/ BLOG FOTO VIDEO

Lampa pierścieniowa – którą wybrać?

Fotografia studyjna, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Lampy pierścieniowe to nie tylko świetne oświetlenie dla wizażystek do wykonywania profesjonalnych zdjęć makijażu, ale także ciekawe źródło światła, które można wykorzystać w fotografii portretowej. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów lamp pierścieniowych, różnią się one m.in. średnicą, rodzajem światła czy sposobem montażu na statywie. O lampach pierścieniowych pisaliśmy już tutaj. Teraz postanowiliśmy przetestować najpopularniejsze z nich.

Lampy pierścieniowe – rodzaj światła

Lampy pierścieniowe różnią się między sobą kilkoma szczegółami. Kluczową różnicą między nimi jest rodzaj światła jakim świecą. Większość z nich jest wyposażona w żarówki fluorescencyjne o wysokim współczynniku odwzorowania barw RA>90 (>90Ra).

Dostępne są też lampy ze światłem LED. Mają one dłuższa żywotność niż klasyczne żarówki i wymagają mniejszej ostrożności podczas użytkowania i transportu. 

Lampy pierścieniowe – typ mocowania

Lampy pierścieniowe mają różne rodzaje mocowania. Wyróżniamy lampy, które są mocowane na giętkim pałąku jak na zdjęciu poniżej.

Takie mocowanie daje dużą swobodę użytkowania. Jedną ręką można poprawić ustawienie lampy i nie trzeba odkręcać za każdym razem blokady. Bez większego wysiłku można taką lampę pochylić w każdym kierunku i w każdej płaszczyźnie, co zdecydowanie usprawnia pracę. Mimo giętkości pałąk zapewnia wysoką stabilność lampy. Przed pierwszym użyciem pałąk trzeba samodzielnie dokręcić do lampy.

 

Lampa pierścieniowa na giętkim pałąkuLampa pierścieniowa na giętkim pałąku
 

Drugi rodzaj mocowania to mocowanie z przegubem pozwalającym na pochylanie lampy w przód/tył w zakresie +/-90º. Przegub zapewnia najlepszą stabilność. Nie wymaga samodzielnego montażu.

Nasz test lamp

Celem testu było sprawdzenie, który „rozmiar” lampy pierścieniowej jest optymalny do poprawnego oświetlenia portretu i zdjęć makijażu oraz czy są zauważalne różnice między światłem z żarówki fluorescencyjnej i światłem LED.

Warunki testu

Wszystkie zdjęcia wykonaliśmy w pomieszczeniu z ciepłym światłem górnym, podobnym do tego, które daje domowy żyrandol. Modelka siedziała na stołku oddalonym od ściany o około 35 cm. Lampy były umieszczane na statywie w stałej odległości od modelki, mniej więcej na wyciągnięcie ręki tj. 50-60 cm.

Testowane lampy

Do testu wybraliśmy lampy z żarówką fluorescencyjną o mocy 28W, 35W, 40W, 50W 65W, oraz lampa ze światłem LED o mocy 35W.

Ustawienia aparatu

Wszystkie zdjęcia w teście zostały wykonane aparatem Nikon D750 z obiektywem 85 mm f 1,8. Test przeprowadziliśmy dla dwóch warunków:

  1. Wybraliśmy tryb preselekcji przysłony i ustawiliśmy parametry: f 5,6 oraz ISO 400.
  2. Wybraliśmy stałą ekspozycję: f 5,6, ISO 400, czas 1/125s

Wyniki testu

Poprawnie naświetlone zdjęcia zrobione w trybie preselekcji przysłony:

Zdjęcia ze stałą ekspozycją: f 5,6, ISO 400, 1/125s

Wnioski – różnice

Obserwując powyższe zdjęcia możemy dojść do kilku wniosków. 

Lampa pierścieniowa 65W FreePower R65PRO z regulacją jasności
Sprawdź >
Zestaw światła ciągłego Freepower 40W lampa 40W i statyw
Sprawdź >
Pokrowiec FreePower PP65 na lampę pierścieniową 65W i statyw
Sprawdź >

Lampy pierścieniowe – użytkowanie

Niektóre modele lamp posiadają regulację mocy, jest to szczególnie istotne w przypadku silniejszych lamp (50W i 60W lub 35W LED), które mogą oślepiać modelkę. Regulacja pozwala zmniejszyć natężenie światła. W przypadku lamp bez takiej regulacji możemy poradzić sobie w inny sposób – odstawiając lampę na większą odległość od modelki.

 

Lampa pierścieniowa 65W regulacjaLampa z żarówką fluorescencyjną  65W z regulacją
 
 
Lampa pierścieniowa 35W LED regulacjaLampa LED 35W – zakres regulacji jest znacznie większy niż w lampach z żarówkami
 

Lampa pierścieniowa to bez wątpienia idealna lampa do makijażu, ale sprawdzi się również w przypadku zdjęć innego typu jak portret czy bezcieniowa fotografia małych produktów. Możemy ustawić ją jako główne światło podczas sesji, np. w innej osi niż aparat-lampa-modelka. Jak na zdjęciu poniżej.

Używając lampy standardowo (tzn. fotografując przez otwór w jej środku) możemy zrobić też ciekawy portret.

 
 
 

Dla osób które fotografują poza studio i często przemieszczają się ze sprzętem przydatne będą pokrowce. Część z lamp ma je w zestawie (lampy 35W,  35W LED lub 50 W).

 

Do pozostałych lamp można dokupić pasujący pokrowiec. Te dostępne w naszej ofercie są uszyte tak by mieściły całą lampę z przytwierdzonym do niej pałąkiem, co oszczędza czas podczas sesji, ponieważ nie musimy go za każdym razem przykręcać. Pokrowce są wypełnione grubą warstwą pianki, która zabezpiecza lampę przez wstrząsami i uszkodzeniami. Dodatkowo posiadają pasek, co często przydaje się w transporcie. Dostępne są dwa rodzaje tego typu pokrowców: pokrowiec na samą lampę oraz pokrowiec na lampę ze statywem.

Niektóre lampy posiadają w komplecie dyfuzory, do reszty można je dokupić. Dyfuzor dodatkowo zmiękcza światło i sprawia, że mniej widać niedoskonałości na twarzy.

Zdjęcia zostały wykonane podczas spotkania fotograficznego Studio nocą w Evil Banana Studio. Tematem sesji był kicz.
Autorem fotografii jest Marta Pietraszewska. Pozowały nam: Patrycja oraz Marta.

Data: Wrzesień 29, 2017
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: