/ BLOG FOTO VIDEO

Jak wybrać akcesoria do kamery sportowej typu GoPro?

Plener, Poradniki, Sprzęt Video,

To nie tajemnica, że kamery sportowe typu GoPro szturmem podbiły rynek. Do coraz szerszego grona ich użytkowników, należą głównie osoby aktywne, które chcą zarejestrować dynamiczne filmy z podróży, wycieczek rowerowych, górskich wspinaczek czy sportów wodnych. Aby to się udało, kamerę trzeba solidnie zamocować, żeby nie przeszkadzała podczas wykonywanej aktywności. Szeroki wybór akcesoriów do mocowania do kamer sportowych typu GoPro zdecydowanie to ułatwia.

Rodzaje akcesoriów do kamer sportowych

Gdy wybór kamery odpowiadającej naszemu budżetowi i potrzebom mamy już za sobą, kolejnym etapem jest wybranie akcesoriów i uchwytów, które pomogą w pełni wykorzystać jej funkcje.

Po pierwsze obudowa

Podstawowy gadżet do kamer sportowych to obudowa. Podczas wykonywania dynamicznych ujęć, uchroni ona kamerę od uszkodzeń, obtłuczeń i zabrudzeń. Na rynku znajdziemy lekkie silikonowe obudowy, które sprawdzą się w mniej ekstremalnych warunkach. Ponadto dostępne są obudowy aluminiowe, które dodatkową pozwalają zamocować kamerę w mocowaniach systemowych. Dzięki obudowie aluminiowej kamera sportowa będzie bezpieczna podczas upadków i uderzeń, jej użycie daje większą stabilność, a co za tym idzie lepszą jakość dźwięku i obrazu. Osobom, które uprawiają sporty wodne, nurkują czy jeżdżą rowerem w ekstremalnych pogodowych warunkach przyda się również obudowa wodoodporna. Taka obudowa, oprócz standardowej ochrony przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami, zapewni wodoszczelność do 30 lub 60 metrów – w zależności od modelu.

Gdy zależy nam na płynnym obrazie – monopod

Oprócz dobrej obudowy niezbędny będzie gadżet do wygodnego trzymania kamery w ręku. Mamy dwie opcje tańszą – ramie teleskopowe i droższą, ale zdecydowanie bardziej zaawansowaną – gimbal. Ramie teleskopowe, potocznie nazywane kijkiem, pozwala na wykonywanie zdjęć i filmów z dalszej perspektywy. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest gimbal. Umożliwia on tworzenie płynnych i pozbawionych drgań ujęć nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach.

Uchwyty do zadań specjalnych

Cała gama uchwytów do montażu pozwala rozszerzyć zakres używania kamer sportowych. Na rynku są dostępne uchwyty na kierownicę, które pozwalają na stabilny montaż kamery na kierownicy roweru, motocykla, bądź innej poziomej lub pionowej poprzeczce.

Uchwyt rowerowy długi

Uchwyt do rur, kierownic XL

Uchwyt do rur, kierownic plastikowy 

Dla osób uprawiających sporty wodne niezbędna będzie pływająca bojka, uchwyt wypornościowy przeznaczony do wodoodpornych kamer. Pływak pozwala na utrzymywanie kamery na powierzchni, gdy zostanie ona przypadkowo upuszczona.

Kolejnym przydatnym gadżetem jest opaska do montowania kamery na głowie lub kasku. Sprawdzi się idealnie podczas nagrań – jazdy na nartach, motocyklu, rowerze, sportów wodnych, paintballu, skokach ze spadochronem i w wielu innych sportach. Podobne zastosowanie będą miały szelki lub pasek piersiowy.

Dzięki odpowiedniemu paskowi lub uchwytowi kamerę można zamocować także na dłoni. Do wyboru mamy pasek na rękę, czyli opaskę montażowa, zazwyczaj z dodatkowym punktem podparcia na kciuku, oraz uchwyt ręczny, który dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu nie męczy ręki przy dłuższym użytkowaniu, a także zabezpiecza przed przypadkowym wypadnięciem, sam trzyma się dłoni.

Dla osób, które dużo podróżują samochodem odpowiedni będzie uchwyt montażowy na szybę, który dzięki przyssawkom zamontujemy na szkle.

Poza tym znajdziemy całą gamę uchwytów uniwersalnych, które pozwolą zamontować kamerę dosłownie wszędzie. Możemy wybrać klips obrotowy, który pozwoli przyczepić kamerę do każdej płaskiej powierzchni czy uchwyt typu imadło, który dopasuje się do wszelakich poprzeczek, czy uchwyty samoprzylepne, które przykleimy na dowolnej powierzchni.

Do szczególnych zastosowań możemy wybrać przeguby, adaptery i śruby montażowe, które pozwolą dostosować mocowanie do bardzo indywidualnych potrzeb. Znajdziemy nawet szelki dla pupila ;)

Właściwie dobrane akcesoria znacząco wpłyną na jakość nagrywanych przez nas filmów, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.

.

Data: Sierpień 2, 2017
Autor: Fripers
Udostępnij: