/ BLOG FOTO VIDEO

Jak dobrze wykorzystać czarne tło fotograficzne?

Fotografia studyjna, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Czarne tło, podobnie jak białe oraz szare jest najczęściej wybieranym kolorem do pracy w studio. Jego właściwości szczególnie doceniają fotografowie realizujący sesje portretowe lub produktowe. Dlaczego czarne tło jest tak popularne? Jak je efektywnie wykorzystać w studio i poza nim? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Znaczenie czerni

Jak dobrze wykorzystać czarne tło fotograficzne?

@picoftasty – Unsplash.com

Zacznijmy od zasadniczej sprawy – barwa czarna oznacza brak odbitego światła lub jak kto woli pochłonięcie go w prawie stu procentach. Za jedne z najczarniejszych substancji na świecie uznaje się smołę lub sadzę – tyle z teorii barw. W praktyce, warto sobie przypomnieć o tzw „murzynach” w studiu i ich roli w kwestii „odcinania” światła – właśnie dlatego ekrany pomalowane na czarno będą najlepiej spełniały rolę wysłaniaczy.

Warto pamiętać także o kolorach i zjawisku mieszania kolorów, czyli syntezie subtraktywnej, która w odwrotny sposób niż w przypadku barw tłumaczy powstawanie koloru czarnego, a zatem w postaci mieszania kolorów. Teoria opiera się na twierdzeniu według którego zmieszanie kolorów cyjanu, magenty i żółtego w odpowiednich proporcjach pozwoli uzyskać głęboką czerń.

Te techniczne aspekty pozwolą w dalszej części wpisu zrozumieć jak umiejętnie wykorzystać czarne tło.

Ponadczasowa klasyka

Jak dobrze wykorzystać czarne tło fotograficzne?

@bechbox – Unsplash.com

Kolor czarny niesie ze sobą wiele znaczeń, często sprzecznych ze sobą. Obecnie czerń kojarzona jest z elegancją, szykiem i elitarnością, jednak jeszcze 200 lat temu jednoznacznie kojarzony był tylko ze śmiercią lub w mniejszym stopniu religijnością. Możemy nawet uznać, że kolor ten stanowi pomost pomiędzy nowoczesnością, a tradycją. Warto podkreślić, że w Chinach symbolizuje szczęście, zaś w Indiach oraz Egipcie kojarzona jest z dobrostanem i urodzajem. Wykorzystanie czerni w sztuce zmusza odbiorcę do pobudzenia wyobraźni, zaś czerń sama w sobie wprowadza atmosferę niepokoju i tajemniczości, stanowi swoisty manifest buntu wobec wielokolorowego świata. Podobnie jak biel, czerń potęguje emocje i wzmacnia zmysły.

Czarne tło w portrecie

Jak dobrze wykorzystać czarne tło fotograficzne?

@Clay Cook – Savageuniversal.com

Po poznaniu charakterystyki oraz właściwości koloru czarnego, zdecydowanie łatwiej jest przejść do sedna tematu – fotografowania. Dzięki wyjątkowej charakterystyce barw neutralnych, czarne tło podobnie jak białe, umożliwi w prosty sposób odizolować fotografowaną postać – skierować wszystkie zmysły odbiorcy na emocje wyrażone w fotografii. Zastosowane czarne tło świetnie sprawdzi się w kampaniach społecznych, zwłaszcza tych z mocnym przekazem.

Musimy pamiętać o jednym – powierzchnia czarnego tła pochłania zdecydowaną większość emitowanego światła. Dlatego warto błyskać nieco mocniej lub korzystać z dodatkowego źródła światła. Przy okazji warto wspomnieć o fakcie, że w przeciwieństwie do białego tła, fotografowany obiekt nie będzie doświetlony odbitym od tła światłem.

Technika low-key

Jak dobrze wykorzystać czarne tło fotograficzne?

@alekzanpowell – Unsplash.com

Technika low-key, przez wielu błędnie nazywana „techniką niskiego klucza” w prostym skrócie oznacza fotografowanie ciemnych obiektów na ciemnym tle. Istotą low-key jest sfotografowanie obiektu lub postaci w okolicznościach ograniczonego oświetlenia. Czarne tło w takich realizacjach wydaje się być najlepszym wyborem (nie tylko pozwoli ograniczyć refleksy światła, ale i stanowi idealny plan fotografowania). Odpowiedni rozkład światła – zwykle za pomocą jednego źródła – pozwoli uzyskać kadr z niezwykłymi fakturami, kształtami czy tajemniczym klimatem. Technika low-key sprawdzi się nie tylko w klasycznym portrecie (zwykle fotografowanie mężczyzn) ale i w akcie oraz fotografii produktowej, kiedy fotografowanemu tematowi należy nadać pewien wyraz, charakter.

Czarne tło – co wybrać?

Jak dobrze wykorzystać czarne tło fotograficzne?

@lucabravo – Unsplash.com

Najpopularniejszym i bezkosztowym zabiegiem uzyskania czarnego tła jest zastosowanie odpowiednich nastaw ekspozycji w aparacie (zwłaszcza czasu naświetlania) oraz wykorzystanie odpowiednich modyfikatorów światła (plastry miodu, gridy). W takim przypadku prawie zawsze efekt jest zadowalający i nie wymaga od nas stosowania prawdziwego tła. Ale przecież nie zawsze są ku temu możliwości – z pomocą przychodzą konwencjonalne metody. Zdecydowanie najczęściej wybierane są tła kartonowe, mają gładką, matową powierzchnię i są jednolicie barwione. Niestety nie zawsze sprawdzą się podczas realizacji sesji wyjazdowych – szerokie na prawie trzy metry tła ciężko jest ze sobą zabrać, a do tego wymagają uwagi podczas rozwijania i zwijania. Odpowiedzią na potrzeby sesji wyjazdowych są tła tekstylne, które z łatwością można złożyć w kostkę i szybko rozwiesić na poprzeczce. Warto w tym miejscu wspomnieć też o tłach na ramie, przypominające kształtem i sposobem składania klasyczne blendy. Z domowych rozwiązań można przytoczyć pomysły stosowania czarnych koców polarowych, które idealnie pochłaniają światło.

Czarne tło, podobnie jak białe i szare jest bezpiecznym rozwiązaniem przy większości realizacji sesji zdjęciowych. Należy jednak pamiętać o jego specyficznych właściwościach, które pozwolą wydobyć jaskrawe barwy lub ukryć temat w minimalistycznym przekazie. Jest niezastąpionym elementem każdego studia, chętnie wykorzystywanym zarówno w sesjach komercyjnych jak i domowym atelier.

Data: Grudzień 30, 2019
Autor: ŁM
Udostępnij: