/ BLOG FOTO VIDEO

Lampy błyskowe w plenerze – warsztaty z Piotrem Knapem

Plener, Warsztaty,

Używanie światła błyskowego w plenerze pozwala uzyskać bardzo efektowne kadry. Jest to jednak technika wymagająca wiedzy na temat łączenia różnych źródeł światła, odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i zupełnie nieodzownego elementu jakim jest ładna pogoda.
W ostatni poniedziałek (19 maja) pogoda okazała się wyjątkowo łaskawa dla uczestników warszawskiej edycji warsztatów oświetlenia błyskowego z Piotrem Knapem.
Była to okazja do poznania różnych setupów opartych o kilka rodzajów oświetlenia. Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami na temat możliwości jakie daje zastosowanie lamp systemowych i zestawów oświetlenia plenerowego o wysokiej energii błysku uczestnicy mogli przećwiczyć różne warianty oświetlenia.
Na początek prosty setup z jedną lampą reporterską zaopatrzoną w softbox oktagonalny 65cm. Do wyzwalania błysku używaliśmy wyzwalaczy radiowych Yongnuo z serii 622N TX – umożliwiających zdalne modyfikowanie ustawień mocy w lampie. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo nie zmusza do opuszczania lampy w przypadku kiedy chcemy zmienić jej ustawienia.

Aurora_Firefly

Kolejne, setupy przewidywały błyskanie lampami o wysokiej energii błysku w pełnym słońcu – przy użyciu systemu High Speed Sync, który pozwala synchronizować błysk lamp z bardzo krótkimi czasami otwarcia migawki, rzędu 1/8000s. Technika ta wykorzystywana jest dla zrównoważenia błysku oświetlającego modelkę oraz bardzo intensywnego światła słonecznego za jej plecami. Właśnie ze względu na intensywne światło słoneczne korzystaliśmy z zestawów oświetlenia plenerowego Jinbei Discovery II 1200, które umożliwiają wyzwolenie błysku o energii 1200Ws. Warto zaznaczyć, że w ciągu całego dnia warsztatów, przy intensywnym wykorzystaniu zasilacza udało nam się w pełni rozładować tylko jedną baterię!

 Coraz bardziej złożone setupy pokazywały jak wykorzystać jedno, dwa bądź trzy źródła światła. Oprócz zestawów Discovery 1200 w ruch poszła również nowa lampa plenerowa Jinbei HD600, która pozwala wyzwolić ok 500 błysków o mocy 600Ws na jednej baterii.
W ciągu całego dnia udało nam się wykorzystać również, różne warianty modyfikatorów: czasze, beauty dish, softboxy oktagonalne, stripy… Działo się naprawdę dużo :)

Gdy słońce chyliło się ku zachodowi, opuściliśmy park by przetestować łączenie światła błyskowego ze światłami miasta. W tym wariancie powtórnie sprawdziły się lampy systemowe z softboxem reporterskim oraz filtrami kolorowymi.
Jeden z ostatnich wariantów oświetlenia dał możliwość sprawdzenia jak spisuje się głowica błyskowa typu ring flash – dedykowana do zestawu plenerowego Discovery.

Podsumowując – był to długi i bardzo udany dzień. Dobry plan w połączeniu z bardzo korzystną pogodą pozwolił bez pośpiechu zapoznać się z wieloma wariantami zastosowania światła błyskowego w plenerze. Mamy nadzieję, na powtórkę już w najbliższym czasie ;D

Zapraszamy do obejrzenia galerii:

Data: Maj 21, 2014
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: