/ BLOG FOTO VIDEO

Jak to się robi: Akt – Warsztaty fotograficzne z Arkiem Branickim

Fotografia studyjna, Warsztaty,

W pierwszy tak gorący weekend czerwca do Opola zjechali uczestnicy warsztatów aktu z Arkadiuszem Branickim. Temperatura w studio zdawała się stale rosnąć a praca szła pełną parą aż do niedzielnego wieczora.

Zanim przystąpiliśmy do części warsztatowej Arek podzielił się z uczestnikami swoimi doświadczeniami związanymi z przygotowaniem i przebiegiem sesji aktu, problematyką wydawania limitowanych serii odbitek kolekcjonerskich, czy kwestiami związanymi z zapleczem technicznym. W części warsztatowej każdy otrzymał czas na zrealizowanie zaplanowanych wcześniej kadrów, później przyszedł czas na ich omawianie.  Najlepsze zdjęcie wykonane w czasie warsztatów „Alosza” nagrodził kolekcjonerskim wydrukiem jednej ze swoich prac – odbitką drukowaną pigmentami węglowymi na papierze bawełnianym, oprawioną w ramę ze szkłem antyrefleksyjnym.

O przygotowaniu wydruków tak wysokiej jakości uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej drugiego dnia warsztatów od Marcina „KuRy” Korczaka z Vertis.pl

Dzięki zaproszeniu Arka ekipa Fripers.pl mogła wesprzeć warsztaty zapewniając wszechstronny zestaw oświetlenia studyjnego. Wybraliśmy na tę okazję 3 lampy błyskowe z różnymi modyfikatorami:

2x Aurora Orion 400 z softboxem FreePower 30x140cm oraz gridem

1x Jinbei DPsIII 600 z softboxem oktagonalnym Aurora Firefly XL 120cm, gridem oraz pilotem zdalnego sterowania.

Główne oświetlenie stanowiła lampa Jinbei DPsIII z oktą zamocowaną na statywie z wysięgnikiem. Postawiliśmy na wygodę i statyw z ramieniem o dużym zasięgu. Dzięki temu rozwiązaniu okta świecąca z góry mogła być umieszczona na tyle wysoko, by nie przeszkadzać w kadrowaniu. Jako, że zamysły uczestników wymagały co jakiś czas zmiany setupu, poważnym atutem dużego boomu okazały się kółka. Z tych samych przyczyn – w końcu wygoda w studio jest jedną z najważniejszych rzeczy – wybraliśmy lampę błyskową Jinbei DPsIII, której ustawienia można zmieniać za pomocą pilota zdalnego sterowania. Dzięki temu nie musieliśmy opuszczać lampy na dół za każdym razem kiedy wymagała korekty energii błysku.

Oświetlenie boczne bądź kontrujące w zależności od wariantu, zapewniały 2 lampy ze stripami. Wybraliśmy lampy błyskowe marki Aurora Lite Bank z serii Orion ze względu na takie cechy jak kompaktowe rozmiary i powtarzalność błysku na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowo, aby uzyskać lepiej skoncentrowane światło wszystkie modyfikatory wyposażyliśmy w gridy.

Tym razem lampy wyzwalaliśmy za pomocą wyzwalaczy radiowych zasilanych akumulatorami AAA. Wybraliśmy wyzwalacze podłączane do lampy za pomocą gniazda synchro złączem mini jack 3,5. Niektóre modele lamp wymagają zastosowania wtyku jack 6,3  który w przypadku wyzwalaczy z końcówką 3,5  wymagałby zastosowania przejściówki, co może się wiązać ze spadkiem skuteczności wyzwalaczy. Wybór wyzwalacza z końcówką odpowiadającą złączu w lampie błyskowej jest o wiele pewniejszym rozwiązaniem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii:

Data: Czerwiec 10, 2014
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: