/ BLOG FOTO VIDEO

Jaki aparat wybrać? Aparat do 2300 zł – Mini-cykl poradnikowy cz.2

Inne,

Mimo że aparat do 2300 zł jeszcze kilka lat temu wiązał się z dużymi ograniczeniami, to współcześnie wybór oraz jakość sprzętu w tej kategorii stanowczo wzrosły. Jest to najniższa z kategorii cenowych ale wszystkie z wymienionych niżej aparatów oferują nam to co potrzebne do w pełni świadomego fotografowania. Wszystkie mają tryby automatyczne, półautomatyczne i manualne, dają możliwość wyboru ogniskowej, oraz zapisu plików w formatach raw. Są to najważniejsze cechy aparatu dla każdego zaawansowanego fotografa, ponieważ dzięki temu mamy pełnię kontroli nad sposobem uchwycenia zdjęcia, a to z kolei umożliwia tworzenie lepszych fotografii.

Przedstawione poniżej opcje są kierowane do osób zaczynających przygodę z fotografią, więc w kosztach każdej z nich został uwzględniony podstawowy obiektyw. Niestety obiektywy dostępne w gotowych zestawach z aparatami systemowymi, pozostawiają wiele do życzenia ale są koniecznością jeśli zależy nam na niskich kosztach. Na szczęście, wraz z upływem czasu i rosnącymi potrzebami możemy pokusić się o inwestycję w lepszą optykę.

Sony A6000 + ob. 16-50mm f/3.5-5.6

Ta japońska korporacja może kojarzyć się głównie z walkmenami oraz playstation, ale obecnie jest również jednym z topowych producentów w świecie fotografii. Nie tylko cieszy się rosnącym uznaniem wśród profesjonalistów ale również produkuje matryce światłoczułe,  trafiające do aparatów niemal całej konkurencji oraz większości smartfonów.
Nie można powiedzieć że A6000 to sprzęt doskonały. Zdążył się on już lekko zestarzeć od momentu premiery, a plastikowa obudowa przypomina że aby uzyskać dobre osiągi w kategorii jakości obrazu, przy zachowaniu niskiej ceny, musimy dokonać jakichś kompromisów. Jednakże w przypadku tego konkretnego bezlusterkowca to co dostajemy, biorąc pod uwagę że jest to aparat do 2300 zł, powoduje że ciężko te wady traktować poważnie. 
A6000 wyposażona jest w matrycę całkiem dużych rozmiarów oraz mocowanie obiektywów z systemu Sony – bagnet E. Oznacza to że poza kluczowymi cechami wspomnianymi we wstępie, daje ponadprzeciętną jak na tą półkę cenową jakość oraz dużo możliwości kiedy przyjdzie nam do wybierania obiektywów, czy ewentualnej przyszłej zmiany aparatu na model bardziej zaawansowany.

Canon 2000D + 18-55mm

Canon jest najpopularniejszym producentem lustrzanek na świecie, w dużej mierze za sprawą systemu EOS wprowadzonemu jeszcze pod koniec lat 80. Nic dziwnego więc że decydując się na zakup pierwszego poważnego aparatu fotograficznego możemy chcieć postawić właśnie na Canona. 2000D jest aparatem o bardzo podobnych parametrach do wspomnianego wcześniej Sony i podobnie prezentują się również zalety tego modelu – dobra jakość obrazu oraz zaufany, rozbudowany system obiektywów. Różnice będą wynikały natomiast z faktu że aparat Canona jest lustrzanką – nie posiada on elektronicznego wizjera oraz jest odrobinę masywniejszy, ale rewanżuje się lepszą żywotnością akumulatorów.

Olympus OM-D E-M10 Mk III

Seria OM Olympusa to lustrzanki analogowe, które w latach 70. zachwyciły konsumentów elegancją i niewielkimi rozmiarami mimo zaawansowanego poziomu technologicznego. Producent z całą pewnością nie zapomniał o dawnych osiągnięciach, współcześnie oferując serię OM-D, w pewien sposób dziedziczącą  filozofię dawnych produktów.


Koncern kieruje się założeniem, że nie będziemy w stanie zrobić znakomitych zdjęć nie mając przy sobie aparatu, dlatego też stara się zaoferować sprzęt, o niewielkiej wadze i rozmiarach.  Te cechy mają uczynić go jak najbardziej wygodnym do noszenia i transportu, tak abyśmy sięgali po niego z chęcią wychodząc z domu czy szykując się do podróży.
Najbardziej przystępny rozmiarem oraz ceną jest model E-M10. Nieco mniejsza matryca niż w innych aparatach systemowych, brak wyjścia słuchawkowego czy nieuszczelniona obudowa świadczą o tym że  jest sprzęt klasy amatorskiej ale nie należy go dyskredytować. Daje użytkownikowi zaskakująco dużo udogodnień znanych z konstrukcji bardziej zaawansowanych. Dobrym przykładem jest stabilizacja matrycy czy tryb filmowania w rozdzielczości 4k. Dodając do tego kompaktowe rozmiary możemy mieć pewność że wybierając E-M10, kupujemy sprzęt o ponadprzeciętnych możliwościach jak na aparat do 2300 zł.

Sony RX100 III

Ostatnia opcja to reprezentant aparatów kompaktowych. W przeciwieństwie do pozostałych wariantów nie zmienimy tutaj obiektywu, musimy się zadowolić tutaj tym który mamy wbudowany. Trzeba jednak też przyznać – jest to bardzo dobry obiektyw. Sygnowany marką ZEISS Vario-Sonnar daje nam zakres najbardziej przydatnych ogniskowych. Oczywiście musimy się pogodzić z brakiem ultra-szerokiego kątu i długich teleobiektywów. Ograniczeniem jest również jednocalowa matryca, znacznie mniejsza niż wszystkie pozostałe w w zestawieniu ale jednocześnie znacznie większa niż w telefonach komórkowych.
Warto jednak zauważyć że seria RX100 cieszy się dużą popularnością ze względu na fizyczny rozmiar aparatów. Są one kieszonkowe, a zapewniają jakość która dawniej była zarezerwowana jedynie dla sprzętu profesjonalnego.  Nie uzależniają nas od kolekcjonowania masy akcesoriów i dodatkowego sprzętu będąc jednocześnie na tyle zaawansowana żeby zadowolić kogoś kto na co dzień korzysta z profesjonalnej lustrzanki. Mogą spokojnie stanowić pomost między telefonem, a profesjonalną lustrzanką oraz będą świetnym wyborem dla osób które w przeszłości zajmowały się fotografią i chcą do niej wrócić, nie musząc kupować całej góry nowego sprzętu.

Po za naszymi propozycjami na rynku znajduje się również wiele innych znakomitych rozwiązań. W celu lepszego zrozumienia tematu, oraz właściwego dobrania sprzętu odpowiadającego naszym wymaganiom polecamy lekturę pierwszej części naszego mini-cyklu

Data: 10 lutego, 2021
Autor: fripers.pl
Tagi:
Udostępnij: