/ BLOG FOTO VIDEO

7 linków: Fotografuj z jedną lampą!

Inne, Poradniki, Sprzęt Fotograficzny,

Zastanawiałeś się kiedyś ile lamp potrzebujesz żeby zrobić udaną sesję zdjęciową? Są fotografowie, którzy potrafią podczas jednego projektu wykorzystać więcej źródeł światła niż zliczysz na palcach jednej ręki (światło główne, wypełniające, kontra – albo dwie, doświetlenie tła, doświetlenie detalu itd.) – niektóre tematy i zlecenia wymagają oczywiście zaangażowania takich środków, nie ma w tym nic dziwnego – czy to jednak oznacza, że w kwestii oświetlenia zawsze sprawdza się zasada „im więcej tym lepiej”? Czy każda kolejna lampa dodana do set-upu jednoznacznie podnosi Twój poziom profesjonalizmu?

Na pewno nie! Jeżeli nadal wydaje Ci się, że wykorzystując do zdjęć tylko jedną lampę będziesz zawsze uchodził za początkującego lub że pojedyncze źródło światła ogranicza Cię na tyle, że nie masz szans stworzyć nic naprawdę dobrego – przekonaj się jak kreatywnie fotografować używając tylko jednej lampy.

1. Inspiracja: Beyonce i Demarchelier

Na pierwszy ogień amerykańska gwiazda Beyonce i świetny francuski fotograf mody Patrick Demarchelier. Razem stworzyli piękną sesję okładkową do Vogue. Do oświetlenia większości ujęć posłużył duży softbox oktagonalny zamontowany na jednej lampie błyskowej. Prosty zestaw oświetleniowy świetnie sprawdził się zarówno w ujęciach całej sylwetki, w portrecie jak i w pozach „leżakach” na kanapie.

https://www.slrlounge.com/behind-the-scene-of-beyonces-photoshoot-for-march-2013-vogue-issue/

fotografia-z-jednym-swiatlem-beyonce

2. Inspiracja: Annie Leibovitz i Clay Cook

Kolejny blogujący fotograf Clay Cook dzieli się wnioskami, które wyciągnął badając styl Annie Leibovitz. Clay zauważa, że większość zdjęć-ikon, które popełniła Annie powstało przy asyście jednej lampy i parasolki. Wspomina też o znaczeniu relacji między rozmiarem i odległością źródła światła od fotografowanej postaci a charakterem światła. Autor ilustruje artykuł zdjęciami z własnego projektu, w którym oświetlenie inspirowane było stylem Leibovitz. Warto zerknąć na portfolia obojga – jest w nich dużo przykładów świetnego wykorzystania pojedynczego źródła światła.

https://fstoppers.com/bts/lighting-leibovitz-one-light-challenge-12297

fotografia-z-jednym-swiatlem-jak-leibovitz

3. Pomysł: Jedna lampa + blenda

Jake Hicks zdradza prosty sekret jak wykorzystać blendę jako główne „źródło światła” na sesji z wykorzystaniem tylko jednej lampy. Mocna kontra, przepalone tło i super efekt niewielkim nakładem.

http://petapixel.com/2016/02/22/the-simplest-and-most-effective-one-light-setup-ive-ever-used/

fotografia-z-jednym-swiatlem-blenda-z-dziura

4. Warsztat: Tomasz Zienkiewicz i światło studyjne w praktyce

Prawdopodobnie najlepszy polski materiał na youtubie o podstawach fotografii studyjnej. Zieniu przy asyscie uroczej modelki zaczyna od samego początku – dlaczego lampa wbudowana w aparat to nie wszystko i co zyskasz zdejmując światło z osi aparatu i dodając proste akcesoria – świetnie przedstawione rady przydadzą się nie tylko początkującym.  Bardzo polecamy całą serię!

5. Warsztat: Joel Grimes i klasyczna muszelka

Zobacz jak wykorzystać pojedyńczy softbox/beauty-dish i małą blendę aby uzyskać piękne i klasyczne światło portretowe. W fotograficznym świecie taki set-up nazywa się muszelką (clamschell) – softbox i blenda otwierają się w stronę modelki niczym muszla.

6. Warsztat: Bowens i Tony Corbell

Bardzo krótko i na temat – Tony zaskoczy Cię jakie efekty uzyskasz przy pomocy jednego dużego softboxa i ekranów odbijających.

7. Warsztat: Profoto i Mark Wallace

Podczas godzinnego webinaru Mark Wallace przekazuje solidną dawkę wiedzy popartą zaskakująco różnorodnymi przykładami wykorzystania jednego źródła światła, w jednym studio z jedną tylko modelką. Charakter światła całkowicie zmienia się zależnie od tego pod jakim kątem do modela ustawimy lampy – oprócz ilustrowanej teorii na ten temat, zobaczysz jaki efekt możesz uzyskać  wykorzystując różne modyfikatory, m.in: duży parasol, softboxa lub czaszę. Mark zwraca także uwagę na to jak zmienia się ekspozycja, jak wypełniać cienie oraz na inne istotne aspekty pracy ze światłem błyskowym. Polecamy dla ambitnych!

Nie wiesz jeszcze, który modyfikator będzie najlepszy do Twoich potrzeb? Sprawdź jak święcą różne akcesoria na przykładowych zdjęciach: Porównywarka akcesoriów fotograficznych.

A niedługo kolejny temat!

mp

 

Data: 6 sierpnia, 2016
Autor: Fripers
Udostępnij: