/ BLOG FOTO VIDEO

Jaki aparat wybrać? Aparat do 3500 zł – Mini-cykl poradnikowy cz.3

Inne,

Przy kolejnej odsłonie cyklu i co za tym idzie, kolejnej barierze cenowej naturalnie możemy spodziewać się większej swobody w wyborze, oraz bardziej zaawansowanych modeli w naszym zasięgu. Aparat do 3500 zł będzie miał więcej udogodnień i z pewnością jakość jego wykonania stać będzie na znacznie wyższym poziomie ale sam korpus nie jest jedynym ważnym elementem o którym powinniśmy pamiętać przy okazji zakupu. Warto się zastanowić czy dodatkowe fundusze nie powinny zostać przeznaczone np. na lepszy jakościowo obiektyw, dlatego w tym segmencie będą zamieszczone opcje zarówno priorytetyzujące body, jak i rozkładające budżet nieco bardziej proporcjonalnie.

Sprawny fotograf dysponując aparatem do 3500 zł byłby w stanie użyć go do pracy profesjonalnej, jednak należy pamiętać, że segment ten to sprzęt nadal w dużej mierze kierowany do amatorów – nieco bardziej doświadczonych i wymagających.

Fujifilm X-E3 +18-55mm f/2.8-4

Fujifilm to firma mająca długie tradycje w fotografii, znana przede wszystkim z produkowania filmów światłoczułych. Z pewnością jest to też widoczne kiedy sięgniemy po bezlusterkowce tej marki.
Nie tylko nawiązują stylistycznie do analogów, ale objawia się to też poprzez technologię która została wykorzystana przy konstrukcji ich matryc.
W zwyczajnych matrycach światłoczułych stosuje się komórki ułożone według wzoru określanego jako filtr Bayera, natomiast w matrycach fujifilm zgodnie z opracowanym przez firmę wzorem „x-trans”. W rezultacie obraz jaki z nich uzyskujemy wyróżnia się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz strukturą ziarna zbliżoną do tej w błonie analogowej.
Aparaty fuji prezentują się również dobrze kiedy bierzemy je do ręki – ich wzornictwo pełni też funkcje praktyczne, wpływając pozytywnie na ergonomię konstrukcji. Wysoka jakość wykonania i solidne metalowe body z pewnością też nie są bez znaczenia.
Niestety mimo że system wygląda bardzo atrakcyjnie to ma również swoje wady. Największą z nich jest to jak bardzo pozostaje zamknięty – mimo że minęło już prawie 10 lat od jego powstania to nadal nie przyciągnął zbyt wiele uwagi topowych producentów obiektywów, więc jesteśmy zdani głównie na ofertę optyki od Fuji. Tutaj pojawia się kolejny problem – ceny produktów z systemu X nie są niskie.
Marka ta pozostaje więc znakomitym wyborem dla miłośników fotografii będących w stanie zapłacić więcej, aby otrzymać w zamian aparat przyjemniejszy w użytkowaniu ale nie pozbawiony praktyczności.
X-E3 dzisiaj może nie jest już najnowszym modelem ale zestaw który tworzy z obiektywem 18-55mm pozostaje bardzo atrakcyjny. Sam aparat jest najtańszym obecnie modelem który oferuje wszystkie zalety systemu, natomiast obiektyw nie tylko zachwyca jakością wykonania ale charakteryzuje się też znakomitą jasnością.

Nikon Z50

Piyush Dubey – Unsplash

Nikon Z50

Mimo że jest to pierwszy aparat tej marki pojawiający się w zestawieniu to nie podlega wątpliwościom, że Nikon to jeden z niepodważalnych liderów w branży. Firma ta miała kluczowy wpływ w popularyzowaniu lustrzanek wśród profesjonalistów, wprowadzając model F w latach 50-tych XX wieku.
Obecnie oferta aparatów typu DSLR tego producenta, jak i jego największej konkurencji – Canona, jest bliźniaczo podobna, zwłaszcza w segmencie amatorskim. Różni się za to podejście do aparatów bezlusterkowych i dlatego też warto zwrócić uwagę na Z50. Nie tylko wyróżnia się na tle lustrzanek z podobnej półki cenowej szybkością i rozmiarem, stanowi również dobry wstęp do bezlusterkowego systemu nikona, którego rozwój będzie prawdopodobnie priorytetem w przyszłości firmy.
Aparat ma sporo wspólnego z udanym modelem D7500 uznawanym za kierowany do użytkowników bardziej zaawansowanych, więc spokojnie powinien spełnić oczekiwanie nawet osoby przymierzającej się do przesiadki z pierwszej amatorskiej lustrzanki – zwłaszcza jeśli była to lustrzanka nikona. Producent wykazuje dużą dbałość o kompatybilność wsteczną aparatów z poprzednim lustrzankowym mocowaniem, dlatego w ofercie znajdziemy też wariant zestawu z przejściówką na dawny bagnet. Opcji zestawów w których możemy zakupić Z50 jest co najmniej kilka ale mimo, że jest to nadal relatywnie świeży model to spokojnie możemy uznać go za aparat do 3500 zł. Warto jednak się zastanowić w tym przypadku nad nieco bardziej rozbudowanym kitem – zwłaszcza takim zawierającym wspomniany adapter FTZ.

 

Kristian Valco – Unsplash

Canon 850D

W przedziale cenowym który właśnie omawiamy nie ma obecnie szerokiego wyboru w kategorii lustrzanek, w większości są to modele dostępne już przy niższym budżecie ale z innymi obiektywami. Jest jednak kilka wyjątków, które pozwalają nam na zakup aparatu z większymi możliwościami. Jednym z tych wyjątków jest Canon 850D – świeża pozycja w ofercie japońskiego producenta.
Aparat ten może się nie wyróżniać na pierwszy rzut oka, gdyż ergonomią przypomina niższe modele, jednak przyglądając się specyfikacji widzimy że mamy do czynienia z technologicznie zaawansowaną konstrukcją.
Oficjalnie jest to następca Canona 800D ale technologicznie ma nawet punkty przewagi nad wyższym modelem 77D. Jest to aparat wyposażony w nowszy procesor obrazu, co czyni go znacznie szybszym, zwiększa ilość zdjęć na sekundę w trybie seryjnym, oraz pozwala kręcić filmy w rozdzielczości 4k.
Jedynym czego mu brakuje do 77D to detale związane z zewnętrzną konstrukcją body – brak drugiego wyświetlacza, kilku przycisków i nieco bardziej „plastikowe” wykończenie. Na szczęście dla osób do których większe znaczenie ma ergonomia body niż najnowsza specyfikacja, Canon 77D nadal jest dostępny i to w całkiem zbliżonej cenie.

Iswanto Arif – Unsplash

Lumix LX100 II

LX100 pojawiając się na rynku w 2014 roku szybko zyskał sporą sympatię miłośników fotografii, zachwycając jak bardzo zaawansowanym urządzeniem może być aparat kompaktowy. Obecnie dostępny jest już następca tego przełomowego modelu.
Mimo małych rozmiarów aparat wyposażony jest w matrycę Micro 4/3, będącą na poziomie tych wykorzystywanych w profesjonalnych aparatach Panasonica, oraz bardzo jasny obiektyw o ekwiwalencie ogniskowych 24-75mm. Po za kieszonkowym rozmiarem i znakomitą jakością obrazu aparat ma też charakterystyczną dla bezlusterkowców Panasonica właściwość – świetny tryb filmowania, stojący na poziomie podobnym jak większość zawodowych konstrukcji.
Aparat ten powinien trafiać w podobne gusta co Sony RX100, oferując jednocześnie jeszcze lepszą jakość obrazu i trochę bardziej klasyczny design korpusu. Lumix wyraźnie nawiązuje do konstrukcji marki Leica, nie tylko za sprawą cichej migawki centralnej i dyskretnych, małych rozmiarów – pokrewieństwo sięga znacznie głębiej. Obiektyw zastosowany w kompakcie jest sygnowany nazwą sławnej niemieckiej marki, a sam aparat jest technicznie identyczny jak znacznie droższa Leica D-LUX7, różniąc się od niej jedynie kosmetycznymi zmianami wizualnymi.

Jeśli chcemy poszerzyć ilość opcji zakupu oraz dowiedzieć się jak dobrać właściwy sprzęt do naszych wymagań polecamy lekturę poprzednich części cyklu. W części pierwszej skupiamy się na wskazówkach ogólnych, natomiast w części drugiej możemy dowiedzieć się jaki aparat kupić do 2300 zł

Data: 3 marca, 2021
Autor: fripers.pl
Tagi:
Udostępnij: