/ BLOG FOTO VIDEO

Lampy błyskowe w plenerze

Plener, Sprzęt Fotograficzny,

Najlepsze światło w plenerze to światło zastane –  gdyby tak było zawsze, życie fotografów byłoby zdecydowanie prostsze. Póki co często musimy sobie radzić przy pomocy dodatkowych źródeł światła. Tych z kolei jest dość dużo i czasem trudno stwierdzić, które z rozwiązań będzie idealne. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom lamp błyskowych do zastosowań plenerowych. Na warsztat weźmiemy:

  1. Lampy systemowe – ewentualnie lampy aparatowe lub reporterskie, czyli wszystko z gorąca stopką
  2. Generatory plenerowe do zasilania lamp studyjnych
  3. Lampy studyjne z wbudowanym akumulatorem
  4. Głowice błyskowe z dedykowanym generatorem
  5. Lampy błyskowe z akumulatorem i możliwością zasilania z sieci

Lampy systemowe

Lampy plenerowe reporterskie

Lampy systemowe – zwane również reporterskimi mają dwie cechy, dzięki którym są niemal idealne do zastosowań plenerowych. Po pierwsze są bardzo małe i poręczne, po drugie nie potrzebują zewnętrznych źródeł zasilania. Lampa lub nawet cały zestaw lamp mieszczący się w plecaku to bardzo wygodne rozwiązanie. Dodatkowym atutem jest możliwość zasilania lamp ze standardowych akumulatorków typu AAA (R6) lub baterii alkalicznych tego samego typu. Najpopularniejsze dziś akumulatory z serii Panasonic Eneloop pozwalają wyzwolić lampę nawet kilkaset razy. Dla wymagających znajdą się również battery packi pozwalające podłączyć do lampy jeszcze wydajniejszy akumulator. Należy jednak pamiętać, że nie każda lampa systemowa ma gniazdo dodatkowego zasilania.

zailanie lamp błyskowych

To co jest ogromną zaletą flashy reporterskich jest również przyczyną ich podstawowej wady. Konsekwencją niewielkich gabarytów i małych akumulatorów jest ograniczona moc tego rodzaju lamp. Można je wykorzystywać kreatywnie przy umiarkowanych warunkach oświetleniowych i z niedużymi modyfikatorami światła, mogą się jednak okazać niewystarczające kiedy użyjemy dużego softboxa z dodatkowym gridem. Wtedy przyda się większa moc.

Generatory do lamp studyjnych

Najoczywistszym pomysłem na zwiększenie zapasu mocy są oczywiście studyjne lampy błyskowe. Można je zabrać w plener pod warunkiem, że znajdziemy dla nich odpowiednie źródło zasilania i zapomnimy o tym, że bywają ciężkie i nieporęczne. W zamian zyskujemy spory zapas mocy, który pozwoli nam wykorzystać dowolne modyfikatory światła  i skutecznie kontrować nawet bardzo silne światło słoneczne. Jest to zatem rozwiązanie o dość ciekawym potencjale. Zasilanie w plenerze jest jednak kwestią wymagającą przemyślenia.

Większość lamp studyjnych to konstrukcje typu monoblock – tzn. takie, w których głowica błyskowa połączona jest w jednym module z całą elektroniką. Nie mają one własnych generatorów ani źródła zasilania i wymagają podłączenia do sieci energetycznej. Zabierając je w plener możemy jendka skorzystać z uniwersalnych zasilaczy (inwerterów). Takie zasilacze plenerowe zwykle wyposażone są w gniazdo elektryczne, akumulator i przetwornik, dzięki, któremu możemy bezpiecznie używać lamp błyskowych. Dodatkowo niektóre z nich dają możliwość przełączenia w tryb przeznaczony do zasilania lamp światła ciągłego. Wydajność zasilaczy zależy oczywiście od pojemności akumulatora.

Przewaga uniwersalnych zasilaczy nad innymi rozwiązaniami plenerowymi jest taka, że możemy z nimi użyć w zasadzie dowolnych lamp studyjnych, niezależnie od modelu czy marki. Poniżej Jinbei Energon i Innovatronix  Explorer XT3. Ten ostatni umożliwia połączenie z dodatkowym akumulatorem Tronix Auxiliary XT Pack, który zwiększa zapas energii aż o 24.000 mAh

Zasilacze plenerowe do lamp błyskowych

Lampy studyjne z akumulatorem

Lampa studyjna i generator to całkiem spory bagaż. Dlatego producenci pomyśleli o rozwiązaniu kompromisowym czyli lampie błyskowej z wewnętrznym źródłem zasilania. Taki kompakt ma zazwyczaj znacznie więcej mocy niż lampy reporterskie i mniej niż najsilniejsze lampy studyjne. Tego rodzaju kompromis spełnia wymagania większości plenerów fotograficznych. Popularna lampa plenerowa Jinbei HD600 dysponuje mocą 600Ws i akumulatorem pozwalającym wyzwolić nawet 500 błysków. To dużo jak na potrzeby jednej sesji w plenerze.

Lampa Jinbei HD600

W zależności od modelu lampy, jej mocy i rodzaju akumulatora możemy uzyskać różną liczbę błysków bez powtórnego ładowania baterii. Np. nFlash N480A, który ma baterię o pojemności 6000mAh i mniejszą moc błysku od wspomnianej wyżej lampy Jinbei może wykonać nawet 600 błysków przed ponownym ładowaniem baterii.

Jedną z kluczowych zalet tego rodzaju lamp jest to, że baterie można zmieniać w zasadzie nie przerywając pracy. Zwykle wystarczy zwolnienie odpowiedniej blokady i rozładowany akumulator można zastąpić zapasowym, w pełni naładowanym egzemplarzem.

lampa studyjna nFlash

Zestawy błyskowe z generatorem

Kiedy planujemy zdjęcia w trudnych warunkach, np.: przy pełnym słońcu, odpowiedni zapas mocy światła błyskowego jest kluczowy. Gdy 600Ws okazuje się niewystarczające a wciąż nie chcemy używać lamp studyjnych z uniwersalnymi generatorami, powinniśmy wziąć pod uwagę zestawy plenerowe zawierające głowicę błyskową i dedykowany do niej generator. Takie komplety umożliwiają uzyskanie znacznie większych mocy błysku, nawet do 1200Ws. Jeśli generator zapewnia nam możliwość szerokiej regulacji mocy, to tak wysoka, maksymalna energia błysku w zasadzie gwarantuje nam skuteczność w każdych warunkach. Dodatkowo możemy swobodnie zakładać modyfikatory, których konstrukcja zabiera sporo światła np. okta 150cm z gridem. Mocny błysk sprawdzi się również tam gdzie zechcemy wykorzystać wysokie wartości przysłony by zachować detale sceny.

Dobrym przykładem takiego zestawu jest Jinbei Discovery 1200 – obecnie jedyny zestaw oświetlenia plenerowego zapewniający tak wysoką energię błysku.

Plener-Jinbei-discovery-1200

W studio i w plenerze

A co jeśli czasem fotografujemy w studio a czasem w plenerze? Ciekawym i wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem są lampy błyskowe Mircopro MQ-P z możliwością zasilania zarówno z sieci jak i z dedykowanego zasilacza. Na rynku dostępne są 3 warianty lamp: 200, 300 i 400Ws. Dołączony do zestawu zasilacz jest w stanie zapewnić nawet 500 błysków w przypadku najsłabszej lampy i 200 w przypadku najmocniejszej. Taki zakres mocy powinien być wystarczający do sesji portretowych, swobodnej pracy w średniej wielkości studio i sesjach plenerowych wymagających dodatkowego oświetlenia.

Lampy błyskowe Mircopro

Poniżej infografika porównująca mocne i słabe strony lamp błyskowych stosowanych w plenerze:

Lampy błyskowe plener infografika

Data: Kwiecień 15, 2016
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: