/ BLOG FOTO VIDEO

Lampy błyskowe JINBEI DM – co w najnowszej wersji?

Inne,

Inżynierowie Jinbei wciąż udoskonalają swoje produkty. Szereg usprawnień spotkał także „stare dobre” lampy błyskowe JINBEI DM 2, które w nowej wersji występuje jako regularna seria JINBEI DM. Na rynku pojawiły się 4 nowe lampy studyjne o różnej energii błysku –  DM 3, DM 4, DM 5, DM 6. Kompaktowe, uniwersalne i nowoczesne – co dokładnie oferują użytkownikowi najnowsze DM-ki?

Kompaktowy standard

Nowa skóra DM od razu rzuca się w oczy. Odświeżony design niesie ze sobą nie tylko lepsze wrażenia estetyczne, ale też praktyczne – obudowa zyskała wygodny uchwyt ułatwiający manewrowanie lampą podczas montowania i ustawiania modyfikatorów. Dodatkowe zgrubienie na rączce poprawia komfort i pewność chwytu i za to usprawnienie tej leciutkiej lampy należy się producentowi duży plus.

Mocowanie akcesoriów pozostaje w standardzie BOWENS. Nie zabrakło też uchwytu parasolki i przegubu pozwalającego swobodnie pochylać lampę w osi przód-tył.

Wbudowany odbiornik i zdalne sterowanie

Do najważniejszych nowości należy integracja systemu zdalnego sterowania, która zresztą dotyczy całego systemu JINBEI. Wbudowany odbiornik wyzwalacza radiowego 2,4 GHz współpracuje z trzema modelami nadajników: TR-V, TR-Q6 oraz TR-611 i TR-612. Transmisja odbywa się na jednym z 16 kanałów, a obsługa grup  (0,A,B,C,D,E,F,G,H) umożliwia zmianę ustawień dla każdej lampy niezależnie lub kilku jednocześnie zależnie od podziału zdefiniowanego przez użytkownika.
Z poziomu wyzwalacza nie tylko zsynchronizujemy błysk z wyzwoleniem migawki, ale też zmienimy jego parametry – nadajnik zamontowany na aparacie pozwala zdalnie kontrolować moc lampy oraz światło pilotujące. Nawet niewysoki fotograf może odstawić drabinę albo zrezygnować z opuszczania lampy przy każdej korekcie ekspozycji.

 

Regulacja do 1/64

Bez zmian pozostaje zakres regulacji energii błysku. Od początku lampy błyskowe JINBEI DM wyróżniały się w swojej klasie właśnie możliwością ograniczenia mocy do bardzo niskiej wartości. Dzięki tej właściwości jedna lampa błyskowa sprawdza się zarówno przy sesjach wymagających dużego zapasu mocy jak i w sytuacjach gdy nadmiar światła wręcz utrudnia uzyskanie niewielkiej głębi ostrości lub połączenie błysku ze światłem ciągłym.

Informacje na temat aktualnych ustawień lampy przedstawia duży, wyraźny wyświetlacz LCD.

Ogniwo LED zamiast halogenu

W najnowszej wersji producent zrezygnował z montowania halogenu w roli światła pilotującego zastępując go ogniwem LED. Klasyczna żarówka miała dwie wady praktyczne. Po pierwsze wystający z lampy halogen łatwo było potłuc np. podczas montażu akcesoriów. Po drugie zaś wysoka temperatura pracy nie tylko utrudnia efektywne chłodzenie samej lampy, ale też dobranie odpowiednich modyfikatorów odpornych na działanie wysokiej temperatury. Nowe ogniwo LED jest zatem energooszczędne i mało awaryjne, a filtry żelowe zamontowane na czaszy bezpośrednio przed palnikiem nie będą się rozpływać pod wpływem ciepła.
Światło pilotujące może pracować w trybie ABEI – po wybraniu tej opcji ogniwo LED zgaśnie podczas każdego błysku i włączy się wraz z naładowaniem kondesatorów sygnalizując w ten sposób gotowość lampy do kolejnego błysku.

 

Skrócony czas ładowania

Czas ładowania został znacznie skrócony. Jeżeli przykładowo weźmiemy pod lupę modele o mocy 400Ws. W najnowszej wersji DM 4 możemy się spodziewać naładowania kondensatorów w czasie od 0,05 s  do ~ 0,9 s (najdłuższy czas dotyczy pełnej mocy lampy), kiedy w starszym modelu (DM2 400) było to od 0,4 s, aż do ~1,5 s. Krótszy czas przygotowania do kolejnego błysku przekłada się na komfort pracy na planie zwłaszcza podczas dynamicznych sesji, gdy akcja wymaga wykonania kilku zdjęć w niewielkich odstępach czasu.

Wszystkie lampy błyskowe JINBEI DM wyposażone są w system aktywnego chłodzenia oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem w postaci sygnału dźwiękowego.

Lampy błyskowe JINBEI DM…

…są niewielkie, lekkie, a przy tym solidne i bardzo uniwersalne. Dla każdego kto potrzebuje kompaktowych lamp z dużym zakresem regulacji mocy i możliwością zdalnego sterowania w niewygórowanej cenie – propozycja warta poważnego rozpatrzenia.

 

 

Data: 26 kwietnia, 2018
Autor: Fripers
Tagi:
Udostępnij: