/ BLOG FOTO VIDEO

ABC Fotografii studyjnej. Część II: Po co wynajmować studio fotograficzne?

Fotografia studyjna,

Studio fotograficzne na początku może onieśmielać. Sporo w nim sprzętu, co stwarza tylko problem „co wybrać?” i strach przed tym, żeby czegoś nie popsuć. Jednak gdy już się z nim oswoimy, dzięki pracy w nim możemy uzyskać niesamowite efekty. Po wstępie historycznym, który publikowaliśmy w poprzednim artykule z tej serii, czas przejść do konkretów.

Studio fotograficzne Evil banana

To po co mam wynajmować studio?

Wynajem studia fotograficznego to same korzyści. To miejsce, które dzięki przestrzeni i wyposażeniu daje możliwość komfortowej pracy i osiągnięcia świetnych efektów. Ale po kolei. Co daje nam studio fotograficzne?

Niezależność

Po pierwsze, praca w studio fotograficznym pozwala na kontrolowanie warunków. Można spokojnie zaplanować termin i temat sesji, bez obaw, że deszcz, wiatr czy pochmurny dzień pokrzyżują plany. Poza tym, jeśli realizowany projekt jest wymagający i czasochłonny, praca w studio pozwala na uzyskanie jednakowych warunków oświetleniowych o różnych porach dnia, a nawet po dłuższym czasie. Gdy trzeba coś poprawić wystarczy, że pamiętamy jak ustawiliśmy światło. Dzięki temu efekty sesji będą spójne a tempo pracy nie będzie uzależnione od zmian oświetlenia. Nie przeszkodzą nam też kręcący się, przypadkowi ludzie, jak może być w przypadku sesji w plenerze.

 

Duży wybór sprzętu

Studio to również możliwości jakie daje sprzęt! Dostępne jest tu o wiele więcej sprzętu niż w domowym studio fotograficznym. Można poeksperymentować, wypróbować nowe modyfikatory, lampy, tła. Znajduję się tu dużo sprzętów i akcesoriów, które przydadzą się tylko raz, do konkretnej sesji, więc nie warto byłoby ich kupować oraz ponosić koszty przechowywania. Niektóre z tych akcesoriów mogą się okazać potrzebne dopiero podczas sesji, dlatego warto je mieć pod ręką.

Dobre studio fotograficzne na wyposażeniu posiada na pewno:

Wynajęcie studio to też dobry sposób by przetestować sprzęt, który zamierzamy kupić. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić czy jest odpowiedni dla naszych potrzeb przy minimalnych wydatkach.

Cyklorama

Szukając studio do pracy, warto wybrać takie z cykloramą. Cyklorama to zakrzywiona, biała ściana używana jako tło, która właściwie oświetlona, daje wrażenie braku perspektywy za obiektem. Obie płaszczyzny, pionowa i pozioma, są połączone łagodnym łukiem. Daje ona większy komfort pracy niż tło fotograficzne, ponieważ jest dużo szersza i głębsza, dzięki czemu można fotografować więcej osób na raz, można swobodniej ustawiać światło bez obaw, że statyw czy softbox wejdzie w kadr. Cyklorama daje dodatkowe możliwości:

 

studio fotograficzne

Przestrzeń

Kolejną ważną cechą, na którą warto zwrócić uwagę jest powierzchnia studia. Jeśli już płacić to za takie, w którym można pracować w komfortowych warunkach i nikt nie będzie wchodził sobie na głowę. Dzięki dużej powierzchni do pracy, z garderobą, miejscem dla wizażysty, kuchnią i łazienką cała ekipa poczuje się komfortowo i będzie mogła spokojnie skupić się na pracy. Garderobę z dobrym oświetleniem doceni wizażystka, nie zawsze okna ze światłem dziennym wystarczą.

 

Studio fotograficzne Evil banana 5

Oszczędność czasu

Skompletowanie całego wyposażenia do własnego studio to nie tylko obciążenie dla portfela, ale również szereg czasochłonnych decyzji, wyszukiwania opinii, wybierania odpowiednich produktów. W studio wszystko mamy na miejscu. Jeśli w zamian trzeba montować studio np. w salonie lub garażu mnóstwo czasu zajmie dostosowywanie pomieszczenia, przesuwanie mebli, montowanie softboxów (co nie należy do najprzyjemniejszych jeśli nie są to softboxy szybkiego montażu!), zwijanie kabli czy montowanie tła. Ponadto świadomość płacenia za każdą mijającą godzinę zmobilizuje do pracy ekipę, a sesja przebiegnie sprawniej, bez tracenia zbędnego czasu na pogaduszki.

Przydatne kontakty

Jeśli szukasz ekipy do współpracy (wizażystki, fryzjera, stylisty) obsługa studio może polecić sprawdzonych ludzi (lub z takimi na stałe współpracuje). Niektóre studia udostępniają tablicę ogłoszeń, na których można zostawić lub wypatrzeć wizytówkę. Interesujących, kreatywnych ludzi można też poznać na wydarzeniach organizowanych w studio np. sesjach fotograficznych, maratonach, spotkaniach, warsztatach, dniach otwartych. W ten sposób, rówineż ty możesz „zostać wypatrzony”, nawiązanie kontaktów może zaowocować w przyszłości dodatkowymi zleceniami.

Dobre miejsce dla początkujących

Osobom, które chciałyby zacząć pracę w studio ale nie wiedzą jak się do tego zabrać polecamy dwa rozwiązania. Po pierwsze warto obserwować stronę internetową i Facebooka studio w okolicy. Studia często organizują warsztaty fotograficzne, sesje dla początkujących czy dni otwarte. Udział w takim wydarzeniu pozwoli oswoić się ze sprzętem, wypróbować, dopytać, tak by później samodzielnie wynająć przestrzeń. Po drugie, większość miejsc oferuję możliwość wynajęcia studia z asystentem. Za dodatkową opłatą asystent nie tylko pomoże podłączyć i ustawić oświetlenie, ale odpowie na wszystkie pytania i wytłumaczy wątpliwości.

 

14247728_1229132817118478_77531036_o

Social i serwis

W większości tego typu miejsc jest łazienka, zaplecze kuchenne, kawa, herbata, woda. Pozwoli to zadbać o klientów i współpracowników. Poza tym nie trzeba martwić się o płacenie rachunków za prąd i wodę. Jedyne czego wymaga obsługa studio to posprzątanie po sobie. Nie trzeba jednak np.odmalowywać i utrzymywać w dobrym stanie cykloramy, o to dba ekipa. Ważną sprawą jest też serwis lamp. Studio dba o to, żeby wszystko działało jak należy a sprzęt nie zawiódł podczas ważnej sesji.

Studio fotograficzne jest tańsze niż myślisz!

Dla osób, które nie fotografują w studio codziennie, wynajem, zamiast urządzania własnego miejsca do pracy będzie o wiele korzystniejszy. Zwłaszcza, że większość miejsc tego typu oferuje programy abonamentowe dla stałych klientów, zniżki na kolejne wynajmy etc. Zasadniczo w tygodniu zapłacimy znacznie mniej niż w weekend. Można też umówić się w kilka osób i zrzucić się na wynajem, wtedy kwoty są już bardzo niskie.

Jeśli realizujesz sesję komercyjną, koszt studio możesz przerzucić na klienta, w ten sposób klient widzi za co płaci (może też otrzymać fakturę Vat). Jeśli realizujesz sesję we własnym studio lub w darmowej przestrzeni, klientowi będzie trudniej zrozumieć dlaczego doliczasz koszty np. za utrzymanie sprzętu.

 

Wszystkie zdjęcia zostały zrobione w Evil Banana Studio w Łodzi. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak buduję się cykloramę odsyłamy do artykułu: Cyklorama w studio fotograficznym.

.

Data: Wrzesień 21, 2016
Autor: Fripers.pl
Udostępnij: