/ BLOG FOTO VIDEO

Jaką kartę pamięci wybrać?

Poradniki, Sprzęt Fotograficzny, Sprzęt Video,

Karta pamięci to nie tylko niezbędne narzędzie w fotografii cyfrowej, ale też jeden z popularniejszych obecnie rodzajów pamięci flash. Mimo powszechności tego nośnika, wybór karty niestety często może sprawiać trudności. Nie tylko musimy dobrać kartę odpowiednią do jej planowanego przeznaczenia, ale czeka nas też rozszyfrowywanie różnego rodzaju oznaczeń którymi posługują się producenci. Dlatego w dzisiejszym wpisie postawimy sobie pytanie – Jaką kartę pamięci wybrać? – i postaramy się tą kwestię rozjaśnić.

Infografikę z najważniejszymi informacjami pomagającymi w wyborze karty możesz znaleźć tutaj.

Od czego zacząć?

Na początek warto wyróżnić 3 podstawowe cechy każdej karty pamięci – rodzaj karty, pojemność i prędkość. W takiej kolejności warto też zacząć wybieranie karty.

jaką kartę pamięci wybrać?

Najłatwiejszy do określenia będzie dla nas rodzaj karty, gdyż wybór w zasadzie podyktuje nam slot w urządzeniu które posiadamy.

Najpopularniejsze z formatów to SD i microSD. Większe z nich znajdują zastosowanie głównie w aparatach fotograficznych i kamerach. Mniejsze używamy w telefonach, rejestratorach samochodowych, dronach i kamerkach sportowych. Karty microSD dają możliwość użycia ich z adapterem w urządzeniach ze slotem do standardowych SD. Wbrew mitom krążącym na ten temat nie powinno mieć to wpływu na szybkość transferu informacji, ale nie gwarantuje to zbyt dużej wytrzymałości nośnika, przez co profesjonaliści unikają takich rozwiązań.

Wytrzymałością właśnie charakteryzują się np. karty CompactFlash oraz XQD i CFexpress. Ten pierwszy format poprzedzał karty SD, a dwa pozostałe mają być przyszłościowym rozwiązaniem do zastosowań foto/wideo – nie jest to jednak na razie aż tak oczywiste. Zarówno CF, XQD jak i CFexpress są nieporównywalnie szybsze od SD, przez co królują w profesjonalnej fotografii, ale cena i dostępność tych nośników sprawia, że nie są w stanie osiągnąć popularności kart SD.

Na rynku urządzeń mobilnych możemy spotkać się też ze stosunkowo nowym formatem, jakim jest Nano Memory Card. Chociaż możemy się spotkać też z nazwą „nanoSD”, to w rzeczywistości jest to określenie mylące. Standard Nano Memory został stworzony przez markę Huawei i nie jest uznawany przez SD association.

etui-na-karty

fot. Erik Mclean @unsplash

 

Jak dobrać pojemność karty?

Czynnikami które w dużej mierze zadecydują w kwestii rozmiaru wybieranej przez nas karty będą zdolności sprzętu do którego dobieramy nośnik i wielkość zapisywanych przez niego plików. Ciężko jest dokładnie określić na ile dana karta będzie odpowiadała naszym potrzebom. Po za samą rozdzielczością zapisywanego obrazu, dużo zależeć będzie od dynamiki tonalnej i formatu wykonywanych przez nas zdjęć.

Przykładowo karta 64 GB na którą będziemy zapisywać zdjęcia o rozmiarze 16 Mpx powinna wystarczyć nam spokojnie na ok półtora tysiąca zdjęć w formacie RAW.  Jeśli zamierzamy jednak rejestrować filmy w rozdzielczości 4K lub większej, warto przemyśleć zakup karty o dużej pojemności. Podobnie ma się sprawa w przypadku kamer samochodowych i innych urządzeń nagrywających dłuższe wideo – zdecydowanie większa karta jest tutaj wskazana.

Warto pamiętać, że większość kart SD dostępnych obecnie na rynku to karty SDXC w rozmiarze od 32 GB do 2 TB. Szukając jednak kart do starszych urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę na standard SDHC. Bardziej “wiekowe” sprzęty mogą mieć problemy z czytaniem kart SDXC, więc do nich będziemy potrzebować nośników z oznaczeniem SDHC.

Szybka karta

Szybkość zapisu i odczytu należy dobierać również do rozmiaru zapisywanych plików, ale też czasu w jakim trzeba je zapisać. Kiedy więc potrzebujemy szybkiej karty? Kiedy planujemy fotografować w trybie seryjnym oraz kiedy będziemy kręcić filmy w wysokiej rozdzielczości, dużym klatkażu i przy zachowaniu dużej rozpiętości tonalnej. Jest to jednak bardzo ogólnikowa wskazówka, więc przejdźmy do podziału na klasy szybkości.

 

Speed Class

Zgodnie ze standardem używanym przez producentów pamięci teoretycznie do wyboru mamy 4 klasy prędkości – C2, C4, C6, C10. W praktyce jednak współcześnie rzadkością są karty klasy niższej niż C10. Dlaczego? Ponieważ biorąc pod uwagę prędkości współczesnych nośników standard ten jest już nieco przeterminowany. W końcu numer klasy przekłada się bezpośrednio na ilość MB/s które jest w stanie zapisywać karta, a większość współczesnych kart jest w stanie zapisywać z prędkością co najmniej 10MB/s. Jeśli jednak jakimś sposobem trafi do naszych rąk karta z oznaczeniem np. C4 – to możemy dzięki temu się dowiedzieć, że karta ta będzie zapisywać informacje z prędkością 4MB/s …niestety filmu w 4K raczej nią nie zarejestrujemy. 

UHS

Ultra High Speed to podział kart na klasy ze względu na sposób połączenia który umożliwia większą prędkość transmisji danych. Występują 3 typy połączenia: UHS-I, UHS-II i UHS-III, i odpowiednio każda z nich osiąga wyższe prędkości. Jakie konkretnie? Nie jest to tak jednoznaczne jak w przypadku standardowych klas szybkości, gdyż dużo zależy od komunikacji urządzenia z kartą i samej karty. Dlatego też podział samych klas UHS opartych na połączeniach w praktyce zawęża się do UHS-I które osiąga co najmniej 10 MB/s oraz UHS-III gwarantujące co najmniej 30MB/s.

Video Speed Class

Szukając kart do kręcenia filmów, powinniśmy szukać kart z symbolem Video Speed Class. Nazwa od razu sugeruje zastosowanie tej kategoryzacji, ale jednocześnie podział ten często okazuje się też najlepszym obecnie wskaźnikiem prędkości karty. Nie tylko odpowiada obecnym standardom technologicznym, ale podobnie jak zwykły podział Speed Class, klasy wideo mają zaznaczoną w nazwie minimalną prędkość zapisu, dzięki czemu oznaczenie jest bardziej przejrzyste. W związku z tym, widząc symbole klas V6, V10, V30, V60, V90, możemy spodziewać się po nich odpowiednio co najmniej 6 MB/s, 10 MB/s, 30 MB/s, 60 MB/s oraz 90 MB/s. Wszystkie z klas video obsługują format HD, Full HD oraz 4K, a klasy V30, V60 i V90 umożliwiają nawet nagrywanie w 8K.

klasy-szybkosci

Inne oznaczenia

Poza klasami szybkości karty, na powierzchni nośnika możemy zauważyć nadrukowane też inne oznaczenia. Najczęściej jest to prędkość podawana w MB/s lub krotności – wartości te jednak warto weryfikować, gdyż producenci często podają tam prędkość odczytu, a nie zapisu danych.
Na kartach microSD możemy spotkać się jeszcze z klasami A1 oraz A2 . Oznaczają one ilość możliwych operacji na sekundę, a wskaźnik ten ma znaczenie przede wszystkim w przypadku kart dobieranych do telefonów
Niektóre karty mają też oznaczenia sugerujące zastosowanie lub dodatkowe istotne cechy, np. High-Endurance dedykowane do monitoringu i rejestratorów samochodowych, czy Tough o zwiększonej wytrzymałości.

Czyli jaką kartę pamięci wybrać?

Na koniec, w ramach podsumowania, spróbujemy odnieść wiedzę z poprzednich akapitów do oferty kart jednej z najpopularniejszych firm produkujących nośniki pamięci – SanDisk.  Przystępując do wyboru, spotkamy się z różnymi oznaczeniami kolorystycznymi i nazwami serii, które mogą nam nic nie mówić na pierwszy rzut oka. Największą rolę w ofercie tego producenta grają jednak 3 serie na które są podzielone najpopularniejsze rodzaje kart.

Seriami tymi są Ultra (oznaczona srebrnym lub szarym kolorem), Extreme (oznaczona na złoto) i Extreme Pro (oznaczona na czarno). W takiej kolejności jest też producent stopniuje szybkość i co za tym idzie przydatność wspomnianych kart dla fotografów i twórców wideo.  Po lewej stronie, pod nazwą serii na wszystkich kartach podana jest szybkość. Informacja ta sugeruje ogólną szybkość karty ale nie można temu do końca ufać gdyż jest to prędkość odczytu.

Ultra

Wiemy za to, że karta serii Ultra wykorzystuje połączenie UHS-I więc będzie osiągać niższe prędkości niż pozostałe dwie karty. Dobrze za to będzie pasować do urządzeń nie obsługujących bardziej zaawansowanego UHS-III i pozwoli na oszczędność będąc najtańszą opcją.

Extreme

Dla fotografów całkiem satysfakcjonującym rozwiązaniem może się wydać seria Extreme – tutaj spotykamy się już z połączeniem UHS-III i oznaczeniem V30. Przy takiej prędkości możemy już wykorzystać kartę do filmowania w 4k bez większych kompromisów. Dlatego też powinna się ona również dobrze sprawdzić przy fotografowaniu w trybach seryjnych w przypadku większości aparatów cyfrowych. 

Extreme Pro

Na koniec, najbardziej zaawansowana z serii – Extreme Pro. Od razu rzuca się w oczy najwyższa z klas wideo, oraz wysoka prędkość odczytu ułatwiająca zgrywanie materiału z nośnika. Karta z tej serii będzie świetnym rozwiązaniem do filmowania nawet w 8k oraz fotografowania w trybach seryjnych używając najbardziej wymagających modeli aparatów

Na koniec możemy dodać jeszcze, że najważniejszą informację w temacie prędkości – szybkość zapisu – możemy czasem znaleźć na tyle opakowania karty. Mimo że nie zawsze dostęp do tej informacji jest gwarantowany, po przeczytaniu tego wpisu, wykorzystując infografikę zawartą wyżej, powinniśmy mniej więcej znać odpowiedź na pytanie jaką kartę pamięci wybrać.

Data: 19 maja, 2021
Autor: fripers.pl
Tagi:
Udostępnij: