/ BLOG FOTO VIDEO

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

Inne, Plener, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Część II: Statywy Fotograficzne

W pierwszej części serii: Jak fotografować krajobrazy? udało się poruszyć kwestię zastosowania filtrów szarych. Niewątpliwie modyfikatory te pozwalają zmienić charakter wakacyjnych fotografii w zapierające dech interesujące obrazy. Jak już wiemy, istotnym elementem podczas fotografowania ujmujących widoków jest czas naświetlania. Aby mieć pełną kontrolę nad tym parametrem musimy wiedzieć, że im ten czas jest dłuższy, tym ryzyko wykonania poruszonego zdjęcia jest większe. Z pomocą przychodzą statywy foto.

Ustabilizuj aparat

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

© vitaliymateha — stock.adobe.com

Ostre nieporuszone zdjęcie jest kluczem do każdej udanej fotografii, tym bardziej jeśli mamy na myśli wyjątkowy krajobraz. Co może nam zagwarantować stabilne zdjęcie? Za pewnik możemy przyjąć zasadę odwrotności ogniskowej względem czasu naświetlania – czyli jeżeli fotografujemy z obiektywem 50 mm, to aby zdjęcie nie było poruszone czas nie powinien być dłuższy niż 1/50 s. Ta prosta zasada pomaga wykonywać zdjęcia z ręki w niesprzyjających warunkach oświetleniowych, ale tylko dla obiektywów o małych i średnich ogniskowych. Niestety pod górkę mają obiektywy o znacznie większych zakresach np. teleobiektywy.

Wbrew powszechnej opinii o dominacji obiektywów szerokokątnych w fotografii krajobrazowej, to właśnie teleobiektyw potrafi uchwycić detal w krajobrazie, czy wyizolować konkretny fragment kadru. Wielu fotografów górskich ceni sobie właśnie te obiektywy za możliwość uchwycenia regularnych powtarzających się wzorów w krajobrazie, czy też za możność osiągnięcia efektu przyciągania gór do siebie. Niestety przy trudnych warunkach oświetleniowych, robienie nieporuszonych zdjęć z ręki teleobiektywem o ogniskowej 300 mm graniczy z cudem – mówimy tu oczywiście o poprawnej ekspozycji z minimalnym czasem 1/320 s. A co z dłuższymi czasami naświetlania? Nie zapominajmy też o fotografowaniu po zachodzie słońca. Miasta takie jak Barcelona czy Praga zyskują na swoim uroku dopiero nocą, wówczas czas naświetlania trzeba jeszcze bardziej wydłużyć.

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

@ Jiuguang Wang – Wikimedia Commons

W takich okolicznościach egzamin zdadzą wszelkiej maści statywy foto. Podparcie aparatu wraz z obiektywem na konstrukcji z trzema nogami to sprawdzony sposób na bolączki fotografów, nie tylko tych od krajobrazów. Stabilna podpora dla teleobiektywu o dużej ogniskowej pozwala na uzyskanie dłuższych czasów naświetlania, oraz na precyzyjne kadrowanie sceny. Oprócz tego mając aparat na statywie możemy z pełną swobodą wykorzystać omawiane w poprzedniej części filtry szare. W wielu przypadkach ich zastosowanie bez statywu jest wręcz niewykonalne.

Zabierz go ze sobą

Poruszając się w tematyce podróżniczej czy po prostu fotografowania w plenerze warto wziąć pod uwagę specyfikację danego statywu fotograficznego. Statyw, który ze sobą zabieramy w plener wymaga odpowiedniego doboru zwłaszcza pod kątem wagi, udźwigu i wytrzymałości. Zestawu spakowanego na całodniową wyprawę nie można w połowie drogi zmienić. Warto o tym pomyśleć zawczasu pakując sprzęt w plener.

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

Aby statyw spełniał wymogi typowo plenerowego, powinien mieścić się w plecaku lub torbie. W ostateczności mieć możliwość przytroczenia do torby bez znacznego powiększania jej gabarytów. Kompaktowe statywy foto potrafią osiągnąć długość po złożeniu nawet 40 cm! Ceną za takie gabaryty jest ich maksymalna wysokość – często nie przekracza ona 160 cm. Pamiętajmy jednak, że wysokość statywu podczas wykonywania zdjęć krajobrazów nie ma tak dużego wpływu na perspektywę i odbiór zdjęcia jak w przypadku fotografowania portretów.

Aluminium czy karbon?

Niebagatelną rolę w kwestii wytrzymałości i masy odgrywają materiały, z których został wykonany dany statyw. Najpopularniejszym, lecz nie najlżejszym tworzywem jest aluminium. Ze względu na popularność tego surowca i znajomość wielu technik jego obróbki jest tani. Dlatego producenci statywów decydują się na konstrukcje w pełni lub częściowo wykonane z aluminium. To właśnie spośród tych konstrukcji mamy pełną swobodę wyboru statywów od amatorskich przez podróżne kończąc na profesjonalnych.

Jeżeli przygotowujemy się do wyprawy, która wymaga od nas liczenia każdego kilograma sprzętu zabranego ze sobą, warto rzucić okiem na ofertę statywów karbonowych. Konstrukcje wykonane w większości z włókna węglowego cechują niska waga oraz dobra wytrzymałość. Niestety cena karbonowego odpowiednika względem klasycznego potrafi poszybować mocno w górę, stanowiąc nawet dwukrotność ceny aluminiowego statywu. Nie ulega jednak wątpliwości, że wykorzystane surowce są wysokiej jakości, a ich wytrzymałość i waga rekompensują poniesione koszty. Warto pamiętać, że przypadku szeroko zakrojonych wypraw lub dużych projektów podróżniczych element ceny nie stanowi aż tak dużego problemu.

Zważ swój ekwipunek

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

@ Keith Williamson – Flickr (CC BY 2.0)

Oprócz wagi statywu innym ważnym elementem jest jego maksymalny udźwig. Przy doborze idealnego statywu należy wziąć pod uwagę masę posiadanego sprzętu w najcięższej konfiguracji, najlepiej z lekkim zapasem. Statywy foto z dużym udźwigiem często są bardzo ciężkie i nieporęczne w przenoszeniu. Oferta dla fotografów – podróżników zwykle zawiera się w liniach statywów o udźwigu do 5-8 kg. Sprzęt o takich parametrach pozwoli na pracę z teleobiektywem z całkiem dużym zapasem. Czasem jednak trzeba się zdobyć na pewne kompromisy rezygnując np. z gripa który podnosi masę aparatu. Pamiętajmy też, że udźwig statywu nie odnosi się wprost do samego jego korpusu, ponieważ to nie on bezpośrednio podpiera aparat z obiektywem. Istotną rolę o ile nie najważniejszą w podparciu dla sprzętu grają głowice statywowe.

Rodzaje głowic

Kupując głowicę należy jej poświęcić równie dużo uwagi co samemu statywowi. To na niej bezpośrednio spoczywa cały ciężar aparatu z obiektywem. Najbardziej obciążonym mechanicznie elementem statywu i w konsekwencji najszybciej zużywającym się jest właśnie głowica. Musimy zwrócić uwagę na jej udźwig oraz precyzję działania. Źle dobrana głowica może sprawić, że sprzęt będzie na niej opadał, a precyzyjne ustawienie kadru stanie się drogą przez mękę. Najlepsze modele oferują zębate przekładnie lub zaawansowane systemy hydrauliczne ułatwiające dokładne ustawienie kadru. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów głowic, które pomogą fotografować krajobrazy. Wśród nich można wymienić trzy najpopularniejsze:

Głowice kulowe – najpopularniejsze głowice, charakteryzują się szerokim zakresem płaszczyzn w których można ustawić aparat. Pozwalają na szybką zmianę kadru. Są najbardziej kompaktowe spośród wszystkich głowic.

Głowice 3D (3W) – równie popularne co głowice kulowe. Oferują niezależną regulację położenia aparatu w trzech płaszczyznach. Charakteryzują się precyzją ustawienia kadru oraz największym udźwigiem.

Głowice pistoletowe (typu joystick) – rozwiązanie pomiędzy 3D a kulową. Pozwala na precyzyjne ustawienie kadru za pomocą blokady w kuli. Najlepsze rozwiązanie dla niezdecydowanych.

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

Wybór typu głowicy jest oczywiście sprawą indywidualną. Należy sobie postawić pytanie: Na ile cenimy sobie mobilność głowicy kulowej kosztem precyzji ustawień z głowicy 3D lub na odwrót? Producenci głowic do statywów oferują szeroką paletę produktów zarówno dla entuzjastów wakacyjnych zdjęć, jak i zawodowych fotografów przyrody.

Jak fotografować krajobrazy? Statywy foto

© bodiaphoto — stock.adobe.com

Statywy foto pełnią istotną rolę w pracy każdego fotografa. Niewątpliwie to jeden z must have podczas fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Pozwoli bez poruszeń zrobić zdjęcia miasta po zmroku lub precyzyjnie wykadrować scenę. Sprawdzi się także w okolicznościach, gdy będziemy chcieli skorzystać z filtrów ND o wysokim zagęszczeniu (np. ND500). Szeroka oferta statywów fotograficznych pozwala wybrać każdemu entuzjaście fotografii coś dla siebie.

Data: Lipiec 8, 2019
Autor: ŁM
Udostępnij: