/ BLOG FOTO VIDEO

Lampa Yongnuo 360

Recenzje, Sprzęt Fotograficzny, Sprzęt Video,

Yonguno, YungoYungo, IngJang, Yongnino, to chińskie takie no wie pan Yongnuo 360. Światło LED w branży foto – video kojarzone jest raczej z tą drugą częścią, czyli z video. Nikogo nie dziwi już widok panelu LEDowego przytwierdzonego do stopki aparatu tudzież kamery, na weselu, chrzcinach czy innej tego typu imprezie a sam widok panelu LED spowszedniał na miarę weselnego rosołu. Inaczej jest z Yongnuo 360. Sam kształt tej lampy przypominający nieco miecz świetlny sprawia, że montowanie jej na stopce aparatu, tudzież kamery będzie niewygodne, niepraktyczne a przede wszystkim będzie się w ten sposób wyglądać… co najmniej głupio.

Diody LED w Yongnuo 360

Sam panel LEDowy w lampie Yongnuo YN360 składa się z 320 diod LED, z których połowa ma temperaturę barwową 3200°K a druga połowa 5500°K. Dodatkowo mamy 40 diod w pełnym zakresie RGB co razem daje wspaniałe 360 diod. Wiecie już skąd wzięła się nazwa lampy.

Barwę światła możemy ocieplić jeszcze bardziej za pomocą filtra, znajdującego się na tyle lampy.  Mocuje się go na malutkich magnesikach, za pośrednictwem, których przytwierdzamy go do lampy.

Lampa Yongnuo zasilana jest akumulatorami z serii NP-F, znanymi między innymi z kamer Sony, które są łatwo dostępne (ja swoje zabrałem z kamery mojej cioci, przepraszam cię ciociu! :D ).

Zdalne sterowanie

Sterowanie lampą Yongnuo 360 jest bardzo zbliżone do innych modeli tej firmy. Mamy główny włącznik, będący jednocześnie potencjometrem, przełącznik pomiędzy diodami o temperaturze barwowej 3200°K a 5500°K, przycisk zmieniający tryb pracy potencjometru z dokładnego na skokowy, wskaźnik baterii oraz przycisk uruchamiający diody RGB.

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach (i to w każdej sferze życia codziennego – tym bardziej w fotografii). W przypadku lampy YN360 chodzi o sterowanie za pomocą smartfona. Całkowicie darmowa aplikacja do sterowania lampą jest do pobrania ze strony producenta Wygląda ona tak (zdjęcia w filmie). Dzięki niej jesteśmy w stanie całkowicie kontrolować siłę, kolor i temperaturę barwową świecenia lampy. Za pomocą jednego ruchu palca możemy przełączyć się pomiędzy trybem normalnego świecenia w tryb RGB. Wtedy naszym oczom ukazuje się pełna paleta barw RGB, pokazana na tarczy.

Zastosowanie lampy

Pozostaje pytanie do czego to w ogóle wykorzystać? Osobiście wykorzystałem tą lampę do portretu – zarówno jako światło główne jak i kontrę do zachodzącego słońca. Zdarzyło mi się jej również użyć w fotografii motoryzacyjnej. Często używam tej lampy również do wypełnienia cieni, których chcę się pozbyć na zdjęciu. Można oczywiście użyć do tego blendy za 50zł, ale co się stanie w przypadku, kiedy zabraknie światła, które można tą blendą odbić? Wtedy sytuację ratuje tego rodzaju lampa.

Mógłbym prawić godzinami o zaletach lampy Yongnuo YN-360 ale nie chcielibyście tego oglądać, dlatego zamiast gadać jeszcze więcej pokażę wam jak to działa.

ISO 400 f5,6 lampa ustawiona na pełnej mocy w odległości ok. 90cm:

Yongnuo 360

Jak widać, kawał światła – musiałem założyć okulary przeciwsłoneczne. Teraz zrobimy test koloru, czyli diod RGB. Jako że diod RGB jest kilkukrotnie mniej niż tych pozostałych to światło nie jest niestety aż tak imponujące. Paleta barw na szczęście nam to wynagradza.

Więcej o lampie YN360 na: https://fripers.pl/p/lampa-led-yongnuo-yn360-reg-temperatury-barwy-jasnosci/

 

 

Data: Styczeń 9, 2017
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: