Zaczynasz pracę w studio fotograficznym i nie do końca wiesz jak się w nim odnaleźć? Przeraża Cię ilość sprzętu. Gubisz się i nie wiesz co jak podłączyć i ustawić? Nie możesz uzyskać pożądanego efektu i nie wiesz dlaczego? Zanim zaczniesz zwracać sprzęt do producenta lub dzwonić do asystenta studio, że nic nie działa, sprawdź czy nie popełniłeś jednego z najczęstszych błędów. Prześledźmy co robić w studio fotograficznym krok po kroku.
Przed przyjściem do studio warto wstępnie zaplanować ustawienie oświetlenia, poszukać inspiracji, zdecydować jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli przyjdziemy przygotowani, z przemyślanym planem działania, na pewno wszystko pójdzie sprawniej. Warto przynieść ze sobą również jakieś inspiracje, wtedy asystent w studio będzie mógł nam pomóc i podpowiedzieć np. jakich modyfikatorów użyć, aby osiągnąć podobny efekt.
Pamiętaj!: Ustawiając oświetlenie w studio najlepiej zacząć od jednej lampy i potem dodawać kolejne kontrolując efekt. Najczęściej aby uzyskać łagodne, miękkie światło warto zacząć pracę od użycia lamp z zamontowanym softboxem bez grida (plastra miodu), natomiast gry zależy nam na ostrym konturowym świetle warto wykorzystać lampy z czaszami i beauty disha.
Gdy już wiesz jakich lamp i modyfikatorów chcesz użyć musisz wszystko zmontować i podłączyć.
Na początek dobierz odpowiednie statywy (niski/typu piesek do czaszy do oświetlenia tła, solidny/ciężki na kółkach do dużej okty/beauty disha, boom jeśli będziesz oświetlać plan bardziej z góry).
Upewnij się, że rozstawiłeś bezpiecznie statywy. W jednym ze wcześniejszych artykułów wspominaliśmy już jak to zrobić. Najważniejsze jest, aby poprawnie dopasować statyw do ciężkości i gabarytów montowanego sprzętu oraz aby rozłożyć poprzeczne wsporniki równolegle do podłogi. Używając cięższych sprzętów ważne jest też, żeby dobrze dociążyć statyw. W każdym studio znajdują się ciężarki lub worki z piaskiem.
Następnie zamontuj modyfikatory do lamp. Modyfikatory z mocowaniem Bowensa – zwłaszcza te duże i ciężkie – łatwiej będzie zamocować, gdy położymy je na podłodze, płaszczyzną świecenia w dół i podłączymy do nich lampy. W ten sposób mamy pewność, że nie uszkodzimy palnika/żarówki, gdy modyfikator wyśliźnie się nam z ręki, co może się zdarzyć podczas montażu w powietrzu.
Potem lampę z modyfikatorem należy zamocować na odpowiednim statywie. Jeśli używamy statywu na kółkach, warto zablokować hamulce, żeby statyw nie uciekł nam podczas mocowania lampy.
Przed przystąpieniem do pracy ze światłem błyskowym w studio upewnij się czy ustawiłeś odpowiednio aparat. Pamiętaj, żeby przełączyć go w tryb manualny, ustawić czas wyzwolenia migawki w przedziale 1/125s – 1/60s oraz odpowiednio dobrać balans bieli. Więcej o ustawieniach pisaliśmy tutaj.
Pamiętaj!: Nie pracuj na automatycznym balansie bieli – to częsty błąd powtarzany przez osoby, które stawiają pierwsze kroki w studio.
Lampa błyskowa ma dwa rodzaje światła – światło modelujące, zazwyczaj ciepłe, które ma za zadanie pomóc Ci ustawić ostrość i zobaczyć jak będzie rozkładało się światło błyskowe, które jest zazwyczaj białe. Używając AWB aparat dostraja się do światła modelującego, ciepłego. Podczas robienia zdjęcia światło zmienia się na białe a balans bieli pozostaje dobrany do światła modelującego. Stąd na Twoim zdjęciu kolory nie są właściwie odwzorowane, zmienia się kolor tła czy odcień skóry modelki.
Dalszym krokiem jest podłączenie lamp i wyzwalaczy do prądu.
Podłączanie lamp do prądu:
Pamiętaj!: Praca w studio to praca z prądem, ze sprzętami pod napięciem, dlatego należy podczas niej zachować szczególną ostrożność.
Przed włączeniem lampy zdejmij z niej czarną, plastikową osłonę. Jeśli podłączymy do prądu i włączymy lampę z plastikową osłoną, wtedy wtopi się ona w żarówkę i palnik i je uszkodzi. Jeśli lampa ma szklaną osłonę palnika i żarówki, to ją zostawiamy. Pamiętaj, żeby nie dotykać żarówek i palnika gołą ręką. Dotykając żarówek i palnika przed pracą możemy je zabrudzić, natomiast po pracy możemy się poparzyć. W przypadku lamp światła ciągłego nie należy dotykać również wrót i czaszy, ponieważ grozi to poparzeniem.
Uwaga!: Jeśli przystępujesz do zmiany modyfikatora odłącz lampę z prądu! Gdy dotkniesz metalowym elementem modyfikatora do żarówki lub palnika może nastąpić spięcie i w najlepszym przypadku wysiądą korki, w najgorszym prąd może „kopnąć” Ciebie.
Pamiętaj także, że lampy studyjne nie działają jak stroboskop. Nie rób zdjęć jednego za drugim, daj się lampie spokojnie naładować i ochłodzić. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do przegrzania się lampy, a w skrajnym przypadku do jej uszkodzenia. Zwróć w tym czasie uwagę na modelkę, spójrz na zdjęcie, popraw pozę czy kadr.
W czasie przerw w pracy wyłączaj w lampach światło modelujące.
W czasie przerw w pracy nie wyłączaj lamp, daj wiatrakowi/wentylatorowi pracować i je schłodzić.
Po pracy nie wyłączaj od razu lamp, daj wiatrakowi/wentylatorowi je schłodzić.
Wiemy, synchronizacja to nie zawsze prosta sprawa. Istnieje wiele rodzajów lamp, wyzwalaczy, nadajników. Jeśli pracujesz w studio fotograficznym, które wynajmujesz spytaj dokładnie asystenta jak działają wyzwalacze, które posiadają. Gdy jesteś tam pierwszy raz poproś o krótki instruktaż i pomoc w ustawieniu synchronizacji. Na pewno ją uzyskasz. Jeśli natomiast pracujesz w domowym studio fotograficznym i pierwszy raz podłączasz wyzwalacze koniecznie przeczytaj instrukcje! Czasem niuanse mogą utrudnić Ci pracę.
Jak zsynchronizować lampy:
Jeżeli lampa nie błyska:
Jeżeli TEST zadziałał, a nadajnik jest już zamontowany na Twoim aparacie – spróbuj wyzwolić błysk zwalniając spust migawki.
Jeśli lampa nie błyska mimo wyzwolenia migawki:
Po zakończeniu pracy nie wyłączaj od razu lamp, pozostaw je chwile włączone by wiatrak mógł je schłodzić.
Następnie odepnij i zwiń kable i wyzwalacze i odłóż na miejsce. Zdejmij lampy z modyfikatorami i w bezpieczny sposób na podłodze je rozmontuj. Wcześniej upewnij się czy metalowe części softboxów nie są bardzo nagrzane i postępuj ostrożnie, by się nie poparzyć.
Odstaw statywy na miejsce i jeśli pracujesz w wynajętym studio uprzątnij po sobie.
Możesz też poszukać kursów, podczas których dowiesz się jak bezpiecznie i skutecznie pracować w studio. My polecamy zajęcia w Łodzi w Evil Banana Studio, szczegóły tutaj.