/ BLOG FOTO VIDEO

Jak pokonać czas synchronizacji? Kilka słów o trybie HSS

Poradniki,

Jednym z zasadniczych problemów związanych z fotografowaniem przy użyciu lamp błyskowych jest czas synchronizacji (sync speed). Dla większości lustrzanek cyfrowych z mechaniczną migawką szczelinową, minimalny czas synchronizacji wynosi 1/250s. Uzyskanie krótszych czasów stanowi już wyzwanie. Dziś przedstawimy trochę teorii dotyczącej czasów synchronizacji w lustrzankach cyfrowych, błędu synchronizacji i magicznego sposobu na jego obejście :) Zacznijmy od podstaw

Przyczyną problemu z synchronizacją błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki jest sposób działania aparatu fotograficznego. Większość współczesnych lustrzanek wyposażona jest w migawkę szczelinową czyli mechanizm składających się z 2 kurtyn, które zasłaniają matrycę. W przypadku standardowego przebiegu migawki przy czasach do 1/250s zwolnienie migawki powoduje, podniesienie lustra i start 1 kurtyny, która odsłania matrycę. Kiedy matryca jest już w pełni odsłonięta startuje druga kurtyna, która ją zasłania. Dzięki temu uzyskujemy moment, w którym cała matryca jest odsłonięta, wtedy następuje wyzwolenie błysku.

Standardowy-przebieg-migawki-DSLR

Większość współczesnych aparatów dysponuje jednak znacznie szerszym zakresem ustawień migawki pozwalającym skrócić czas naświetlania nawet do 1/8000 sekundy. Pojawia się jednak pytanie:

Co może nas skłonić do skrócenia czasu otwarcia migawki?

Jest kilka możliwych powodów:

Jedną z możliwych odpowiedzi na wszystkie te potrzeby jest skrócenie czasu otwarcia migawki. Jednakże przy skróceniu czasu do wartości niższych niż 1/250 sekundy napotkamy problem z synchronizacją błysku. W większości przypadków, po założeniu lampy reporterskiej na stopkę aparatu, automatyka nie pozwoli nam ustawić czasu krótszego niż 1/250s. Dzieje się tak dlatego, że przy ustawieniu czasów od 1/320 sekundy i krótszych migawka lustrzanki cyfrowej pracuje nieco inaczej niż wcześniej. Obydwie kurtyny przesuwają się jednocześnie, odsłaniając stopniowo pewną część matrycy. W tym przypadku matryca nawet przez chwilę nie jest całkowicie odsłonięta. Nie ma zatem optymalnego momentu by wyzwolić błysk i równomiernie oświetlić matrycę. Wyzwolenie błysku w czasie przebiegu kurtyn spowoduje naświetlenie tylko tego fragmentu kadru, który akurat był odsłonięty. Jego pozostała część pozostanie nienaświetlona.

sync-speed-error

Powyższy przykład ilustruje skutki przekroczenia sync speed przewidzianej dla aparatu Nikon D90. Już przy czasie 1/200 w dolnej części kadru pojawia się cień, na kolejnych zdjęciach ilustrujących jeszcze krótsze czasy otwarcia migawki w kadrze mamy już pasek, który stopniowo zasłania kolejne partie kadru. Ten pasek to nic innego jak kurtyna migawki, która zasłania matrycę. Błąd synchronizacji może również skutkować pojedynczym ciemnym paskiem pojawiającym się na różnej wysokości kadru.

Rozwiązanie problemu synchronizacji błysku

Problem ten rozwiązuje wydłużenie czasu trwania błysku lampy. Część lamp systemowych (reporterskich) dysponuje możliwością synchronizacji błysku przy bardzo krótkich czasach otwarcia migawki. Służą temu tryby HSS (high speed sync) dla marki Canon i Auto FP (Auto Focal Plane) dla aparatów Nikon.
Po włączeniu jednej z tych funkcji w menu naszego aparatu uzyskujemy możliwość skrócenia czasu  otwarcia migawki do minimum (jest on różny dla różnych modeli aparatów fotograficznych) przy jednoczesnym korzystaniu z zewnętrznej lampy błyskowej – która może być zamocowana na gorącej stopce aparatu. Należy pamiętać, że krótki czas otwarcia migawki rzędu 1/8000 sekundy jest w porównaniu z czasem błysku lampy dość „długi”. Bo na przykład lampa Nikon SB800 na minimalnych ustawieniach mocy dysponuje szybkością błysku rzędu 1/41600.

Przebieg-migawki-w-trybie-hss

Wcześniej nasza lampa wyzwalała 1 bardzo krótki błysk w momencie odsłonięcia całej matrycy, teraz z uwagi na sposób przebiegu migawki czas błysku musi zostać wydłużony tak by każdy fragment matrycy został naświetlony. W rzeczywistości lampa wykonuje bardzo szybką serię krótkich błysków. Dzięki temu odsłonięta część matrycy, stanowiąca pasek pomiędzy 1 i 2 kurtyną może być równomiernie oświetlana w czasie podróży przez całą płaszczyznę matrycy bo lampa świeci przez cały ten czas. Należy pamiętać, że im krótszy czas wybierzemy, tym węższy będzie pasek odsłaniający matrycę. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że ta metoda wydłużenia czasu trwania błysku powoduje znaczną utratę jego mocy.

Należy również pamiętać, że tryby synchronizacji błysku z krótkimi czasami otwarcia migawki działają wtedy kiedy sprzęt, którego używamy pozwala korzystać z tego rodzaju rozwiązań. Po pierwsze nasz aparat musi mieć uruchomiony tryb HSS / Auto FP, po drugie lampa błyskowa, którą się posługujemy również musi mieć możliwość pracy w trybie HSS. Dodatkowo jeśli zamierzamy wyzwalać lampę zdalnie, przyda się wyzwalacz radiowy również obsługujący HSS np.: seria Yongnuo 622 lub Pixel King.

Lampa reporterska Yongnuo YN-500EX
Sprawdź >
Wyzwalacz radiowy YongNuo YN-622N KIT do Nikon
Sprawdź >

Czy możliwość doświetlenia kadru lampą błyskową przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu światła zastanego warta jest takiego zachodu? Wszystko zależy oczywiście od tego jakie efekty chcemy uzyskać. W pewnych warunkach tryb HSS będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. W kolejnych tekstach postaramy się przybliżyć możliwości jakie daje stosowanie tego trybu i opowiemy o szczególnym przypadku synchronizacji lamp studyjnych w trybie HSS :)

Data: Grudzień 30, 2015
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: