/ BLOG FOTO VIDEO

Jak korzystać z zimy jako fotograf? – Świąteczny poradnik

Poradniki,

Zima w ostatnich latach nie jest zachwycającym okresem dla fotografów. Brak śniegu odbiera bardzo dużo piękna tej porze roku, sprawiając jednocześnie, że trudno jest zaznaczyć jej obecność na zdjęciu. Dodatkowo, dysponujemy wąskim oknem czasowym w którym możemy skorzystać ze światła naturalnego, przez co znalezienie odpowiedniego momentu na fotografowanie może okazać się wyzwaniem.
Z pewnością nie oznacza to, że fotografia jest zajęciem które musimy zawiesić na sezon zimowy. Rozwiązanie problemu to kwestia indywidualna – ograniczenia są tu czynnikiem, który może stymulować naszą kreatywność i naprowadzić nas na nowe nieodkryte przez nas jeszcze ścieżki. Niestety niekorzystne okoliczności mogą wpływać też w sposób wręcz przeciwny, stanowiąc przyczynę blokady kreatywnej – dlatego w ramach dzisiejszego mikołajkowego wpisu pragniemy sprezentować czytelnikom garść porad, będących drogowskazami do produktywnego wykorzystania zimy.

Domowe studio

Zimowa pogoda raczej nie zachęca nikogo do sesji plenerowych, więc naturalnie przychodzi nam na myśl wykorzystanie studia. Oczywiście nie każdy ma dostęp atelier na własny użytek, dlatego warto rozważyć stworzenie sobie domowej pracowni fotograficznej. Studio potrafi stanowić pewnego rodzaju mentalną barierę, dla kogoś kto nie miał wcześniej sposobności w nim pracować. Wygospodarowanie przestrzeni na fotografię studyjną w domowym zaciszu może okazać się w takiej sytuacji świetnym sposobem na przełamanie. Wbrew pozorom aranżacja atelier nie jest wcale trudnym zadaniem, musimy jedynie pamiętać o tym, czemu służy nasze studio – ma być to przestrzeń w której sprawujemy kontrolę nad światłem oraz mamy swobodę w kwestii komponowania kadrów. Nie musimy wcale budować cykloramy i montować szyn do sufitowego zawieszenia lamp – możemy zacząć od np. zdalnego wyzwalania lamp reporterskich. Wykorzystując akcesoria dostępne na rynku jesteśmy w stanie stworzyć z nich bardzo wszechstronne narzędzia pracy, spokojnie zdolne do zastąpienia nam lamp studyjnych.

Częstym problemem może być też sama ilość przestrzeni. Duże studia pozwalają na realizacje sesji modowych, fotografowanie samochodów i innych większych obiektów oraz śmiałe eksperymenty, dając fotografowi pełną swobodę twórczą. Mniejsze studio oznacza więcej ograniczeń, ale nie należy się tutaj zrażać. Jest wiele dziedzin fotografii które nie będą dla nas tak wymagające i świetnym przykładem może być tutaj fotografia kulinarna. Fotografując jedzenie możemy swobodnie komponować każdy kadr, mając czas na popełnianie błędów i naukę.

Ciekawym zagadnieniem, oferującym również wiele możliwości kreatywnych jest makro
fotografia. Nie tylko daje ona dużą swobodę twórczą w kwestii doboru tematu, ale zmniejszając skalę w ten sposób, możemy też zapomnieć o wielu problemach dotyczących pracy w studiu. Chociażby dobór tła staje się nieporównywalnie łatwiejszym zadaniem niż np. przy portrecie, gdyż w makro temat zdjęcia zazwyczaj wypełnia znaczną większość kadru.

 

 

Na świeżym powietrzu

 

fot. r.chojnacki

Jeśli praca w studiu nie stanowi dla nas dobrego rozwiązania na przezwyciężenie zimowej aury, możemy poszukać też gałęzi fotografii która odpowiada warunkom dyktowanym przez porę roku. Dobrym przykładem będzie tutaj fotografia krajobrazowa. Nie potrzebujemy do niej intensywnego oświetlenia naturalnego, potrafi być ono wręcz niepożądane, dlatego często zastosowanie znajdują tu filtry ND. Korzystniej wypadają również godziny wschodów i zachodów słońca, czyli momentów najbardziej istotnych w fotografii krajobrazowej. Co więcej, zaplanowanie podróży z którą fotografia krajobrazowa się często łączy, może mieć w okresie zimowym dodatkowe zalety. Możemy nie tylko uniknąć tłumów, towarzyszącym sezonowi wakacyjnemu, ale też spojrzeć na niektóre krajobrazy z perspektywy bardziej wyjątkowej. Niewykluczone, że udając się w rejony górskie będzie nam dane nawet uwiecznić na naszych fotografiach tak niespotykany w ostatnich latach …śnieg!

fot. r.chojnacki

Jeśli poruszony został już temat fotografii krajobrazowej, to warto też wspomnieć o astro fotografii. Nie jest ona łatwą dziedziną do opanowania,  lecz na szczęście zima oferuje dużo czasu do obserwacji nieba. W terenach gęsto zaludnionych panuje większe zanieczyszczenie powietrza, ale przy okazji wypraw w rejony górskie, stoi przed nami znakomita okazja na uchwycenie widowiskowych kadrów.

Samodoskonalenie

Dawniej, ze względu na ograniczenia techniczne fotografowie byli jeszcze bardziej zależni od warunków atmosferycznych. Według niektórych źródeł jeden z fotografów Magnum, Josef Koudelka, przyjmował tryb pracy bardzo zależny od pór roku. W miesiącach letnich skupiał się na fotografowaniu i naświetleniu jak największej ilości zdjęć, natomiast w miesiącach zimowych zajmował się pracą w ciemni. Proces tworzenia odbitek był odpowiednikiem współczesnego edytowania zdjęć, ale wymagał znacznie większego zaangażowania. Analizując sposób pracy Koudelki możemy zauważyć, że poświęcał on bardzo dużo czasu na doskonalenie swojego warsztatu. Z pewnością biorąc go sobie za przykład w tej kwestii, możemy mieć pewność, że nasze umiejętności fotograficzne nie ucierpią, a zimę spędzimy produktywnie.
Kilka miesięcy temu podobna rada pojawiła się we wpisie dotyczącym domowej kwarantanny, dlatego tym razem postaramy się dodatkowo wzbogacić czytelników o znajomość kolejnych wartościowych źródeł wiedzy.

Jeśli chcemy zaczerpnąć więcej od mistrzów warto zajrzeć kanał The Art of Photography
na którym możemy znaleźć całą serię poświęconą na przybliżeniu sylwetek wybitnych postaci. Znajdziemy tam też mnóstwo informacji na temat zagadnień technicznych oraz sprzętowych, ale tytuł kanału pozostaje adekwatny – w dużej mierze skupia się on na aspekcie artystycznym w fotografii.

Znaczna część materiałów na blogu w ostatnim czasie, w sposób pośredni lub bezpośredni dotyka fotografii analogowej, więc w tym segmencie polecimy również coś dla zainteresowanych tym tematem. Tutaj rekomendacja będzie dotyczyła kanału EduardoPavezGoye, fotografa pochodzącego z Chille, testującego przeróżne aparaty analogowe, od najprostszych i całkiem amatorskich do tych całkiem poważnych, nawet wielkoformatowych.

Nie zapominajmy też o wydarzeniach internetowych. Dobrym przykładem jest tutaj cykl spotkań – Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Spotkania są prowadzone od wiosny 2014 i jak informują nas o cyklu sami organizatorzy  – Został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego opracowany przez artystów, kuratorów, dziennikarzy, animatorów kultury, historyków sztuki. Spotkania poprowadzili wybitni specjaliści, praktycy i teoretycy, zajmujący się fotografią (i nie tylko): Piotr Andrews, Anna Beata Bohdziewicz, Bownik, Karolina Breguła, Jörg Colberg, Kuba Dąbrowski, Andrzej Dragan, Tomasz Ferenc, Anna Grzelewska, Wojciech Grzędziński, Mikołaj Grynberg, Magda Hueckel, Joanna Kinowska, Marek Knap, Zuza Krajewska, Michał Łuczak, Piotr Małecki, Monika Małkowska, Rafał Milach, Agnieszka i Maciek Nabrdalik, Igor Omulecki, Witek Orski, Agnieszka Pajączkowska, Krzysztof Pijarski, Joanna Piotrowska, Karol Radziszewski, Katarzyna Sagatowska, Agnieszka Rayss, Filip Springer, Karolina Sulej, Rosław Szaybo, Paweł Szypulski, Andrzej Świetlik, Zbigniew Tomaszczuk, Andrzej Zygmuntowicz, Paweł Żak.

 

Przydatne akcesoria

 

Grudzień i święta Bożego Narodzenia kojarzą się z zakupową gorączką spowodowaną zakupem prezentów, dlatego  w ramach krótkiego podsumowaniu wspomnijmy jeszcze o kilku drobiazgach, które ułatwią nam produktywne spędzenie zimy, a mogą znaleźć swoje miejsce w naszych listach do świętego Mikołaja.

Z pewnością warto wyposażyć się w dobry statyw – będzie on niezbędny w przypadku krajobrazu, ale może okazać się też nieoceniony przy pracy w studiu. Dokonując wyboru polecimy tutaj poradnik wyboru statywu zamieszczony na naszym blogu w zeszłym roku.

Do astro fotografii bardzo przydatne są filtry typu starscape, lecz w przypadku krajobrazu również możemy się przekonać o dużej przydatności filtrów – szarych, polaryzacyjnych, lub nawet kolorowych. Przygotowując się na wyprawę w plener, dobór zestawu filtrów potrafi być szczegółem kluczowym dla pomyślności uchwycenia pejzaży.

Spędzając długie zimowe wieczory możemy też chcieć sięgnąć po lekturę. Może jest jakieś zagadnienie które nas fascynuje, szukamy informacji na temat posługiwania się określoną techniką, lub może zwyczajnie chcemy miło spędzić czas pozostając w tematyce związanej z naszą pasją. Z pomocą przyjdą tu poradniki oraz fotoksiążki, ale inspiracji możemy szukać też w biografiach legend fotografii albo publikacjach poświęconych dziedzinom pokrewnym do fotografii np. malarstwu.

Jako uzupełnienie tematu posłużyć możemy się też zeszłorocznym poradnikiem upominkowym, w którym również znajdziemy wiele uniwersalnie przydatnych akcesoriów fotograficznych, a na sam koniec pozostaje żyć wszystkim czytelnikom Wesołych Świąt i produktywnej zimy.

 

 

Data: 6 grudnia, 2020
Autor: fripers.pl
Udostępnij: