/ BLOG FOTO VIDEO

Karta pamięci – jaką wybrać?

Inne, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Karta pamięci to podstawowy nośnik danych niezbędny w fotografii cyfrowej bez którego nie może się obejść żaden współczesny fotograf. To rodzaj pamięci flash czyli pamięci zewnętrznej ROM wielokrotnego zapisu. Na niej rejestrowany jest obraz lub film z aparatu. W odróżnieniu od dysków zewnętrznych, karty nie są zbudowane z ruchomych elementów, dzięki czemu są trwalsze i bardziej odporne na upadki.


Karta pamięci – rodzaje

Obecnie na rynku dostępnych mamy kilka rodzajów kart, które współpracują z większością aparatów tj. karty SD i ich odmiany SDHC, SDXC oraz, w bardziej zaawansowanych lustrzankach, karty CF. Standardy SD/SDHC/SDXC mają ten sam rozmiar, jednak starsze aparaty mogą nie obsługiwać nowszych kart. Gniazdo aparatu, którego używamy jest oznaczone symbolem karty, której potrzebujemy.

karty pamieci

Karty SD (Secure Digital)

To najstarszy typ kart SD, został opracowany w 2000 roku przez firmy Panasonic, SanDisk i Toshiba. Mieści do 2 GB danych. Obecnie jest wypierany przez szybsze i pojemniejsze typy. Standardowa karta ma 24 x 32 x 1 mm. Występuje też w rozmiarach miniSD (21.5 x 20 x 1.4 mm) i microSD (11 x 15 x 1 mm). Na rynku dostępne są adaptery, które umożliwiają użycie kart mini SD i microSD w urządzeniach współpracujących ze standardowymi kartami SD. Większość modeli posiada przełącznik, który blokuje usuwanie danych.

Karty SDHC (Secure Digital High Capacity)

Ten standard różni się od poprzedniego przede wszystkim większą pojemnością od 4 do 32 GB. Te karty są dostępne również w rozmiarach micro i mini.

Karty SDXC (Secure Digital eXtended Capacity)

Szybkie i pojemne karty. Można zapisać na nich od 32 GB nawet do 2 terrabajtów danych. Obecnie w sklepach są dostępne karty do 512 GB. Na tegorocznych targach Photokina firma SanDisk zaprezentowała kartę o pojemności 1 TB.

Karty CF (Compact Flash)

To najstarszy rodzaj kart pamięci. Po raz pierwszy zostały wyprodukowane w firmie SanDisk w 1994 roku. Są dość duże 42.8 x 36.5 x 3.3 mm, dzięki czemu łatwiej jej znaleźć. Są również znacznie solidniejsze, pobierają mało prądu i się nie nagrzewają. Stosuje się je głównie w zaawansowanych lustrzankach i kamerach wideo. Mogą pomieścić do 256 GB danych. Występują w dwóch typach, które różnią się grubością ( 3,3 mm i 5 mm).

Pojemność kart pamięci

Pojemność, to obok szybkości, jeden z dwóch najważniejszych parametrów karty. W związku z ciągłym wyścigiem producentów aparatów i kamer o coraz lepszą jakość zdjęć i filmów pojemność ma duże znaczenie. To ile karta pamięci zmieści zdjęć zależy od kilku parametrów między innymi od aparatu, rozdzielczości matrycy w aparacie oraz od fotografowanej sceny. Uśredniając przyjmuję się, że wykonując zdjęcia w formacie JPG o rozdzielczości 10 Mpix na poszczególnych kartach pomieści się: 2 GB = 770 zdjęć; 4 GB = 1540 zdjęć; 8 GB = 3080 zdjęć; 16 GB = 6160 zdjęć; 32 GB = 12320 zdjęć.

Szybkość kart pamięci

Szybkość to istotny parametr karty. Od tej wartości zależy jak płynna będzie praca. Wyższe szybkości będą ważne zwłaszcza przy nagrywaniu filmów lub robieniu zdjęć seryjnych w dużej rozdzielczości. Firmy stosują różne oznaczenia klasy szybkości zapisu/odczytu danych z karty, inne dla kart SD i inne do kart CF. Warto zwrócić uwagę, że niektóre parametry oznaczają maksymalną szybkość, a inne minimalną.

Jak czytać oznaczenia na kartach SD

 

karta sd oznacznia

1. Pojemność karty – dzięki temu parametrowi, wiemy ile GB danych możemy zapisać na karcie.

2. Typ karty – oznaczenie rodzaju karty, w tym przypadku jest to karta SDXC.

3.  Wartość maksymalnej szybkości odczytu danych z karty. W ten sposób opisywana jest między innymi na kartach firm Sandisk i Toshiba.

4. Klasa prędkości – karty dzielą się na 4 podstawowe klasy prędkości 2, 4, 6, 10. Parametr ten określa minimalną prędkość z jaką karta zapisuję dane. I tak karty oznaczone cyfrą 2 zapisują dane nie wolniej niż 2 MB/s ale nie szybciej niż 4 MB/s. Dziś większość nowoczesnych kart ma klasę 10.

5. Typ UHS (Ultra High Speed). UHS to nowy rodzaj połączenia między karta i adapterem, który umożliwia podniesienie wydajności transferu karty. Współgra z bardziej zaawansowanymi kartami tj. SDHC i SDXC. Występuje w dwóch typach UHS – I i UHS – II. Typ I umożliwia transfer z maksymalną prędkością 104 MB/s wymaga jednak obsługi standardu SD 3.0. Typ II umożliwa transfer z prędkością do 316 MB/s, wymaga sprzętu w standardzie SD 4.0.

6. Kolejne oznaczenie klas szybkości zapisywania. Wartością U1 oznacza się karty, które zapisują z prędkością nie wolniejszą niż 10 MB/s a wartością U3 te, które zapisują szybciej niż 30 MB/s.

7. Klasa prędkości istotna dla filmujących. Ze względu na filmujących powstały nowe klasy prędkości wideo oznaczane literką V i wartością liczbową np. V30. Mamy 5 klas: V6, V10, V30, V60 i V90. I tak V6 oznacza, że karta zapisuję/odczytuje dane z minimalną prędkością 6 MB/s.

8. Kłódka – wskazuję pozycję przesuwaka, w której dane są chronione przed usunięciem

*Wartość maksymalnej prędkości odczytu danych można zapisać również w inny sposób. Firma Lexar używa wskaźnika używanego przez napędy CD. Zapis prędkości na kartach tej firmy wygląda tak: x600. Aby otrzymać rzeczywistą prędkość należy wartość umieszczoną na karcie pomnożyć przez 0,15. I tak dla prędkości oznaczonej x600 będzie to około 90 MB/s.

Jak czytać oznaczenia na kartach CF

karta cf oznaczenia

1. Pojemność – to oczywiście wartość określająca pojemność karty w GB.

2. Maksymalna prędkość zapisu i odczytu danych – maksymalna prędkość z jaką dane mogą być zapisywane i odczytywane z karty.

3. UDMA  – Ultra Direct Memory Access, czyli ultrabezpośredni dostęp do pamięci. Jest to parametr określający maksymalną prędkość zapisu i odczytu danych. I tak: UDMA 1 – 25 MB/s., UDMA 2 – 33,3 MB/s., UDMA 3 – 44,4 MB/s., UDMA 4 – 66,7 MB/s., UDMA 5 – 100 MB/s., UDMA 6 – 133 MB/s., UDMA 7 – 166 MB/s.

4. VPG, czyli Video Performance Guarantee – parametr określający z jaką prędkością możliwy jest stały zapis danych, ważny przy filmowaniu. I tak cyfra 65 wpisana w klaps oznacza zapis z prędkością nie niższą niż 65 MB/s.

Jak używać kart pamięci?

Fotografując aparatem cyfrowym warto robić zdjęcia w możliwie największej rozdzielczości. Nawet jeśli nie zakładamy, że będziemy drukować odbitki, może zdarzyć się, że przypadkiem zrobimy „zdjęcie życia”. Wtedy lepiej mieć je w jak największej rozdzielczości ;)

Pamiętaj! Karta pamięci to nie dysk zewnętrzny, służy do zapisywania danych a nie do ich przechowywania. Po skończonej sesji dane należy zgrać na komputer a kartę najlepiej sformatować przed następnym użyciem. Warto też oznaczać karty puste i pełne, co usprawni pracę podczas sesji. Natomiast podczas udziału w sesjach grupowych należy podpisać swoją kartę. Dobrze też kupić pokrowiec na karty, dzięki czemu wszystkie będą szybko dostępne, w jednym miejscu. Pozwoli to szybko znaleźć pustą kartę i nie przegapić ważnego momentu.

Jaką kartę wybrać?

Przede wszystkim należy zastanowić się jakiego rodzaju dane będziemy zapisywać, czy będą to zdjęcia w formacie JPG czy RAW (w przypadku plików RAW potrzeba 3-4 razy więcej miejsca) czy filmy.

Warto też zamiast jednej dużej karty kupić kilka mniejszych. W przypadku uszkodzenia czy zgubienia karty nie stracimy wszystkich danych.

Od tego czy będziemy robić zwykłe zdjęcia, zdjęcia seryjne, czy będziemy nagrywać filmy w rozdzielczości Full HD i 4K zależeć będzie jak szybkiej karty będziemy potrzebować.

Dodatkowe akcesoria 

Aby szybko zgrać dane z karty na komputer warto zaopatrzyć się w czytnik kart, najlepiej taki, który będzie obsługiwał ich różne rodzaje, zarówno karty SD jak i CF.

Osobom, które mają dużo kart i często zabierają je ze sobą, na pewno przyda się pokrowiec na karty. Dzięki niemu wszystkie karty będą w jednym miejscu, pod ręką i szansa na zagubienie którejś z nich zdecydowanie maleje.

Przydatnym dodatkiem do kart pamięci jest wspomniany już wcześniej adapter SD. Dzięki niemu można użyć karty microSD lub mini SD z urządzeniami, które współpracują ze standardowymi kartami SD.

 

 

 

Data: Listopad 16, 2016
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: