznie. Wynika to oczywiście z jakości i standardów produkcji. Z innymi materiałami będziemy mieć do czynienia w drogich produktach Aurora Lite Bank a z innymi w najtańszej serii Basic od Freepower. Czy te różnice wpłyną na jakość lub ilość odbitego światła? Jest to mało prawdopodobne. Prawdziwa różnica tkwi w tym przypadku w trwałości. Tańsze blendy zwykle szybciej ulegają zużyciu. Jeśli jesteśmy zwolennikami bardzo wysokiej jakości produktów lub zamierzamy bardzo intensywnie eksploatować blendę, powinniśmy brać pod uwagę te droższe modele. Jeśli zdjęcia w plenerze robimy sporadycznie a blendy zamierzamy używać okazjonalnie, wystarczy nam któryś z tańszych produktów.

Duży wybór blend we wszystkich kształtach, rozmiarach i różnych producentów znajdziecie oczywiście we Fripersie: Blendy i płaszczyzny

Ogromne podziękowania dla Emilii, Dominiki, Ani oraz przeuroczej modelki Patrycji!

 

Data: Maj 18, 2016
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: