/ BLOG FOTO VIDEO

Jaki aparat wybrać? – Mini-cykl poradnikowy cz.1

Poradniki, Sprzęt Fotograficzny, Sprzęt Video,

Żyjemy w czasach, w których rozwój technologii bardzo ułatwia nam życie w wielu kwestiach
i z pewnością jedną z nich jest fotografowanie. Dziś każdy ma w kieszeni aparat fotograficzny w postaci telefonu i to bardzo często zapewniający całkiem zadawalającą jakość, ale co w sytuacji, w której zależy nam na czymś więcej? Naturalnym odruchem jest tu chęć zakupu aparatu fotograficznego, dlatego w tym mini-cyklu przyjrzymy się rozmaitym wariantom na poradzenie sobie z pytaniem – jaki aparat wybrać?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, na sam początek, warto określić do czego aparat będzie nam służył, oraz jaki przewidujemy budżet na nasze zakupy. 
Pierwsza z tych kwestii pozwoli nam znaleźć odpowiedni system i stwierdzić jaki rodzaj aparatu będzie dla nas najbardziej korzystny. Nie jest to łatwe, gdyż współcześnie na rynku nie brakuje sprzętu zachwycającego jakością i oferowanymi możliwościami, ciężko jest wręcz znaleźć aparat o którym można powiedzieć że jest zły. Z pewnością natomiast każda z alternatyw posiada unikatowe cechy, wyróżniające ją na tle konkurencji. Określenie naszych oczekiwań pozwoli nam dobrać sprzęt na miarę naszych potrzeb.
Kwestia budżetu raczej nie wymaga wyjaśniania – pozwoli określić półkę cenową na który się decydujemy.

Zanim przyjrzymy się liście gotowych propozycji, warto też omówić cechy sprzętu, które pozwolą nam na samodzielne poszukiwania najlepszego dla nas wyboru.

Matryca

Można ją określić jako „serce” aparatu gdyż w dużej mierze to właśnie ona odpowiada za charakterystykę produkowanego obrazu. Jedną z ważniejszych właściwości matrycy jest zazwyczaj jej fizyczny rozmiar. Jeśli nie mamy większej wiedzy fotograficznej może nam się wydawać, że to kwestia drugoplanowa, ponieważ nasza uwaga jest skupiana na rozdzielczości matrycy (a jeszcze konkretniej liczbie jej megapikseli). Nie można jednak pominąć tego jak ważną rolę grają jej wymiary. Im większa matryca, tym więcej światła na nią pada, w konsekwencji czego aparat sprawuje się lepiej przy małej ilości światła. Kolejną zaletą dużych matryc jest to jak współpracują z optyką – przy użyciu jasnych obiektywów możemy osiągnąć trudną do „podrobienia” plastykę zdjęcia, charakterystyczne rozmycie drugiego planu, na którym tak często nam zależy kiedy decydujemy się na zakup aparatu.
Może nie być to aż tak oczywiste ale mniejsza matryca też ma swoje zalety. Pierwszą z nich są rozmiary aparatów jak i również optyki – skupia ona światło na mniejszej powierzchni więc naturalnie też jest mniejsza oraz lżejsza. Drugą z zalet najczęściej jest cena – niestety sprzęt z większą matrycą nadal często wymaga również większego portfela.

Niezależnie od preferencji, rozmiar matrycy jest kluczowym czynnikiem który pomoże nam zdecydować jaki aparat chcemy wybrać.

Lustrzanka, bezlusterkowiec czy kompakt?

Od razu warto zaznaczyć że nie należy się „bać” żadnej z tych trzech kategorii aparatów, w każdej z nich znajdziemy wartościowe propozycje, a często zamykając się na określoną kategorię możemy przeoczyć sprzęt wprost dla nas idealny.

Dla niewtajemniczonych lustrzanka nadal jest synonimem profesjonalnego aparatu, ponieważ dominowała ona przez ostatnie ponad pół wieku, stanowiąc jedyną opcję dla poważnych fotografów. Współcześnie technologia pozwoliła na stworzenie alternatywy w postaci bezlusterkowca. Nie różnią się one w jakości produkowanych zdjęć, szybkości czy niezawodności. Różnica jest najbardziej zauważalna kiedy spojrzymy przez wizjer. W bezlusterkowcu patrzymy wtedy na umiejscowiony wewnątrz ekranik zamiast optycznego układu. W przeciwieństwie do lustrzanki dostajemy obraz przetworzony już przez aparat, dzięki czemu widzimy jak wyjdzie nasze zdjęcie z bieżącymi ustawieniami. Taki podgląd na żywo ułatwia pracę z trybem manualnym, co nie tylko pomaga zawodowcom ale tworzy idealne warunki do nauki dla amatorów. Dodatkowo, zaoszczędzone miejsce po usunięciu lustra, pozwala np. na wbudowanie stabilizacji co czyni bezlusterkowca idealnym aparatem do filmowania. 
Dawniej elektroniczny wizjer generował opóźnienie, a niska rozdzielczość męczyła oko, przez co wybór bezlusterkowca może kojarzyć nam się kontrowersyjnie. Obecnie oba te problemy zostały rozwiązane, co pozwoliło stworzyć modele nie tylko konkurencyjne dla lustrzanek ale nawet je prześcigające.

Mimo że nieuchronnie zbliża się moment, w którym bezlusterkowce zaczną królować w kategorii sprzętu profesjonalnego, z pewnością nie możemy przekreślić lustrzanek. Ich reputacja nie jest bezpodstawna ani niezasłużona, a co więcej nadal w wielu kwestiach nie ustępują technologicznej konkurencji. Wciąż znajdziemy punkty w których mają przewagę – np. oferują nam znacznie większą żywotność baterii. Większość systemów topowych producentów sprzętu fotograficznego jest budowana dekadami, więc kupując lustrzankę możemy mieć pewność, że decydujemy się na rozwiązanie sprawdzone, a problemy na które mogliśmy się natknąć przy użytkowaniu sprzętu zostały już rozwiązane na przestrzeni lat.

Aparaty kompaktowe wraz ze wzrostem popularności smartfonów są coraz rzadziej wybierane. Nie posiadają możliwości zmiany optyki, przez co ograniczają świadomego użytkownika, natomiast amatora zadowala zazwyczaj obraz produkowany przez współczesny telefon. Warto się jednak przyjrzeć i tej kategorii ponieważ znajdziemy wśród kompaktów prawdziwe perełki, zwłaszcza jeśli nie chcemy się angażować w kolekcjonowanie obiektywów i akcesoriów.

W ramach dzisiejszego wpisu, to już niestety wszystko, ale to dopiero początek serii. W następnej części cyklu omówimy pierwszy segment cenowy, prezentując listę kilku wariantów i zastanowimy się jaki aparat dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem!

Data: 11 stycznia, 2021
Autor: fripers.pl
Udostępnij: