/ BLOG FOTO VIDEO

Systemy zawieszania teł fotograficznych. Które wybrać?

Fotografia studyjna, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Tła fotograficzne towarzyszą fotografii praktycznie od samego jej zarania. Ten niezbędny element atelier często przedstawiał sceny ogrodów lub romantycznych parków podkreślając reprezentacyjny charakter fotografowanych postaci. W czasach kiedy aparat nie był na tyle mobilny była to w zasadzie jedyna możliwość uwiecznienia na fotografii człowieka na tle natury.

systemy zawieszania teł fotograficznych

@iammrcup – Unsplash.com

Ręcznie malowane płótna z czasem zostały wyparte przez inne, tańsze w produkcji materiały,a rozwój technologii przyniósł możliwość wykorzystania druku cyfrowego jak i wykorzystania tworzyw sztucznych co skrzętnie wykorzystali fotografowie. Dostępne dzisiaj tła fotograficzne umożliwiają kreowanie nowych światów począwszy od baśniowych krain, kończywszy na surrealistycznych motywach. Ważną rolę odgrywają także tła jednobarwne – białe i czarne, które służą głównie w fotografii portretowej. Ewenementem są tła w kolorach zielonych i niebieskich o których można poczytać w osobnym wpisie. Szeroki dostęp teł fotograficznych stawia dodatkowe wyzwania w kwestii ich zawieszania. Dostępne systemy zawieszania teł domyślnie powinniśmy podzielić na dwie grupy: studyjne systemy zawieszania teł oraz mobilne systemy zawieszania teł. Które z nich wybrać i dlaczego, podpowiemy w kolejnych akapitach.

Do pracy w studio

systemy zawieszania teł fotograficznych

@laclem – Unsplash.com

Studio fotograficzne lub zaaranżowane pomieszczenie w domu zwykle umożliwia nam zastosowanie stałych rozwiązań. Najprostszą metodą jest montaż systemów łańcuszkowych opartych na hakach podtrzymujących belki z tłami, takie systemy zawieszania teł fotograficznych pozwalają zaoszczędzić miejsce w atelier, którego bardzo często brakuje. Podwieszenie haków na suficie lub ścianie nie tylko doda kilka wolnych metrów, ale zniweluje problem przechowywania teł zawiniętych w rolce – zawinięte i podwieszone nad podłogą nie przeszkadzają w codziennej pracy czy sprzątaniu studia.

Warto pamiętać o zastosowaniu odpowiednich kołków dedykowanych do konkretnego podłoża. Dla płyt karton-gips zdecydowanie najlepsze będą kołki typu molly lub tzw parasolki. Lite drewniane powierzchnie takie jak krokwie lub szerokie kantówki, które można spotkać np. na poddaszach wymagają zastosowania specjalnych wkrętów, a beton i cegła klasycznych kołków rozporowych.

systemy zawieszania teł fotograficznych

Łańcuszkowe systemy zawieszania teł fotograficznych mają jednak swoje mankamenty, ze względu na stacjonarny charakter nie ma możliwości zmiany ich szerokości. Decydując się na montaż haków należy przewidzieć z jak szerokich teł będziemy korzystać. Drugą kwestią jest pewne ograniczenie wykorzystania rodzajów teł – system belek opieranych na hakach wymaga wykorzystania tylko takich teł, które mogą być nawinięte na tuleje kartonowe bądź aluminiowe. Korzystanie z teł flizelinowych czy bawełnianych może być znacząco utrudnione lub niemożliwe.

Rozwiązanie dla wygodnickich

systemy zawieszania teł fotograficznych

Intensywna praca w studio – zwłaszcza kiedy trafią się sesje jedna po drugiej, może być dużym wyzwaniem. Warto wziąć po uwagę rozwiązania, które nieco zwalniają ręce od pracy, na przykład elektryczne systemy zawieszania teł. Zasada działania jest podobna do tej z systemów łańcuszkowych, jedyną różnicę stanowi napęd sterowany pilotem i zasilany energią elektryczną. Sercem takiego zestawu jest sterownik zasilający elektryczne napędy, który należy umieścić na suficie lub ścianie razem z hakami. Wbudowany odbiornik sygnału z pilota rozdziela sygnał między kanały / napędy zwijając lub rozwijając rolki z tłami. Tego typu systemy w szczególności dedykowane są dla osób pracujących w studiu w pojedynkę, którym zależy na szybkiej zmianie tła bez odchodzenia od aparatu.

Systemy zawieszania teł nie tylko do studia

systemy zawieszania teł fotograficznych

@savageuniversal.com

Mobilne systemy zawieszania teł fotograficznych – bo o nich będzie mowa w tej części wpisu, stanowią uniwersalne narzędzie dla fotografów realizujących sesje wyjazdowe (plener, siedziba firmy klienta itp.) lub tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na stały montaż systemów podwieszania teł na hakach. Główny element stanowią statywy na których podparta jest poprzeczka. Podczas wyboru tego typu systemów zawieszania należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

Po pierwsze – udźwig statywów i ich masa. W zasadzie typowy statyw pod zawieszanie teł powinien mieć udźwig nie mniejszy niż 2,5 kg. (zakładając, że podwieszone na poprzeczce tło może ważyć ok 5 kg, a jego masa rozkłada się równomiernie na oba statywy). Masa statywów oraz średnica rozstawu nóg – obie te wartości będą miały wymierny wpływ na stabilność całego zestawu. Jak można się domyślać: cięższy zestaw powinien nam gwarantować lepszą stabilność kosztem jego mobilności.

Po drugie – szerokość poprzeczki. Dostępne na rynku systemy zawieszania teł ze statywami oferują kilka wariantów poprzeczek. Najpopularniejsze są składane na zatrzask – często są modułowe co pozwala na zastosowanie szerszych lub węższych teł w zależności od okoliczności, wymagają jednak żonglowania sekcjami poprzeczki. Inna dostępna forma to poprzeczki teleskopowe – nieco większe po złożeniu, jednak bardziej uniwersalne, które mogą współpracować ze standardowymi statywami oświetleniowymi oraz oferują szeroki zakres regulacji co pozwala na dostosowanie szerokości zestawu do naszych potrzeb.

„Patenty” na zawieszenie tła

systemy zawieszania teł fotograficznych

@Rachel Martinez – Pinterest.com

Inwencja ludzka nie zna granic, dlatego w fotografii bardzo doceniana jest kreatywność, zwłaszcza w zakresie wykorzystania sposobów oszczędzających nasze finanse. W przypadku kiedy fotografowanie z użyciem tła nie jest naszą domeną, a jednak raz na jakiś czas musimy się z nim zmierzyć warto skorzystać z jednego z najpopularniejszych z budżetowych rozwiązań w zakresie zawieszania teł. Kluczowe będzie wykorzystanie przedmiotów domowego użytku. Co prawda sznurki jutowe i spinacze / klamerki do prania w wielu domach wyszły z użytku, to jednak nadal są dostępne w sklepach – wytrzymałe klipsy znajdziesz także tutaj. Taki tandem można wykorzystać dwojako: jako typowe narzędzie do podwieszenia tła lub jako element fotografowanej sceny.

Rozwiązania w kwestii zawieszania teł nie powinny się ograniczać wprost do konkretnej grupy odbiorców – „patentowe” rozwiązania wykorzystywane mogą być zarówno w domu jak i podczas profesjonalnych sesji wykonywanych w dużych studiach. Systemy zawieszania teł na hakach mogą znaleźć swoje zastosowanie także i w „dużym pokoju” w bloku – zwłaszcza kiedy ogranicza nas przestrzeń, a w okolicy brakuje studia z prawdziwego zdarzenia. Nie zapominajmy o najbardziej mobilnych zestawach ze statywami i poprzeczkami teleskopowymi, wykorzystywanych w sesjach wyjazdowych. A Ty które rozwiązanie preferujesz?

Data: Październik 21, 2019
Autor: Fripers
Udostępnij: