/ BLOG FOTO VIDEO

Domowa kwarantanna – porady dla fotografów pozostających w domu

Inne, Poradniki,

Mnóstwo osób zrezygnowało z usług fotografów, a amatorzy w większości zamknęli się w domach. Zastanówmy się czy domowa kwarantanna musi być czasem niezaspokojonego głodu fotografowania?

Panująca obecnie (marzec 2020) pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała duże zamieszanie w życiu zawodowym i codziennym setkom ludzi na całym świecie. Jak powszechnie wiadomo w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się zarazy władze wielu państw (w tym Polski) postanowiły wprowadzić radykalne środki zaradcze w postaci zamknięcia szkół, galerii handlowych, kin oraz restauracji przy okazji mocno ograniczając działania branży fotograficznej oraz entuzjastów fotografii.

Sprawdźmy, czy w czasie kiedy trwa domowa kwarantanna znajdzie się temat godny sfotografowania lub możliwość odkrycia zupełnie nowego spojrzenia na fotografię. Oto kilka porad, które może wykorzystać każdy entuzjasta fotografii przebywający na przymusowych wakacjach:

Freelensing – oderwij obiektyw od aparatu

Domowa kwarantanna to dobry czas sprawdzenia się we freelensingu

@Kari Shea – Unsplash.com

Na pierwszy ogień rzucamy freelensing, czyli metodę wykorzystania efektu tilt-shift za pomocą obiektywu wyjętego z bagnetu aparatu. Cała magia tej operacji polega na zmianie geometrii położenia soczewek obiektywu względem matrycy aparatu – im bardziej na lewo przechylicie obiektyw względem bagnetu, tym bardziej ostry będzie fragment kadru po lewej stronie i na odwrót. Musimy zaznaczyć, że technika wymaga dużego skupienia ze względu na niebezpieczeństwo upuszczenia obiektywu lub wpuszczenia paprochów do matrycy aparatu – przydadzą się w pogotowiu gruszka i zestaw do czyszczenia matrycy. Dom jest idealnym miejscem do stawiania pierwszych kroków we freelensingu!

Freelensing i portret

@Laura Fuhrman – Unsplash.com

Przygotujcie aparat, statyw oraz obiektyw – najlepiej jeśli będzie stałoogiskowy, wówczas praca z nim będzie wygodniejsza (przynajmniej na samym początku). Obiektyw należy ustawić na ostrzenie manualne, zaś aparat zamocować na stabilnym statywie i ustawić w trybie M. Po uruchomieniu aparatu można rozpocząć pierwsze próby: zdemontujcie obiektyw odsuwając go na kilka milimetrów. Przechylając obiektyw na boki i regulując ręcznie ostrość możecie uzyskać pierwsze ciekawe efekty z przesunięciem osi głębi ostrości – warto wówczas skorzystać z trybu podglądu na żywo w aparacie, który ułatwi ocenę kadru. Im szerzej otwarta przysłona w aparacie tym więcej czeka Was pracy z uzyskaniem odpowiedniej ostrości, jednak warto próbować choćby ze względu na piękny efekt bokeh.

Wczesną wiosną, kiedy do pomieszczeń wpada więcej światła można dodatkowo poeksperymentować z efektem prześwietlonej kliszy. Wystarczy nieco dalej osunąć obiektyw od bagnetu tak, aby do matrycy dotarło jeszcze więcej światła. Prześwietlone kadry zmieniają swój charakter na lekki vintage – to całkiem dobry sposób na udany portret w domu.

Fotografia rodzinna

Zacznij fotografować w domu

@Josh Applegate – Unsplash.com

W wielu przypadkach domowa kwarantanna to czas spędzany razem z rodziną. Na co dzień jesteśmy zagonieni swoimi obowiązkami i nie mamy aż tyle czasu, aby móc spokojnie go wykorzystać na domową sesję zdjęciową. W sumie to kto by pomyślał o tego typu inicjatywie w czasie domowej kwarantanny? Chyba tylko fotograf na fotograficznym głodzie :)

Wykorzystaj dobrze oświetlone miejsca w domu

@DeMorris Byrd – Unsplash.com

Aranżowanie scen, przebieranki w domowej garderobie lub próba udokumentowania życia rodzinnego to pierwsze z brzegu pomysły które można wypróbować. Do portretu rodzinnego wykorzystajcie sprzyjające okoliczności dłuższego i słonecznego dnia lub zastosujcie prosty setup z kilku lamp reporterskich, które zajmują niewiele miejsca. Brak odpowiedniego tła nie powinien stanowić problemu – improwizujcie. Narzuta na kanapę lub ciekawy motyw na tapecie mogą zastąpić drogie tła. Ustawcie domowników w grupie lub pojedynczo, nie zapominajcie o domowych zwierzakach.

Domowa kwarantanna i reportaż z życia rodziny

@Allen Taylor – Unsplash.com

Dla entuzjastów reportażu lub streetowych ujęć proponujemy wyzwanie udokumentowania życia rodzinnego w tym nietypowym dla wszystkich domowników czasie. Kto wie, może zdjęcia wykonane dzisiaj będą stanowiły rodzinną ciekawostkę dla przyszłych pokoleń?

Fotografia konceptualna

Poszerzaj swoje horyzonty i świadomość fotograficzną

@Michael Jasmund – Unsplash.com

Wyzwanie, które prędzej czy później przyjdzie nam podjąć – bo przecież czemu nie moglibyśmy sfotografować rolki papieru toaletowego czy porozrzucanych spinaczy na biurku? No może nie aż tak dosłownie… Fotokonceptualizm jako kategoria fotografii artystycznej narodził się na początku lat 60tych ubiegłego wieku. Niesie on ze sobą przeświadczenie, że fotografowany przedmiot za sprawą pomysłu czy pewnej idei fotografa staje się swoistym dziełem sztuki – sami decydujemy w jaki sposób przedstawiamy świat. Tak oto fotografia z rolką papieru toaletowego w zaaranżowanej scenie lub w nietuzinkowej postaci staje się małym dziełem sztuki (oczywiście w dużym uproszczeniu).

Aby bardziej zrozumieć sens fotografii konceptualnej polecamy zapoznać się z postaciami takimi jak Natalia LL czy Zbigniew Dłubak – wszak prace tych artystów nie są prostą sztampą lecz przemyślanymi projektami z przekazem pewnych idei. Domowa kwarantanna i duża ilość wolnego czasu z pewnością pomoże Wam wykonać ambitne zdjęcie, a samo zaznajomienie się z awangardą polskiej sztuki XX wieku zaprocentuje podczas realizacji następnych projektów.

Domowa kwarantanna czasem samodoskonalenia się

Doskonal swoje umiejętności podczas domowej kwarantanny

@Mia Baker – Unsplash.com

Zdarza się, że fotografowanie w domu nie do końca jest możliwe albo zdążyliście już rozładować akumulator w aparacie :) W takim przypadku można zwrócić się w kierunku literatury, dokumentów lub webinarów dostępnych w sieci. Domowa kwarantanna to idealny moment do nadrobienia zaległości związanych z warsztatem lub doskonalenia nowych technik.

Godziny webinarów

Naprzeciw wyzwaniom stawianym w czasie epidemii stanęło PPA (ang. Professional Photographers of America – amerykańskie stowarzyszenie zrzeszające profesjonalnych fotografów) udostępniając na najbliższe dwa tygodnie (od 23 marca 2020) dostęp do swoich kursów internetowych. Poniżej oświadczenie, które można znaleźć na stronie ppa.com:

Nastały ciężkie czasy – powinniśmy stawać się lepsi. Potrzebujemy więcej życzliwości, cierpliwości i oddania. By ułatwić to zadanie i my, PPA, chcemy dać coś od siebie. Czy można lepiej spędzić domową kwarantannę niż przygotowując swój biznes na czas, gdy wszystko wróci do normalności? Właśnie z tego powodu na najbliższe dwa tygodnie odblokowujemy dostęp do wszystkich naszych kursów internetowych.

PPA oferuje wybór ponad 1000 kursów online

PPA oferuje wybór ponad 1000 kursów online, które pomogą odnaleźć się w każdym spektrum fotografii, poczynając od jej podstaw kończąc na wskazówkach dotyczących rozwoju kompetencji interpersonalnych.

Wartościowa literatura

Dno oka. Eseje o fotografiiWojciech Nowicki

Nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2011 książka wprowadza czytelnika (fotografa) wgłąb pojedynczych fotografii nieznanych autorów, wykonanych na przestrzeni lat. Nowicki w wyjątkowy sposób opisuje zdjęcia ujawniając niesamowite historie ukryte poza fasadą konkretnej sceny. Spisuje towarzyszące mu odczucia zostawiając z boku wszelkie technikalia. Absolutny must have dla każdego fotografa szukającego odpowiedzi jak czytać zdjęcia.

O fotografiiSusan Sontag

Kolejna interesująca pozycja – tym razem zbiór esejów autorki zza oceanu Atlantyckiego. Książka zawiera ponadczasowe przemyślenia osoby nie związanej z fotografią (autorka nie fotografowała) pisane bardzo przystępnym tekstem. Pisarka rozprawia o wpływie fotografii na otaczający ją świat. Konfrontuje rolę fotografii z jednej strony pisząc o niej jako czymś prozaicznym i normalnym;z drugiej zaś jako ważnym świadectwie codzienności.

Wszystko jak na dłoni

Niekiedy w natłoku domowych zajęć możemy jednie skorzystać z telefonu, wtedy z pomocą przychodzą nam serwisy takie jak Youtube. Gigantyczna ilość poradników może wprowadzać w zakłopotanie, dlatego znaleźliśmy dla Was kilka sprawdzonych źródeł:


Fotobłysk
– mnóstwo wskazówek dotyczących zarówno obróbki zdjęć jak i ich tworzenia.

Irene Rudnyk – pochodząca z Kanady fotograf specjalizująca się w kobiecych portretach. Ciekawe aranżacje i pomysły na domowe studio.

PHLEARN – vlog poświęcony zgłębianiu tajników Photoshopa – gorąco polecamy 30 odcinkową serię dla początkujących.

Niezłe Aparaty – zbiór fenomenalnych podcastów oraz poradników dla fotografów. Prawdziwa uczta dla fotograficznych uszu.

Data: Marzec 24, 2020
Autor: ŁM
Udostępnij: