/ BLOG FOTO VIDEO

Kochasz fotografię? Oto 5 sposobów, które pomogą Ci przekuć pasję w pieniądze

Inne, Poradniki,

Każdy z nas pracuje zawodowo, aby zapewnić sobie i rodzinie egzystencję. Często jednak wcześniej kalkulujemy i to przede wszystkim względy finansowe decydują o podjęciu tej a nie innej pracy. Natomiast wiele osób poświęca wolny czas swoim zainteresowaniom pozazawodowym, a są i tacy, którzy w swojej pasji doszli do perfekcji, mogącej konkurować z profesjonalizmem. Przykładem takiej pasji jest fotografia. Jak można zarabiać pieniądze, zajmując się tym, co kochamy robić

Co nas powstrzymuje?

W naszej rzeczywistości od pokoleń wpaja się dzieciom i dorastającej młodzieży pojęcie bezpiecznego zarobku i stabilnego zawodu. Największym poważaniem „od zawsze” cieszyły się zawody dające możliwość utrzymania się w każdych warunkach. Czyli takie, na których produkty zapotrzebowanie jest zawsze: piekarz, stolarz lekarz, ale i duchowny. Zawody twórcze bądź odtwórcze (malarz, pisarz, aktor, piosenkarz) traktowane były jako niepoważne, ulotne, a uprawiające je osoby – jako lekkoduchy, nienadające się do założenia rodziny.

Dziś, mimo, że sposób myślenia ludzi znacznie się zmienił i nikt obecnie nie dyskryminuje żadnej profesji, wciąż pokutuje stereotyp o „pewnym zarobku” i „cienkim lodzie”.  W dalszym ciągu poświęcenie się pasji tak, że umożliwia ona zarabianie na życie, wymaga nie małej odwagi. Niemniej, coraz więcej ludzi taką odwagę wykazuje i korzysta z szansy, jaką dała im ta pasja. A przyświeca im motto: praca z pasją to permanentny płatny urlop.

Jak zacząć?

Obecne czasy dają bardzo szerokie możliwości pokazania się otoczeniu, co tworzymy i jaki reprezentujemy poziom. Internet jest potężnym narzędziem promocji i platformą do zarabiania całkiem niezłych pieniędzy. Trzeba zatem zastanowić się nad formą podjęcia pracy. Do tego niezbędny jest dobry research. Co jest bardziej opłacalne: freelancing czy etat? Co daje większe możliwości kreatywnej pracy: całkowita samodzielność czy wykonywanie poleceń? A może jednak lepiej wykonywać te polecenia w zamian za stałą pensję? Stop! „Stabilny zawód” już omówiliśmy, pora postawić na osobisty rozwój, a to zapewni tylko własna działalność.  Nikt nie będzie wymagał od nas udokumentowania doświadczenia ani ukończonych szkół czy kursów. Wszystko w naszych rękach.

Kochasz fotografię? 5 sposobów które pomogą Ci przekuć pasję w pieniądze

@fotofabrika – Adobe Stock

Portfolio

 

Trzeba samokrytycznie spojrzeć na dotychczasowe osiągnięcia fotograficzne i samodzielnie ocenić, jaki rodzaj zdjęć wychodzi nam najlepiej. Każdy fotograf ma swoje mocne strony, dziedziny, w których się specjalizuję. Warto zasięgnąć opinii profesjonalisty, którzy wskażą, w jakim kierunku powinniśmy rozwijać nasze uzdolnienia. Na tej podstawie wybieramy specjalizację, np. fotografię portretową,a następnie tworzymy portfolio, które zachęci potencjalnych klientów do wybrania właśnie naszych usług. Pamiętajmy, że konkurencja jest bardzo silna i zdjęcia muszą być naprawdę wysokiej jakości artystycznej i technicznej.

Aby zachęcić modeli/modelki do pozowania, proponujemy darmową sesję. Ważne jest miejsce, w którym będziemy robić zdjęcia, bowiem klient podświadomie utożsamia się z fotografowaną osobą. Jeżeli postać znajduje się w pałacowym wnętrzu, znajdą się chętni na takie właśnie tło. Podobnie jeżeli zdecydujesz się na portret w plenerze, będziemy otrzymywać  większość takich zapytań.

Uwaga: konieczne jest uzyskanie zgody fotografowanych osób na publikację ich wizerunków – wymagają tego przepisy. Poprośmy fotografowane osoby o rekomendację np. na Facebooku lub Instagramie. To zawsze pomocne.

Pierwsze portfolio nie musi być rozbudowane. W miarę upływu czasu będziemy je zapełniać najlepszymi pracami i opiniami zadowolonych klientów.

Strona internetowa

Dla fotografa, który chce przekuć pasję w zarabianie, jest to absolutnie podstawa. Przede wszystkim konieczny jest spersonalizowany adres. Potrzebna będzie niewielka inwestycja. Wprawdzie stronę lub blog  można założyć w darmowym serwisie, ale do zyskania spersonalizowanego adresu trzeba wykupić domenę. Adres np. www.portretyjanka.blogspot.pl wygląda nieprofesjonalnie, żeby nie powiedzieć infantylnie. Można także wykupić szablon strony wraz z hostingiem. Opłata jest roczna i zróżnicowana, w zależności od firmy hostingowej. Ale z pewnością warto przeznaczyć nawet kilkaset złotych, koszt ten szybko się zwróci.

Kochasz fotografię? Oto 5 sposobów które pomogą Ci przekuć pasję w pieniądze

@MemoryMan – Adobe Stock

Fanpage na Facebooku

Nawet jeżeli nie lubimy Facebooka, fanpage po prostu trzeba mieć. To jest największy portal społecznościowy na świecie i może wygenerować dla nas najwięcej klientów. Najważniejsze, aby dopasować stronę do działalności fotograficznej. Regularnie zamieszczamy na niej swoje prace, najlepiej w godzinach porannych i wieczornych. Oprócz tego istotne są wpisy, wystarczy jeden dziennie, link do bloga na stronie internetowej, ciekawostki ze świata fotografii, nowe oferty itp.

Cennik, kontakty

Ustalając cennik trzeba wziąć pod uwagę poziom własnych umiejętności, a także sprzęt fotograficzny , jakim dysponujemy. Jeżeli nie mamy profesjonalnego aparatu i stawiamy pierwsze kroki na polu zawodowym, nie ma co szarżować. Niemnie, nie należy zaniżać cen. Zawsze trzeba sprawdzić, ile kosztuje podobna usługa na rynku i ile bylibyśmy w stanie sami za nią zapłacić.

Co kilka miesięcy ceny należy podnosić. Nieznacznie, ale koniecznie. I oczywiście zawsze uaktualniać cennik na stronie. Warto stosować system bonusów świątecznych, urodzinowych (np. trzy zdjęcia w cenie dwóch), kupony rabatowe, itp.

Kontakty nawiązuje się w zasadzie wszędzie. Dlatego warto na różne spotkania czy imprezy nosić ze sobą aparat. Kto wie, czy nie zdarzy się się akurat okazja zrobienia dobrego zdjęcia, które będzie można włączyć do portfolio. Aparat zabierzmy również na imprezę plenerową, być może będzie okazja zaproponować komuś fotogenicznemu sesję zdjęciową ad hoc, w zamian za umieszczenie na zdjęciach naszego podpisu lub logo i linku do strony internetowej.

Wysyłajmy zaproszenia na Facebooku do polubienia fanpage. Zamówmy sobie wizytówki i rozdawajmy wszędzie tam, gdzie jest to stosowne. Oznacza to, że trzeba bywać na koncertach, pokazach mody, zawodach sportowych. Zawsze znajdzie się okazja do wykonania dobrego zdjęcia portretowego znanej osoby, która może nawet zechce stać się „naszą” twarzą.

Kochasz fotografię? Oto 5 sposobów które pomogą Ci przekuć pasję w pieniądze

@Rawpixel.com – Adobe Stock

Co dalej?

 

Można również sprzedawać swoje prace bankom zdjęć stockowych. Jest ich sporo, warto znaleźć taki, gdzie sprzedamy zdjęcia najkorzystniej. Warunki dla fotografów podawane są zazwyczaj w stopce, szukamy fraz „dla fotografów”, „sprzedaj zdjęcia” lub podobnych.  W największych ocenionych serwisach rejestracja i członkostwo są bezpłatne. Należy jedynie dokładnie zapoznać się z regulaminem serwisu. Nie zawsze wystarczy kliknąć „Akceptuję”; niekiedy potrzebne jest podpisanie osobnej umowy i odesłanie skanu.

Zwykle banki zdjęć stawiają warunek uzbierania określonej kwoty, aby można było zadysponować wypłatę zarobionych środków na swoje konto. Poza tym trzeba sprawdzić, czy serwis nie żąda wyłączności na nasze zdjęcia. Jeżeli tak jest, można śmiało zażądać wyższej ceny.

Przystępując do zarabiania na fotografii należy pamiętać, że przez pierwszy okres trzeba będzie inwestować w sprzęt. Profesjonalna jakość jest podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu, a tej nie zapewni nam nawet najnowocześniejszy smartfon.

Autor: Katarzyna Zgorzelska – studentka dziennikarstwa, aktywnie działająca w polskiej blogosferze. Współpracuje z poznańskim oddziałem TEB Edukacja. Dzięki konsultacjom eksperckim wplata w teksty liczne ciekawostki, tworząc oryginalne artykuły o wysokiej jakości. Prywatnie zainteresowana literaturą, fotografią i architekturą.

 

Data: Marzec 30, 2020
Autor: Fripers
Udostępnij: