/ BLOG FOTO VIDEO

Jak czyścić aparat-przegląd akcesoriów do czyszczenia

Inne, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Większość użytkowników lustrzanki cyfrowej, prędzej czy później, spotka się z problemem brudnej matrycy i będzie zmuszonym zdecydować się na czyszczenie matrycy. Na zdjęciach robionych na małych otworach przysłony widoczne są plamki, które psują zdjęcie. Dzieje się tak ponieważ na matrycy światłoczułej zbierają się pyłki, kurz, a czasami powstają tłuste plamy. Nie żyjemy w sterylnym środowisku, często podczas zmiany obiektywów, zwłaszcza w plenerze, drobinki zanieczyszczeń wpadają do aparatu i osiadają na matrycy. Dodatkowo podczas pracy matryca się nagrzewa, co sprzyja przyciąganiu pyłków, znajdujących się w korpusie, bezpośrednio na nią.

Najprostszym sposobem na uporanie się z tym kłopotem jest odniesienie aparatu do serwisu. Jednak w ostatnich latach, na rynku pojawiło się wiele preparatów dedykowanych do czyszczenia aparatów, obiektywów i matrycy. Jeśli tylko wystarczy nam cierpliwości i precyzji warto wyczyścić aparat samemu, jest to prostsze niż mogłoby się wydawać.

Zasadniczo czyszczenie aparatu możemy możemy podzielić na 3 etapy.

Pierwszy etap to czyszczenie body aparatu z zewnątrz.

Body większości współczesnych aparatów jest dość odporne, dlatego jest najłatwiejsze do czyszczenia. Zabrudzony aparat wystarczy przetrzeć ściereczką nasączoną płynem antystatycznym by pozbyć się kurzu i pyłków znajdujących się na obudowie oraz zapobiec elektryzowaniu i przyciąganiu „świeżego” kurzu. Ostrożniej należy potraktować wyświetlacz LCD. Najlepiej będzie oczyścić go płynem do czyszczenia optyki lub sucha ściereczką z mikrofibry.

Kolejny etap to czyszczenie optyki.

Tu należy być już dużo ostrożniejszym. Po oczyszczeniu body antystatyczną ściereczką można odpiąć obiektyw. Wyczyścić trzeba zarówno zewnętrzna soczewkę jak i tą od strony matrycy.

Z obiektywem należy postępować następująco:

Najważniejszym i najtrudniejszym etapem czyszczenia aparatu jest czyszczenie matrycy.

Czyszczenie matrycy wymaga wprawnej ręki i dużo ostrożności. Najlepiej zakupić środki dobrej jakości by mieć pewność, że jej nie uszkodzimy. Przed czyszczeniem, najlepiej sprawdzić gdzie znajdują się zanieczyszczenia. W tym celu trzeba zrobić zdjęcie bezchmurnego nieba lub innej jednolitej powierzchni, domykając maksymalnie przysłonę (f22 lub f32). Na wykonanym zdjęciu najprawdopodobniej ukaże się spektrum zabrudzeń matrycy. Należy pamiętać, że obraz na zdjęciu jest odwrócony, lewy-górny róg zdjęcia to prawy-dolny róg matrycy.

Matryce należy czyścić według następujących kroków:

Zaawansowane wskazówki jak czyścić matrycę znajdziemy na poniższym filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=zArqEpNtOjY

Wybór produktów do czyszczenia aparatu (body, optyki i matryc)

Na rynku dostępny jest duży wybór produktów do czyszczenia, warto wybrać te dobrej jakości, by mieć pewność, że zminimalizujemy ryzyko trwałego uszkodzenia delikatnych elementów optycznych pogarszając tylko sprawę.

Jeśli chcecie próbować swoich sił w samodzielnym czyszczeniu sprzętu to dobry moment, w naszym sklepie mamy zniżkę -20% na akcesoria do czyszczenia.

Do wyboru mamy:

Gruszki – służą do czyszczenia na sucho, stosuje się je do zdmuchiwania luźnych zanieczyszczeń typu kurz, pył czy piasek z obiektywów, filtrów oraz matryc aparatów. Pozwalają na bezdotykowe usunięcie zanieczyszczeń z najdelikatniejszych elementów aparatu. Użycie gruszki powinno być pierwszym etapem czyszczenia sprzętu foto, aby zdmuchnąć drobne zanieczyszczenia, które mogłyby spowodować zarysowania przy użyciu ściereczki lub szpatułki. Niektórzy fotografowie próbują używać gruszek kosmetycznych, niestety grozi to uszkodzeniem aparatu, ponieważ część z nich zawiera talk.

Ściereczki z mikrofibry – do czyszczenia wszelkich części optycznych. Wykonane są z bardzo mocnego i równocześnie delikatnego i niepylącego materiału. Mogą być stosowana zarówno na sucho jak i na mokro. Sprawdzają się w usuwaniu tłustych plam, w tym odcisków palców.

Pędzelek antystatyczny –  taki pędzelek ma miękkie włosie, więc nie porysujemy nim matrycy ponadto przyciąga do siebie kurz i nie gubi włosków.

Płyny do czyszczenia – w sklepach fotograficznych można znaleźć wysokiej jakości płyny do czyszczenia matryc i optyki, a także płyn antystatyczny do czyszczenia korpusu. Warto wybrać dedykowany płyn, ponieważ nie będzie zostawiał smug i zacieków.

Szpatułki i patyczki – specjalne patyczki, wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego oraz materiału niegubiącego włókien np. pianki poliuretanowej. Używa się ich wyłącznie razem z płynem do czyszczenia na mokro. 

Rękawiczki antystatyczne – rękawiczki nylonowe, przydatne przy czyszczeniu delikatnych części wyposażenia fotograficznego, wykonane z niepylącego włókna nylonowego. Nie posiadają szwów, są bardzo elastyczne. Końce palców są pokryte poliuretanową warstwą antypoślizgową. .

Zestawy  do czyszczenia wygodną opcją są gotowe zestawy przeznaczone do czyszczenia optyki lub matryc, niektóre są spakowane w podręczne pokrowce, dzięki czemu można je łatwo spakować i zabrać ze sobą.

Podsumowując, czyszczenie aparatu, w tym czyszczenie matrycy, nie jest skomplikowanym zadaniem. Wymaga jedynie odrobiny uwagi i odpowiednich narzędzi. Jeśli będziemy dbać o to by optyka i matryca aparatu, na którym pracujemy były czyste zaoszczędzimy czas, który trzeba poświęcić na retusz zdjęć w programie graficznym.

 

Data: 28 sierpnia, 2018
Autor: Fripers
Udostępnij: